Kiedy na wiosnę pisałem o nowej ścieżce na prawym brzegu Wisły [zobacz >>>], skrytykowałem brak powiązań z wcześniej wybudowaną infrastrukturą rowerową. Z przyjemnością donoszę, że jesienią pojawiło się przynajmniej jedno dogodne [*] – na wysokości ul. Okrzei. Ze względu na półprzełajowy charakter trasy miałem z tym newsem poczekać do wiosny, ale śnieg jakoś nie chce spaść i ścieżka wciąż jest w pełni przejezdna.

Nowy łącznik dowiązuje się do istniejącego od lat zjazdu ścieżki rowerowej między ul. Kłopotowskiego a mostem nad wejściem do Portu Praskiego. To, co było przez 10 lat było wadą tej ścieżki (konieczność pokonywania dodatkowego przewyższenia) stało się jej zaletą (nie trzeba koordynować dwóch spółek miejskich, żeby zrobiły coś wspólnie).

Zjazd wykonany został w tej samej technologii, co reszta ścieżki przez łęgi.

W efekcie powstało ciekawe powiązanie rowerowe – na wysokości pętli Żerań FSO można zjechać nad Wisłę i całkowicie bezkolizyjnie, w pięknych okolicznościach przyrody dojechać do ul. Okrzei, tu wjechać na górę do Wybrzeża Szczecińskiego i dalej już po kostce betonowej do mostu Świętokrzyskiego.

[*] Nieco wcześniej przebudowane na pochylnie zostały schody przy moście nad wejściem do Portu Praskiego (z obu stron mostu). Są one jednak bardzo strome i oznaczają konieczność nadkładania drogi.