Zapraszamy do korzystania z nowej broszury, w której krok po kroku podpowiadamy jak zabiegać o lepsze warunki do jazdy na rowerze po mieście.

Nowy poradnik dla aktywnych rowerzystów

Denerwują Cię ścieżki rowerowe urywające się w połowie drogi? Przeszkadzają Ci zbyt wysokie krawężniki? Chciałbyś, aby na ulicach w mieście pojawiło się więcej pasów rowerowych? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – jakość infrastruktury rowerowej zależy również od Ciebie!

Za budowę i remonty ścieżek rowerowych, wyznaczanie pasów rowerowych, montaż stojaków odpowiadają lokalni politycy, podlegające im urzędy i służby miejskie. Nie znaczy to jednak, że my rowerzyści nie mamy wpływu na to, jak wyglądają warunki poruszania się rowerem po mieście. Wręcz przeciwnie: jak pokazuje doświadczenie, to właśnie rowerzyści poprzez swoje działania w istotny sposób wpływają na poprawę infrastruktury rowerowej.

To, jak wygląda miasto i czy jest przyjazne dla rowerzystów, zależy od naszej aktywności i liczby osób, które włączają się do działań. Nawet niewielkie kroki podejmowane przez wiele osób tworzą swego rodzaju „masę krytyczną”, która zmusza polityków do innego myślenia i innego działania – takiego, które uwzględnia rowerzystów i ich potrzeby.

Dlatego właśnie zachęcamy Cię do działania! Wydepcz sobie ścieżkę!

Czego dowiesz się z tej książeczki?

- jak powinna wyglądać dobra ścieżka rowerowa / pas rowerowy / ulica z uspokojonym ruchem / stojak rowerowy / inne rozwiązania przyjazne rowerzystom,

- które urzędy są odpowiedzialne za tworzenie i utrzymanie infrastruktury rowerowej,

- jak napisać wniosek dotyczący spraw rowerowych i co zrobić, żeby był skuteczny,

- jakie są inne sposoby wpływania na decyzje podejmowane przez urzędników.

Do pobrania

Wydepcz sobie ścieżkę. Poradnik aktywnego rowerzysty: PDF, 2232 kB

Kontakty do osób i instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę rowerową w Warszawie: PDF, 117 kB