Artykuły: 1-20 | 21-28

2012.08.15: Zatoki? To się leczy! część II

Pierwsza część tego cyklu wyjaśnia, dlaczego nadużywanie zatok autobusowych szkodzi dostępności, sprawności i bezpieczeństwu transportu publicznego. Z kolejnego odcinka powieje optymizmem – zatokowe schorzenie jest uleczalne! Jako... »

2012.07.21: Sześć zielonych świateł na jednym skrzyżowaniu

Będzie jak w Londynie: zebry na skos skrzyżowania! - zwiastuje wczorajsza Gazeta na temat przyszłej organizacji ruchu na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Wprawdzie doświadczenie uczy, że w stolicy od deklaracji i planów do... »

2011.03.01: Ile obwodnic ma Londyn?

Londyn nie do końca pasuje do naszego przeglądu obwodnic stolic europejskich , ze względu na znacznie większe rozmiary i liczbę mieszkańców (dlatego też nie zamieszczamy mapki). Warto go jednak wymienić jako dobrze udokumentowany... »

2010.08.27: Nad Tamizę po bułkę i na kawę

W ostatniej części relacji z Londynu zapraszamy na spacer po mieście: na zakupy, na kawę bądź orzeźwiającą wodę i nad Tamizę. Gdyby ktoś zasłabł pod wrażeniem niektórych kontrastów pomiędzy angielską a polską stolicą, po drodze znajdzie... »

2010.08.24: Jak jeżdżą autobusy piętrowe... i nie tylko

Z samochodów na co dzień korzysta mniej niż jedna piąta (19%) Londyńczyków, czyli prawie dwa razy mniejszy odsetek niż w Warszawie. Nie jest to zasługa mitycznych obwodnic, a już na pewno nie poszerzania ulic, lecz konsekwentnego... »

2010.08.19: Na rowerze w Paryżu i w Londynie

Prawie co dziesiąta podróż (9%) do pracy lub szkoły/uczelni w Londynie odbywa się na rowerze. (W Paryżu co dwudziesta, ale o tamtejszych rozwiązaniach pisaliśmy już wcześniej , zatem tym razem tylko o brytyjskiej stolicy.) Stawia to... »

2010.07.24: Przechadzka po Liverpoolu

Ostatni odcinek opowieści o Liverpoolu dotyczyć będzie ruchu pieszego, przesiadek i przestrzeni publicznych. Na początek jednak migawka parkingowa: Parking dla burmistrza Liverpoolu jest nieco skromniejszy od placu parkingowego przed... »

2010.07.19: Brytyjskie BRD - jak Liverpool zmniejsza liczbę wypadków

Jedną z przyczyn, dla których w Anglii w wypadkach drogowych ginie trzykrotnie mniej osób (w przeliczeniu na milion mieszkańców) niż w Polsce jest uwzględnianie bezpieczeństwa ruchu (BRD) przy projektowaniu/przebudowie drogi, a nie... »

2010.07.12: Żółte łodzie podwodne i rowery - Liverpool okiem rowerzysty

W kolejnym odcinku relacji z zagranicy przedstawiamy rozwiązania rowerowe z półmilionowego Liverpoolu, swego czasu prężnego miasta portowo-przemysłowego, a nieco niedawniej miejsca narodzin Beatlesów. Miasto się przeobraża -- obecnie... »

2010.07.01: Podróż po poprzemysłowej Anglii

Huddersfield to spore miasto (150 tys. mieszkańców) w północnej Anglii, swego czasu słynące z produkcji tkanin. Obecnie dawne budynki przemysłowe znajdujące się w centrum miasta są przejmowane i adaptowane przez miejscowy uniwersytet... »

2009.04.07: Z bazy danych Forum LINK...

Viaview to usługa, która daje pasażerom informację o połączeniach w trakcie ich podróży autobusem regionalnym do stacji kolejowej w podróży długodystansowej. Viaview to ekrany w autobusach firmy Connexxxion, pokazujące informacje dla... »

2008.02.13: 500 milionów funtów na infrastrukturę rowerową

(Tłumaczenie fragmentów informacji prasowej mera Londynu z 11 lutego br.) Mer Londynu ogłosił najbardziej ambitny program ułatwień dla rowerzystów i pieszych w historii Londynu. Pakiet planowanych działań stworzy nową sieć szybkich... »

2007.10.09: Parkowanie rowerów na UW (University of Warwick)

Stojaki na rowery są umieszczone pod porządnym zadaszeniem. Każdy z nich umożliwia łatwe przypięcie dwóch rowerów, niezależnie czy rower posiada nóżkę, czy nie. Nie powodują uszkodzeń roweru, tak jak to się dzieje przy popularnych w Polsce... »

2007.02.09: Firmy odpowiedzialnego biznesu muszą redukować emisje CO2

Indeks FTSE4good londyńskiej giełdy obejmuje kilkaset firm tzw. odpowiedzialnego biznesu, czyli deklarujących zgodność swoich działań ze skodyfikowanymi zasadami etyki, dotyczącymi przede wszystkim wpływu na społeczności, w których... »

2006.12.27: Małe jest piękne, a przede wszystkim ekonomiczne

W najbliższych latach Warszawa ma zamiar wydać co najmniej 5 mln zł na budowę nowej pętli autobusowej przy ul. Włościańskiej i kolejne 4 mln na przebudowę układu drogowego w okolicy, by umożliwić wyjazd z tej pętli. Tymczasem pętle... »

2006.05.09: Za darmo po Londynie

Od września tego roku ucząca się młodzież do 18 roku życia będzie jeździć za darmo londyńskimi autobusami i tramwajami. Prawo to jest kontynuacją wcześniejszej polityki miasta, promującej transport publiczny w Londynie. We wrześniu... »

2005.12.01: Kierowcy śledzeni z satelity

Brytyjski rząd poinformował wczoraj o przeznaczeniu po milionie funtów dla siedmiu obszarów w kraju na prace badawczo - wdrożeniowe nad systemami pobierania opłat od kierowców za użytkowanie dróg. Głównym celem działań jest ograniczenie... »

2005.11.03: Rower najlepszym narzędziem walki z przestępczością

W angielskim mieście Mansfield, leżącym na obszarze słynącym w średniowiecznej Anglii z rozbojów dokonywanych przez Robin Hooda, policja po latach praktyki w walce z przestępczością odnosi dzisiaj wyjątkowe sukcesy. Jeden z tamtejszych... »

2005.10.23: Do Londynu pociągiem szybciej i wygodniej niż autobusem, a w tej samej cenie

Z Polski do Londynu można dojechać pociągiem - za kwotę 79 euro (kuszetka) lub 69 euro (sliperetka). Podróż odbywa się pociągiem Jan Kiepura do Brukseli, gdzie należy się przesiąść do superszybkiego (ok. 300 km/h) pociągu Eurostar i trwa z... »

2005.02.17: 30 kg plutonu zaginęło w Sellafield

W wyniku kontroli przeprowadzonej w Sellafield - jednym z największych na świecie zakładów produkcji materiałów nuklearnych - stwierdzono, że zaginęło tam 30 kg plutonu. To wystarczająca ilość, aby zbudować 7-8 bomb atomowych. Nie jest to... »

Artykuły: 1-20 | 21-28 | Dodaj nowy