2018.03.15: Salzburg rowerowy

Poprzedni odcinek dotyczył głównie komunikacji miejskiej. Tym razem będzie bardziej rowerowo. System roweru publicznego w Salzburgu nie jest zbyt rozwinięty, ciekawy jest jednak stopień integracji z komunikacją publiczną. Co prawda w... »

2018.02.02: Szybko i powoli po mieście soli

Po relacjach z Wiednia , zaglądamy do Salzburga, u podnóży Alp. Miasto obsługuje szereg pociągów, pozwalających dostać się do niego o każdej porze dnia. Dla chcących przyjechać rano z daleka, dostępne są pociągi nocne - m.in. z Czech... »

2018.01.10: Pieszo po Wiedniu

W poprzednim odcinku podróży przez Wiedeń , przyglądaliśmy się rozwiązaniom ukierunkowanym na ruch kołowy i komunikację zbiorową. Jednak 27% podróży w Wiedniu to podróże piesze (o połowę więcej niż w Warszawie). Udział ten nie tylko... »

2018.01.05: Wiedeńskie skrzyżowania, stojaki i przystanki

Przejrzawszy podczas świąt albumy z wyjazdów, przedstawiamy wybiór zdjęć z Wiednia. Choć niektóre z widocznych na nich rozwiązań można coraz częściej spotkać w Warszawie, warto zobaczyć, czego jeszcze można się nauczyć z miasta o podobnym... »

2015.11.16: Konferencja Walk21 w Wiedniu

Zielone Mazowsze - jako Wizjoner Ruchu Pieszego - zostało zaproszone do udziału w tegorocznym Walk21, głównej konferencji dotyczącej komunikacji pieszej. W tym roku odbyła się ona w Wiedniu, który obchodzi właśnie rok ruchu pieszego... »

2014.05.11: Rowerem pod mostem - Traismauer

Pisałem już dawno dawno temu o drogach dla rowerów podwieszanych pod mostami w Wiedniu i Bratysławie . Dzisiaj dla uzupełnienia przykład kładki pieszo-rowerowej podwieszonej pod mostem na drodze typowo zamiejskiej. Most na Dunaju znajduje... »

2012.10.29: Kultura rowerowa po wiedeńsku

W dniach 28.03-1.04.2012 r. odbyło się we Wiedniu spotkanie rowerowych wolontariuszy z Europy biorących udział w projekcie VOCA oraz walne spotkanie Europejskiej Federacji Cyklistów. Współgospodarzem obu była organizacja IG Fahrrad z... »

2012.09.27: Zatoki? To się leczy – w Wiedniu, część V

Dwa poprzednie miasta na trasie naszego przeglądu europejskich przystanków półwyspowych leżały w Niemczech. Kolejne znajduje się w tym samym kręgu językowym i od wieków w czołówce najatrakcyjniejszych i najzamożniejszych miast Europy... »

2012.07.21: Sześć zielonych świateł na jednym skrzyżowaniu

Będzie jak w Londynie: zebry na skos skrzyżowania! - zwiastuje wczorajsza Gazeta na temat przyszłej organizacji ruchu na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Wprawdzie doświadczenie uczy, że w stolicy od deklaracji i planów do... »

2012.06.18: Konferencja EFP w Salzburgu

W tym roku konferencja Europejskiej Federacji Pasażerów (EPF) odbyła się w austriackim Salzburgu, mieście o bardzo urozmaiconej ofercie transportu publicznego - obejmującej m.in. trolejbusy, rowery publiczne, kolej wąskotorową i kolej... »

2012.06.12: Gdzie wiedeńczyk rowerem nie wjedzie?

Zaczynamy od razu z grubej rury. Wąska jezdnia, wąski pas autobusowy i dopuszczony ruch nie tylko rowerów... ...ale także np. bryczek konnych. Czyżby wiedeńczycy nie wiedzieli jak bardzo taka organizacja ruchu paraliżuje transport w... »

2012.05.05: Czy z cyklisty coś zostaje, gdy zadaje się z tramwajem?

Motto: Kolizja rowerzysty z tramwajem jest dla tego pierwszego zawsze fatalna w skutkach. [Tramwaje Warszawskie w negatywnej opinii dla bardzo udanego projektu drogi rowerowej na ul. Marymonckiej ] W Europie Zachodniej praktykuje się... »

2012.04.24: Jak Wiedeń walczy z hałasem

W tle warszawskiej walki z hałasem i szpeceniem miasta ekranami pobrzmiewa wciąż zakłamane hasło jakoby polskie przepisy dotyczące walki z hałasem były najostrzejsze na świecie i absolutnie niemożliwe do spełnienia. To oczywiście... »

2012.04.16: Wiedeńska sztuka przystawania

Wiedeń może pochwalić się rozbudowaną siecią komunikacji zbiorowej. Pięć linii metra, niemal tyle samo kilometrów torów tramwajowych co Warszawa i spora sieć uzupełniającego komunikację szynową transportu autobusowego. Odpowiednie... »

2012.04.06: Rowerem po Wiedniu

Stolica Austrii zarówno pod względem klimatu, powierzchni jak i liczby mieszkańców jest porównywalna do Warszawy. Pod względem przyjazności dla rowerzystów bije nas jednak na głowę. Zaledwie 1/5 infrastruktury rowerowej w Wiedniu stanowią... »

2011.02.10: Ile obwodnic ma Wiedeń?

Dotychczas w naszym cyklu obwodnicowym tendencyjnie przyglądaliśmy się jedynie miastom o ukończonych obwodnicach zewnętrznych, takim jak Berlin czy Bruksela . Dzisiaj dla odmiany weźmiemy na tapetę Wiedeń, który nie ma żadnego kompletnego... »

2007.08.13: Nad rowerowym Dunajem

Wizyta w Wiedniu napawa warszawskiego rowerzystę zadumą. W stolicy jednego z najbogatszych państw Unii Europejskiej nikt chyba nie słyszał o tak modnej w Warszawie kostce bauma (chodniki również są asfaltowe), a spójny system dróg... »

2005.08.08: Rowerem po Grazu

Graz, drugie co do wielkości miasto w Austrii, liczące 250 tysięcy mieszkańców, ma wiele do zaoferowania rowerzystom. W czasie trzytygodniowego pobytu w nim miałam okazję zasmakować jazdy na rowerze, korzystając z wyśmienitej sieci... »

2002.12.16: Viennabike - sposób na korki i atrakcja dla turystów

...w końcu dotarliśmy do stolicy Austrii, idziemy na starówkę. Po drugiej strony ulicy jedzie dziwny rower: cały różowy, a przednie koło wypełnione tworzywem, na którym widnieje jakaś reklama. Czyżby tu płacili za przyklejanie sobie reklam... »

1999.08.24: Ciekawe rozwiązania na wiedeńskich mostach

Lekka kładka stalowo-drewniana dowiązana pod właściwym mostem służy rowerzystom, rolkarzom i pieszym. Zalety: zdecydowane oddzielenie od ruchu samochodowego, wjazd bezpośrednio z nadbrzeża - nie trzeba się wspinać na estakady. Takie... »

Dodaj nowy artykuł