Artykuły: 1-20 | 21-31

2019.06.05: Warszawa jak Kopenhaga

Często pada stwierdzenie, że w Warszawie lub innym polskim mieście nie możemy zaadaptować rozwiązań komunikacyjnych z miast zachodnioeuropejskich. Argumentowane jest to poprzez porównanie powierzchni i liczby mieszkańców poszczególnych... »

2017.09.20: Rowerem, tramwajem i pieszo po zielonym Aarhus

Aarhus to drugie, co do wielkości miasto Danii. Liczy sobie 280 tys. mieszkańców, czyli mniej więcej tyle samo, co Białystok i Lublana, stolica Słowenii. Największe miasto Jutlandii warto odwiedzić z kilku powodów – tramwaj, pieszo... »

2017.09.14: Rowerem wzdłuż Danii - część 1

Dania należy do najmniej turystycznych krajów Europy. Poza Kopenhagą, Bornholmem i Legolandem trudno spotkać tłum turystów. Z drugiej strony jest to kraj o doskonale rozwiniętej kulturze rowerowej. Posiada bogatą infrastrukturę rowerową w... »

2013.10.20: Przejazd niejedno ma imię

Przejazd rowerowy to newralgiczny punkt na trasie polskiego cyklisty, potencjalne źródło kolizji i całkiem realne źródło opóźnień i stresów. Polski cyklista najpierw długo czeka na zielone światło, często zmuszony przywołać je przyciskiem... »

2013.06.28: Ambasada Danii na Warszawskiej Masie Krytycznej

W Czerwcowej Masie Krytycznej, podobnie jak wcześniej w przejeździe z okazji Święta Cyklicznego , udział wzięła reprezentacja Ambasady Danii. Ambasador Steen Hommel coraz lepiej mówi po polsku. Elegancka Gazela. Z cyklu chcę wierzyć, że to... »

2012.12.05: Zatoki? To się leczy – w Kopenhadze i okolicach, część VIII

W Kopenhadze bawiłem zbyt krótko by zgromadzić obszerniejszą kolekcję przykładów peronów półwyspowych. Nie odniosłem też wrażenia, by stosowano je na zbyt dużą skalę, albo coś przeoczyłem pod wpływem zbyt wielkiej i jakże absorbującej... »

2012.10.15: Jak się wozi dzieci na rowerze w Danii?

Podczas wyjazdów Akademii Rowerowych Wolontariuszy można podpatrzeć jak się wozi dzieci do żłobków i przedszkoli w różnych krajach. Kopenhaga, stolica Danii, to bardzo wdzięczny przykład, ponieważ sposobów przewozu dzieci jest tu wiele i... »

2012.09.16: Kopenhaga i VOCA na rowerze

Codzienne jeżdżenie na rowerze w Danii jest tak stare jak rower. Zanim upowszechniły się samochody, jazda na rowerze konkurowała o miejsce w przestrzeni miejskiej z jazdą konno! Podobnie stara jest infrastruktura rowerowa, ale mimo to jest... »

2011.07.28: Prowizorka po duńsku

Wracamy do publikacji naszych zdjęć z Danii. Zgodnie z obietnicą , dziś pokażemy prowizorkę. Warto zacząć od banału oczywistego w każdym miejscu w Europie. W razie zamknięcia drogi rowerowej lub chodnika konieczne jest odpowiednie... »

2011.07.04: Być pieszym w Kopenhadze

Kilka dni temu pojawił się artykuł udowadniający, że Kopenhaga dąży do bycia rowerowym rajem . Ciekawe jest natomiast to, że prawie tyle samo podróży odbywa się tam rowerem, jak i pieszo. Czy możemy więc stwierdzić, że miasto to jest... »

2011.07.02: Po czym poznać, że Kopenhaga kocha rowery?

Kopenhaga to miasto przyjazne rowerom - tej tezy chyba nie trzeba udowadniać. Ale drogi rowerowe buduje się także u nas. Co zatem sprawia, że Kopenhaga jest tak bardzo inna od Warszawy? Że jest wyjątkowa. Zobaczcie sami. Kopenhaga stawia... »

2011.06.21: Metro w Warszawie dwa razy droższe niż w Kopenhadze

Za wybudowanie centralnego odcinka II linii metra o długości 6,3 km (7 stacji) Warszawa zapłaci turecko-polskiemu konsorcjum 4,1 mld zł brutto, czyli 650 mln zł/km. Tymczasem metro wybudowane w Kopenhadze w latach 1996 – 2007 (20 km... »

2011.06.08: Senny koszmar polskiego specjalisty od bezpieczeństwa ruchu

Minister Zdrowia, Szczęścia i Pomyślności ostrzega: materiał zawiera sceny drastyczne, liczne zachowania niezgodne z polskimi przepisami i normami. Osoby o słabszych nerwach, w szczególności policjanci lub "specjaliści" od bezpieczeństwa... »

2011.05.29: Rowerowy raj

Kopenhaga jako miasto, w którym rowerów jest więcej niż mieszkańców, zasługuje na miano rowerowego raju. Duńska stolica może poszczycić się liczbami, które przyprawiają o zawrót głowy każdego miłośnika dwóch kółek. 37% mieszkańców dojeżdża... »

2010.09.26: Kto i po co rozbroił Obrońców Tobruku?

Podniesiony przejazd przez ul. Obrońców Tobruku na Bemowie wielokrotnie podawaliśmy jako wzór do naśladowania. W witrynie , w drukowanym poradniku [[poradnik.przejazdy]], w kwartalniku, na radach technicznych czy w prezentacjach na... »

2010.04.18: Velostrada po duńsku

Jedną z kopenhaskich innowacji są „ekspresowe” trasy rowerowe, prowadzone niezależnie od układu drogowego. Należy podkreślić, że trasy te uzupełniają, a nie zastępują ścieżki wzdłuż głównych ulic. Mają zachęcić do korzystania z... »

2010.04.05: Ulica przyjazna dla rowerów i autobusów

W Kopenhadze od lat obowiązuje moratorium na rozbudowę układu drogowego. To jednak nie wystarczy - żeby zapewnić zrównoważony rozwój transportu, w wielu przypadkach trzeba także zwężać i zamykać już istniejące ulice. Dzisiaj zajmiemy się... »

2009.06.18: Jak smarujesz, tak jedziesz, czyli co się dzieje w państwie duńskim

Helsingør, Dania. Jednotorowa linia kolejowa, przebiegająca koło zamku Kronborg, w którym miała paść słynna szekspirowska sentencja, że źle się dzieje w państwie duńskim. Na początku XXI wieku jednak nic na to nie wskazuje, na... »

2009.05.28: Metro kopenhaskie a warszawskie

Szanowni Państwo, Niniejszym pismem pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że rozwiązania przyjęte w obiektach kopenhaskiego metra są wyjątkowo nieprzemyślane, sprowadzając na podróżujących liczne niebezpieczeństwa, związane zarówno z... »

2009.05.24: Licznik rowerowy z Kopenhagi

Kopenhaga, licznik rowerów na Radhusplads (główna ulica, HC Andersens Boulevard), ustawiony przy jednokierunkowej drodze dla rowerów. W dniu 10 maja (niedziela) do godziny 23:00 przejechało 3.900 rowerzystów. Dolny licznik opisano, że... »

Artykuły: 1-20 | 21-31 | Dodaj nowy