2014.10.24: Shimanami Kaido - szlak rowerowy po japońsku, cz. 2

Wracamy na szlak rowerowy Shimanami Kaido, łączący główną wyspę Japonii (Honsiu) z wyspą Sikoku . Dzisiaj zajmiemy się infrastrukturą szlaku. Większość trasy prowadzi normalnymi drogami, którymi rowerzysta porusza się poboczem... ...lub... »

2014.10.10: Shimanami Kaido - szlak rowerowy po japońsku

W naszej rowerowej fotorelacji z Japonii obiecaliśmy wrócić do tematu tutejszych szlaków rowerowych. Nie ma ich wiele, ale jeden, po którym mieliśmy okazję się przejechać, pokazuje jednak, że w Kraju Kwitnącej Wiśni do tematu turystyki... »

2014.08.28: Japończyk na rowerze

Poprzednią część naszej relacji z Japonii poświęciliśmy infrastrukturze rowerowej . W tej przyjrzymy się kolejnemu femonenowi związanemu z ruchem rowerowym w Japonii. Prawda jest bowiem taka, że Japończycy - na codzień bardzo uporządkowani... »

2014.08.19: Japońska infrastruktura rowerowa

W pierwszym odcinku relacji z Japonii pokazywaliśmy, że na rowerach jeżdżą tu wszyscy . Fenomen rowerowej Japonii polega na tym, że wysoki poziom ruchu rowerowego osiągnięto tu pomimo niemal całkowitego braku porządnej rowerowej... »

2014.08.12: Rowerem po Japonii

W naszych podróżach często pokazujemy kraje o wyższym poziomie "urowerowienia" niż Polska. Pokazujemy ciekawe rozwiązania infrastrukturalne, podpatrujemy co można skopiować i przenieść na polski grunt, by i nas pchnąć w stronę miast... »

2012.05.17: Japońskie kolejowe węzły przesiadkowe

Japonia to jeden z najgęściej zaludnionych krajów na świecie. Na 1 km² przypada 337 osób (dla porównania w Polsce to 122 osoby). Jednak jeśli weźmie się pod uwagę, iż 90% ludności skupia się na wąskich nizinach nadbrzeżnych i w... »

2011.04.12: Fukushima 1 – drugi Czernobyl już oficjalnie

Po raz trzeci w historii awaria jądrowa została zaklasyfikowana oficjalnie na 7 w siedmiostopniowej skali. Rząd Japonii ogłosił to dzisiejszej nocy - 11 IV. W nocy z 7 na 8 kwietnia promieniowanie w reaktorze 1 z powodu braku chłodziwa w... »

2011.03.22: Fukushima - anatomia katastrofy

Aby zrozumieć to, co dzieje się w Fukushimie, najpierw należy zrozumieć jak działa elektrownia. Większość elektrowni działa bowiem tak samo - to po prostu olbrzymie czajniki, w których gotuje się wodę. Para wodna powstała w tym procesie... »

2011.03.13: Nowy Czarnobyl, Hiroszima czy tylko Three Miles Island?

Katastrofalne trzęsienie ziemi w Japonii 11 marca oprócz tsunami przyniosło inne niebezpieczeństwo. – awarie w elektrowniach atomowych. 12 marca o 22 23 agencja Reutera podała o awarii systemu chłodzenia w reaktorze 3 EJ Fukushima... »

Dodaj nowy artykuł