Zmiany wprowadzone

$h=Opatowska podgląda Oksywską
$k=rowery, efekty_interwencji, bielany, budżet partycypacyjny, ścieżki
$a=Marcin Jackowski
$d=2017.04.08
$z=0
$o=
$b=

Zgodnie z zapowiedzią w artykule o rowerowym otwarciu Sobockiej [[sobocka-173]] prezentujemy podobne zmiany na ul. Opatowskiej.

opatowska_bez_przejazdu.jpg
Kiedyś nieutwardzona Opatowska łączyła Kolektorską z Zabłocińską. Podczas asfaltowania tej ulicy w XXI w. zagrodzono jej zachodni kraniec jak to widać na zdjęciu. Słuszne, tyle że jak zwykle nie wzięto pod uwagę ruchu rowerowego.rowerowego [[al_slowianska]]. Przejazd rowerem z/do Marymonckiej był wprawdzie możliwy, ale chodnikiem i z utrudnieniami.

opatowska_otwarta_001.jpg
Oto zachodni kraniec ul. Opatowskiej obecnie, po spełnieniu naszego postulatu sprzed dziewięciu lat [[a080514_slepe_bielany]].

opatowska_otwarta_002.jpg
Do kompletu ujęcie z przeciwnej strony.

opatowska_otwarta_005.jpg
Łącznik przedłużający ul. Opatowską płynnie przechodzi w drogę rowerową wzdłuż ul. Zabłocińskiej.
Trudno znaleźć wyjaśnienie dla znaku B-2 na tym wlocie, który obowiązuje również rowerzystów. Gdyby chodziło o przeciwdziałanie wjazdowi samochodów, wystarczyłby znak C-13, choć fizycznej blokady także nie powinno zabraknąć. Czyżby intencją zarządcy drogi było uniemożliwienie cyklistom wjazdu na drogę rowerową?

opatowska_otwarta_003.jpg
Patrząc z drugiej strony widzimy znak C-13a, a po drugiej stronie ulicy wydeptaną ścieżkę, ...

zablocinska_path.jpg
... która istniała od zarania dziejów i stała się szczególnie potrzebna po ogrodzeniu osiedla płotem widocznym po prawej. Niestety, ZMID projektując wielkie arterie w tym rejonie zupełnie pominął tego typu potrzeby...

zablocinska_schodki.jpg
... zmuszając mieszkańców do działania na własną rękę. A można było w tym miejscu umieścić przejście i przejazd na progu płytowym i skomunikować widoczny u góry budynek mieszczący liczne cele podróży.

opatowska_ddr_007.jpg
Przenieśmy się teraz na drugi, wschodni kraniec ul. Opatowskiej, gdzie oznakowanie jest obarczone identycznym błędem, jaki wytknęliśmy poprzednio na Sobockiej [[sobocka-173]]. <b>Bielański urząd zniechęca osoby na rowerach do skorzystania z trasy, którą specjalnie dla nich zmodernizowano.</b> Gdzie tu logika?

oksywska_otwarta_005.jpg
W pobliżu znajduje się jeszcze jeden rowerowy wyjazd ze ślepej ulicy &#8211; Oksywskiej, z którą łączy się odnoga zbudowanej niedawno ścieżki na skarpie w parku przy Stawach Kellera (rozsławionej tydzień temu śmiertelnym wypadkiem).

oksywska_otwarta_003.jpg
Próżno jednak szukać na drugim końcu Oksywskiej tabliczki T-22 &#8222;nie dotyczy rowerów" pod znakiem D-4a &#8222;droga bez przejazdu". Kiedy doczekamy się pełnoprawnego traktowania ruchu rowerowego i całościowej dbałości o jego warunki?

living_end_horiz.jpg
Otwieranie dla rowerów ulic ,,ślepych&#8221; dla samochodów stosuje się powszechnie i odpowiednio oznakowuje na zachód od Odry i w Skandynawii. Nie będziemy powtarzać przykładów z poprzedniego odcinka [[sobocka-173]].

living_end_pedestrians.jpg
Wiele miast dodaje do znaków ,,ślepej ulicy&#8221; dyspensę nie tylko dla rowerzystów, ale i dla pieszych, którzy tym bardziej nie powinni badać drożności ulic metodą prób i błędów.

O oznakowanie, które nie wyklucza nikogo, zabiega Międzynarodowa Federacja na rzecz Pieszych w swej kampanii <i>Living End Roads</i> (więcej na jej temat
http://www.pedestrians-int.org/en/about-us/project/68-living-end-roads-2#ifp-s-solution-read-more
http://www.pedestrians-int.org/images/IFP/pdf/Living_end_roads_-_concept_note.pdf

<q>Prowadź mnie ulico, bo ja ciągle czekam,<br />
Czy się nie okaże, żeś ulico ślepa,<br />
Że mnie okłamałaś, że mój cel zabrałaś,<br />
Pokazałaś inną twarz, pokazałaś inną.</q><br />
[Andrzej Sikorowski]Zmiany oczekujace na akceptacje

Brak zmian.