Federacja Zielonych powstała w 1989 roku. Jest siecią rozrzuconych po Polsce autonomicznych grup ludzi, pozbawioną zależności hierarchicznych, a zwłaszcza pionowych struktur władzy. Jest zawiązywana co roku na Kongresie.

Poszukujemy jakościowo nowych rozwiązań w różnych sferach naszego życia. Nie mieścimy się w tradycyjnym, spolaryzowanym układzie politycznym. Jesteśmy ruchem zielonej alternatywy.

Warszawska grupa Federacji Zielonych działa od początku lat 90-tych. W 1994 r. zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne "Zielone Mazowsze". Przez ten czas zorganizowaliśmy dziesiątki spotkań, konferencji prasowych, przejazdów rowerowych, happeningów, demonstracji oraz akcji bezpośrednich, o których można sobie poczytać w Kronice.

Zajmujemy się rowerami, komunikacją publiczną, koleją, zagospodarowaniem odpadów i zielenią miejską. Próbujemy wpływać na decyzje dotyczące ochrony środowiska. Współpracujemy z innymi grupami działającymi na rzecz przyrody i praw człowieka.

W naszej działalności staramy się być tani, ale skuteczni; radykalni, ale konstruktywni; zasadniczy, ale niekonwencjonalni.