Artykuły: 1-20 | 21-40 | 41-59

Wstęp

Niniejsza broszura opisuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą transport drogowy. Broszura skierowana jest do studentów, ekologów, dziennikarzy i wszystkich innych, którzy zainteresowani są ekologicznymi aspektami transportu. Celem publikacji... »

Transport drogowy a kolejowy

Transport drogowy stał się jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Zanieczyszczenie powietrza, skażenie wody, emisja hałasu, zajmowanie coraz większej powierzchni terenu, wypadki drogowe wiążą się z kosztami ponoszonymi co roku... »

Wpływ hałasu na zdrowie człowieka i środowisko

Pracując czy ucząc się w mieście, jesteśmy ciągle narażeni na hałas. Wracając do domu chcemy odpocząć od zgiełku dnia. Niestety, jeżeli dane jest nam mieszkać w pobliżu głównej ulicy, to i w domu nie zaznamy ciszy. Ponad jedna trzecia... »

Zanieczyszczenia powietrza emitowane przez transport drogowy

Spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, jako że zanieczyszczenia motoryzacyjne rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi... »

Szkodliwość transportu dla środowiska

Wpływ spalin i hałasu na zdrowie człowieka i środowisko został opisany w poprzednich rozdziałach. Jednakże nie są to jedyne zagrożenia dla środowiska, jakie niesie ze sobą transport drogowy. Wybudowanie drogi w pobliżu siedlisk zwierząt... »

Wypadki drogowe

Polska jest krajem, w którym poruszanie się po drogach wiąże się z największym w Europie niebezpieczeństwem utraty zdrowia i życia. Codziennie ma miejsce średnio 130 wypadków. Według Instytutu Transportu Samochodowego w Polsce na 100 tys... »

Koszty zewnętrzne transportu

Każde negatywne dla środowiska działanie niesie za sobą konieczność pokrywania strat środowiskowych czy ekonomicznych, wywołanych tą formą działalności. Koszty zewnętrzne transportu to koszty pokrywane przez ogół społeczeństwa dziś i w... »

Polityka Transportowa

Najważniejszym celem polityki transportowej powinno być zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Ekologiczne, społeczne i ekonomiczne aspekty powinny w równym stopniu być uwzględniane, a zrównoważony rozwój powinien zapewniać, iż zostawimy... »

2020.05.30: Policyjny radiowóz w parku? Może i legalny, ale na pewno niesmaczny

Pandemia wywraca do góry nogami większość utartych norm. Pandemia jest bardzo kosztowna i bardzo uderzy nas wszystkich po kieszeni. Jak bardzo, to można na razie szacować i prognozować, ale jedno jest pewne – nie będzie lekko... »

2019.11.27: Kto chce flag czerwonych w Stanach Zjednoczonych?

W poprzednim odcinku pokazaliśmy przykłady wsparcia, które niewidzący kierowcy otrzymują od zarządcy drogi . Kolejnym pokrzepieniem w obliczu wad wzroku szerzących się na polskich drogach może być fakt, że coraz bliższe nam Stany... »

2019.11.09: Kierujący niewidzący i życzliwi dróg zarządcy

Polscy kierowcy masowo tracą wzrok. Na wizytę u okulisty czeka się miesiącami, więc z pomocą przychodzą im zarządcy dróg. Na pierwszy rzut oka kierowca wyglądał normalnie, nie miał zwężonych źrenic, tęczówka prawidłowa, porcelanowa barwa... »

2019.09.18: Kierowcom pod rozwagę

Dokładnie 40 lat temu do księgarń trafiła książka Witolda Rychtera pt. ,,Kierowcom pod rozwagę” z celną grafiką Szymona Kobylińskiego na okładce. Kogo autor nazywa terrorystami? Jak odnosi się do ustępowania pierwszeństwa pieszym... »

2018.07.29: Patryku Jaki – nie idź tą drogą

[Od redakcji: artykuł zawiera własne poglądy autora i nie jest stanowiskiem stowarzyszenia.] Jeszcze do niedawna sądziłem, że będę głosował na Patryka Jakiego. Darzę go bowiem sporą sympatią, jak każdego, dla kogo piastowanie stanowiska... »

2016.12.15: Emisja spalin (rzadko) kontrolowana

Jak często samochody poruszające się po naszych drogach są kontrolowane pod kątem emisji spalin? I czy mogłyby być kontrolowane nieco częściej? Przedstawiam informacje jaką uzyskałem od WRD na moje zapytanie o ilość kontroli pojazdów pod... »

2016.01.13: Miasto w ruchu - zapraszamy na pokaz filmu

Serdecznie zapraszamy do wspólnego obejrzenia kolejnego pouczającego filmu na temat transportowych problemów współczesnych miast pt. ,,Miasto w ruchu''. 15 stycznia ponad 40 osób uczestniczyło w pokazie filmu „Wpuszczeni w korek" i... »

2016.01.05: Zapraszamy na pokaz filmu ,,Wpuszczeni w korek

Miasta amerykańskie nie kojarzą się z siecią tramwajową ani zbyt rozwiniętym transportem publicznym. Trudno dziś uwierzyć, że zanim opanował je samochód, część posiadała doskonale funkcjonujące linie tramwajowe. Kto, kiedy i dlaczego... »

2014.05.16: Edward T. Hall o potworach z Detroit

Dokładnie sto lat temu, 16 maja 1914 r. urodził się Edward Twitchell Hall – wybitny antropolog i etnolog, pionier badań nad relacjami przestrzennymi między ludźmi i otoczeniem i komunikacją międzykulturową. Z tej okazji przedstawiamy... »

2014.04.06: HEAT: Jak przeliczyć rowerzystów i pieszych na pieniądze?

W Europie brak aktywności fizycznej odpowiada za około milion zgonów rocznie. Głównymi udziałowcami tej fabryki śmierci są rzecz jasna siedzenie za biurkiem i za kierownicą. Światowa Organizacja Zdrowia zaniepokojona tymi trendami i... »

2013.12.27: Prognozy Zielonego Mazowsza trafniejsze niż GDDKiA

W 2008 roku opublikowaliśmy materiał rozszerzający prognozę ruchu drogowego dla warszawskich mostów do roku 2025 przedstawioną przez GDDKiA dwa lata wcześniej . Mamy 2013 rok, a więc możemy zweryfikować trafność przedstawionych wtedy... »

2013.11.06: Tramwaj na Tarchomin później, rozbudowa Światowida szybciej

Na czwartkowej sesji stołeczni radni będą głosować m.in. nad projektem kolejnego odsunięcia w czasie budowy tramwaju na Tarchomin, a jednocześnie przyznaniem dodatkowych funduszy na rozbudowę ul. Światowida do sześciu pasów ruchu. W... »

Artykuły: 1-20 | 21-40 | 41-59 | Dodaj nowy