Artykuły: 1-20 | 21-21

2016.01.27: Mapa zanieczyszczeń powietrza polsko-czeskiego pogranicza

Zapraszamy do zapoznania się z mapą zanieczyszczeń powietrza pogranicza polsko-czeskiego. Mapa powstała, jako efekt inwentaryzacji jakości powietrza w województwach: opolskim, śląskim i dolnośląskim oraz czeskich krajach: libereckim... »

2015.12.29: Drugie spotkanie polsko-czeskiej grupy współpracy ds. ochrony powietrza

3-4 grudnia w Ostrawie odbyło się drugie (po sierpniowym ) spotkanie polsko-czeskiej grupy współpracy ds. ochrony powietrza, zrealizowane w ramach projektu "Polsko-czeskie partnerstwo na rzecz czystego powietrza". W spotkaniu wzięli udział... »

2015.09.17: Spotkanie polsko-czeskiej grupy współpracy ds. ochrony powietrza

17-18 sierpnia w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie polsko-czeskiej grupy współpracy ds. ochrony powietrza. Było to pierwsze z dwóch polsko-czeskich spotkań realizowanych w ramach projektu "Polsko-czeskie partnerstwo na rzecz czystego... »

2014.06.11: Pociągi EuroCity na południe pojawiają się i znikają

Pod koniec tego roku na tory wróci bezpośredni dzienny pociąg z Warszawy do Pragi. Ale zniknie za to skład do Bratysławy i Budapesztu. Dwumiesięcznik Z Biegiem Szyn dotarł do zarysu rozkładu jazdy pociągów międzynarodowych wchodzącego w... »

2014.02.13: Historia znikania połączenia ze stolicą Czech

Odsłaniamy kulisy likwidacji pociągu EC Praha – jedynego dziennego połączenia stolic Polski i Czech. Pociąg EuroCity Praha – który 774-kilometrową trasę z Warszawy do Pragi pokonywał w 8 godz. 14 min. – odjechał po raz... »

2013.03.03: Uspokajanie ruchu w Pradze czeskiej

W uzupełnieniu relacji ze spotkania rowerowych wolontariuszy w Pradze , przedstawiamy parę dodatkowych zdjęć z rozwiązań wykraczających poza sprawy stricte rowerowe. Pokażemy nową strefę pieszą, nową strefę Tempo 30, wrócimy też do... »

2012.11.26: Akademia Rowerowych Wolontariuszy w Pradze

Międzynarodowa Akademia Rowerowych Wolontariuszy w dniach 4-7 listopada zawitała do Pragi, gdzie podjęło ją w gościnie Stowarzyszenie Auto*Mat. W pierwszym dniu pracowaliśmy w grupach nad definiowaniem celów długoterminowych w projektach... »

2012.10.02: Oznakowanie czeskich szlaków rowerowych

Cykl relacji z czeskich szlaków rowerowych rozpocząłem od pochwały dla systemu oznakowania u naszych południowych sąsiadów. Dzisiaj spróbuję napisać coś więcej właśnie na temat oznakowania. Szlaki rowerowe w Czechach znakowane są... »

2012.08.19: Czechy w budowie

Szlaki rowerowe w Czechach znajdują się w stanie bardzo urozmaiconym. Są odcinki jak wprost z Niemiec , ale są i takie bardziej przypominające polskie. Jednak to, co robi największe wrażenie, to skala trwających inwestycji w twardą... »

2012.08.07: Rowerem z Drezna do Pragi

Od dawna zazdrościłem Czechom oznakowania szlaków rowerowych. Bardzo dawna. Trudno ukryć inspirację np. w wizualizacjach przygotowanych 10 lat temu na potrzeby projektu VeloMazovia . W te wakacje miałem okazję ponownie pojeździć nieco po... »

2007.08.10: Jak to robią na południu

Nawet podczas parodniowej wizyty w Czechach i kilkunastogodzinnego wypadu do stolicy Austrii rzucają się w oczy różnice względem Polski w podejściu do śmieci i opakowań zwrotnych. W wiedeńskim McDonaldzie nie ma koszy na śmiecie. Klienci... »

2007.03.04: Tramwaj górą

Komunikacja miejska nie musi się przeprawiać przez rzekę razem z samochodami. Ostatni w Pradze "duży" most (dalej w dół Wełtawy jest tylko kładka pieszo-rowerowa Trojská látka), łączący dworzec Holešovice z dzielnicą Troja przeznaczony... »

2007.02.10: Sztuka przystawania

Wracamy do serii ciekawostek komunikacyjnych z bratniej stolicy środkowoeuropejskiej nad Wełtawą. W tym tygodniu kolej na przystanki tramwajowe. Ulica Milady Horákové, przystanek Letenské náměstí. Przystanek tramwajowy z wsiadaniem z... »

2007.01.08: Tu się nie ma co pieścić, to się musi zmieścić

Bardzo często słyszymy z ust drogowców i projektantów tłumaczenia, że jest za mało miejsca, za wąsko, coś się nie mieści. W Warszawie świadczy to o zwyczajnej nieudolności, gdyż w efekcie zniszczeń (po)wojennych pasy drogowe są aż... »

2006.12.27: Metro, ale inteligentnie

Praskie metro na peryferiach wyjeżdża na powierzchnię ziemi, a czasem nawet sporo ponad nią. Na zdjęciu odcinek linii B Lužiny - Hůrka. Pozwala to uniknąć kosztownego drążenia tuneli i przyspiesza budowę. Tutaj dla odmiany odcinek Černý... »

2006.12.08: Estakady dla tramwajów, nie dla samochodów

W zeszłym roku pisaliśmy o szybkim tramwaju Hlubočepy - Barrandov jako przykładzie nowoczesnego rozwiązania transportowego z Pragi. Dzisiaj przedstawiamy linię tramwajową na osiedle Modřany - przykład rozwiązania znacznie bardziej... »

2006.08.16: Czeski sposób na tanią i dobrą kolej

Viamont to jedna z prężniej działających czeskich prywatnych spółek kolejowych. Przedsiębiorstwo to, założone w sierpniu 1992 r., w grudniu 1997 rozpoczęło działalność przewozową na lokalnej linii Trutnov – Svoboda nad Upou, zaś w... »

2005.05.21: Berlin i Warszawa w Pradze

W dniach 19-21 maja odbyła się w Pradze polsko-czesko-niemiecka konferencja na temat zanieczyszenia centrów dużych miast przez ruch drogowy oraz udziału społecznego w rozwiązywaniu problemów transportowych. Celem była wymiana doświadczeń... »

2005.05.20: Fotoreportaż z linii tramwajowej Hlubočepy - Barrandov

W listopadzie 2003 r. praska linia tramwajowa na Hlubočepy przedłużona została na osiedle Barrandov. Budowa trwała dwa lata. Na nowym odcinku znajduje się sześć przystanków, dwie estakady, dwa tunele i trzy skrzyżowania ze sygnalizacją... »

2005.03.11: Schody dla... samochodów

Zdjęcia zostały wykonane na węźle komunikacyjnym Andel, w południowo-zachodniej części centrum Pragi. Aby uspokoić ruch w rejonie przystanków tramwajowych, jezdnia została podniesiona niemal do wysokości chodnika. Schodki wymuszają na... »

Artykuły: 1-20 | 21-21 | Dodaj nowy