energiewende
Cykl Oblicza Energiewende, prezentujący różne aspekty zmian w niemieckiej gospodarce i społeczeństwie, związanych z przejściem na odnawialne źródła energii
Cykl Oblicza Energiewende, prezentujący różne aspekty zmian w niemieckiej gospodarce i społeczeństwie, związanych z przejściem na odnawialne źródła energii
Fragment plakatu kolei niemieckich dotyczącego oferty przejazdów w 100% z użyciem energii odnawialnej. Tekst na plakacie: Każdy może zrobić coś dla przyszłych pokoleń. BahnCard (karta kolejowa) ze 100% ekologicznym prądem. (tłumaczenie... »
Jest rok 2006. Podczas jednej z podróży służbowych odwiedzam Dortmund. Zwiedzamy koksownię Hansa, jedną z najlepiej zachowanych i najdłużej pracujących koksowni na świecie. To właśnie tutaj od 1928 roku przez ponad 60 lat pracowało koło... »
Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łączyć wiele dziedzin wiedzy. Obecnie przedmiotem tych... »
Niemcy są postrzegane jako kraj bogatych ludzi. W związku z tym wielu sądzi, że inwestowanie w odnawialne źródła energii nie generuje protestów społecznych, nawet w sytuacji, w której to konsumenci składają się na dotacje do nowych... »
Niemcy od kilku lat transformują swój system energetyczny. Zdecydowali się powoli wycofać z produkcji energii jądrowej, zdecydowanie promują odnawialne źródła energii oraz gospodarują energią coraz efektywniej. W Polsce pojawiają się... »
To była doskonała szansa: na skraju Honigsee, wsi w Szlezwiku-Holsztynie, zbudowano biogazownię, z której ciepło mogłoby być wykorzystane do ogrzewania budynków. Jednak ani samorząd ani spółka komunalna nie były przygotowane na prowadzenie... »
Lokalny samorząd może znacznie przyczynić się do sukcesu lokalnej spółdzielni energetycznej, pracując razem z mieszkańcami we wdrażaniu projektów w zakresie energetyki odnawialnej. Muszą jednak istnieć odpowiednie regulacje prawne, w tym... »
Miesbach to rolniczo-turystyczny powiat w Bawarii położony między regionem Monachium i Austrią. W 2009 roku podjęto decyzję o wdrożeniu w powiecie strategii rozwoju, której jednym z priorytetów byłoby wykorzystanie nowoczesnej energetyki i... »
Projekt Dobry klimat dla powiatów ma swoje odpowiedniki w innych krajach Europy. Jednym z najbardziej ambitnych projektów tego typu jest ten prowadzony w Niemczech. Do wdrażania niskoemisyjnej gospodarki zachęca niemieckie regiony samo... »
Budowa farm wiatrowych coraz częściej kojarzy się w Polsce z protestami społecznymi. W Niemczech też tak było, ale w wielu miejscach zamiast protestów wspólnoty mieszkańców same zainwestowały w turbiny wiatrowe ucierając nosa zewnętrznym... »
Energiewende to niemiecki plan przejścia na gospodarkę niskowęglową poparty skutecznymi instrumentami promocji odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przez ostatnie 10 lat realizacja... »
Podstawowym narzędziem wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w Niemczech jest tzw. feed in tariff. Specjalna taryfa obowiązuje od 1990 roku i jest posądzana o bycie czynnikiem wzrostu cen energii w Niemczech. Jednocześnie niemiecki rząd... »
W latach 80. XX wieku w Polsce funkcjonowały Szkolne Książeczki Oszczędzania. W latach 90. szybko poszły one w zapomnienie, bo nieoprocentowane wkłady uczniów zostały błyskawicznie zjedzone przez galopująca inflację. Nowy, konsumpcyjny... »
Niemcy od kilku lat transformują swój system energetyczny. Zdecydowali się powoli wycofać z produkcji energii jądrowej, zdecydowanie promują odnawialne źródła energii oraz gospodarują energią coraz efektywniej. Swój plan nazywają... »
Dodaj nowy artykuł