Artykuły: 1-20 | 21-21

2023.01.31: Edukacja rowerowa we Francji

Rowerowe miasteczko B'TWIN Village w Lille. Fot: Marek Smyk Z rowerowego punktu widzenia Francja do niedawna była krajem pełnym sprzeczności. Choć na jej terenie działa kilka tysięcy amatorskich klubów kolarstwa sportowego, tak... »

2017.04.21: Tramwaje zaprzyjaźnione z pieszymi – w Strasburgu

Strasburg to jeden z prekursorów francuskiego renesansu tramwajowego, obecnie zaś lider pod względem długości sieci. Tamtejsze przystanki, torowiska i tabor budzą podziw estetyką, jakością wykonania i funkcjonalnością. Starannie... »

2014.09.30: Zatoki? To się leczy – w Lyonie, część XX

Jak dotąd w serialu ,,Zatoki? To się leczy!'' Francję reprezentowało tylko jedno miasto – Perpignan , co zdecydowanie nie oddaje wagi, jaką francuskie władze przywiązują do dostępności przystanków, i skali stosowania na nich peronów... »

2014.04.16: Rowerem po paryskich buspasach

W centrum Paryża rzuca się w oczy obfitość wspólnych pasów rowerowo - autobusowych. Czasem są to zwykłe pasy, czasem kontrapasy. Czasem z dopuszczonym ruchem taksówek, czasem nie. Czasem są oddzielone od ruchu samochodowego, czasem nie... »

2013.06.10: Zatoki? To się leczy – w Perpignan, część XII

Zgodnie z zapowiedzą w dwunastej odsłonie pokazu dobrych praktyk przystankowych przemieścimy się z ostatnio zaprezentowanej Barcelony na drugą stronę Pirenejów do leżącego o 4 godziny drogi pociągiem regionalnym Perpignan. Dzięki... »

2013.01.29: Ulice Strasburga

Zainspirowany wpisem o polityce pieszej w Strasburgu na blogu Oliviera Schneidera, przejrzałem swoje zdjęcia z tego miasta. Wybrałem kilka pokazujących ulice w różnych częściach miasta – ulice różne, ale mające jedną wspólną cechę:... »

2012.07.24: Francja testuje strefy ograniczonej emisji

Nowy rząd Francji zapowiada przegląd narodowych programów ochrony powietrza, które zawierają między innymi wprowadzenie testowych stref ograniczonej emisji (LEZ). Osiem miast, w tym Paryż i Lyon, przetestują strefy ograniczonej emisji, w... »

2012.05.05: Czy z cyklisty coś zostaje, gdy zadaje się z tramwajem?

Motto: Kolizja rowerzysty z tramwajem jest dla tego pierwszego zawsze fatalna w skutkach. [Tramwaje Warszawskie w negatywnej opinii dla bardzo udanego projektu drogi rowerowej na ul. Marymonckiej ] W Europie Zachodniej praktykuje się... »

2012.05.04: Pierwszeństwo a odpowiedzialność to dwie różne sprawy

Zbyt często zamiast uczyć kierowców odpowiedzialności, polska policja przypomina pieszym i rowerzystom jakie są przepisy i kto kiedy ma pierwszeństwo. A może czas uświadomić kierowców i uczyć ich kurtuazji, szacunku? – z dalekiego... »

2011.05.12: Od hegemonii do ograniczeń dla aut w mieście

Nawet jeżeli od samego początku dwudziestego wieku auta budziły powszechny podziw, można powiedzieć, że to w latach 60-tych Francja uwierzyła w samochody. Symbolizowały one postęp i prestiż, a ich promowanie miało zapewniać rozwój (w... »

2011.04.14: Ryzyko realne, lecz źle oceniane - o urazach głowy wśród rowerzystów

W ramach demitologizowania bezpieczeństwa ruchu rowerowego publikujemy fragment książki Pratique du vélo et sécurité routiere: Cykliści, słabiej chronieni niż zmotoryzowani uczestnicy ruchu i poruszający się od nich wolniej, są grupą o... »

2010.08.14: Paryż ponad samochodami

Dziś ciąg dalszy relacji z Paryża , a w nim o parkowaniu, publicznych przestrzeniach i rowerach oraz o pociągach. Jako że Paryż nie tylko oddycha , lecz również się rozwija, wypróbowywane są nowe metody pogodzenia potrzeb komunikacji... »

2010.08.07: Rowery uwalniają Paryż

Dziś, po trzech latach, aktualizacja z Paryża. Jako że tym razem byłem tam jedynie w trakcie dwóch przesiadek z pociągu na pociąg, duża część zdjęć zrobiona została w nocy. Jednak już przejście siedmiu kilometrów z dworca Paris Nord na... »

2010.07.09: Pożegnanie z Pau

Dziś ostatni odcinek migawek z Pau - o przejściach dla pieszych i pasach autobusowych. Jedynym miejscem, gdzie stosowane są kładki dla pieszych są miejsca, gdzie występuje istotna różnica wysokości między obiema stronami ulicy. Nie... »

2010.07.06: Strefy piesze i pół-piesze w Pau

Dziś ciąg dalszy relacji z Pau . W tym odcinku o strefach dla ludzi, gdzie samochody są co najwyżej gośćmi, oraz parę ciekawostek parkingowych. A na początek francuskie rozwiązanie stosowane w celu ukrócenia wandalizmu związanego z częścią... »

2010.07.04: Po Pau pieszo i pedałując

Z serii wakacyjnych migawek z mniejszych miejscowości za granicą, dzisiaj o Pau, czyli średnim (ok. 100 tys. mieszkańców) mieście na południu Francji, nieopodal granicy hiszpańskiej. Miasto jest znane jako miejsce narodzin Henryka IV, choć... »

2009.02.19: Powietrze (nieco) czystsze dla cyklistów

Rowerzyści nie tylko nie produkują spalin, ale też mniej ich wdychają - ogłosiła Airparif, instytucja monitorująca jakość powietrza w regionie aglomeracji paryskiej. Nawet w zanieczyszczonych miastach jazda na rowerze jest bardziej... »

2008.10.13: Z Komisją Europejską o bezpieczeństwie ruchu

13 października 2008 Zielone Mazowsze uczestniczyło w konferencji Road Safety Day zorganizowanej przez Komisję Europejską. Konferencja miała miejsce w nowym Łuku Triumfalnym w paryskiej dzielnicy La Defense. Konferencję otworzyli komisarze... »

2007.10.04: Paryż wart jest roweru

Zgodnie z obietnicą, po relacji z Kolonii przedstawiam aktualny stan udogodnień dla rowerów w Paryżu. Do relacji musi się też wkraść trochę informacji o komunikacji publicznej i selektywnej zbiórce odpadów, jako że to ostatnio jeden z... »

2001.06.30: La Belle France

Korespondencja z Francji, czerwiec 2001 Le Havre, bulwar nadmorski Jako wzorowy Europejczyk, student Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a zarazem młody (gniewny?) członek ZM spędziłem ostatnie 10 miesięcy we Francji w ramach... »

Artykuły: 1-20 | 21-21 | Dodaj nowy