Artykuły: 1-20 | 21-40 | 41-52

2014.08.04: Progi wyspowe - instrukcja obsługi

W 2011 r., zaledwie 8 lat po ich uwzględnieniu w przepisach, odkryto w Warszawie progi wyspowe . Jest to ciekawe narzędzie uspokojenia ruchu, niedrogie, a przy tym przyjazne dla autobusów komunikacji miejskiej i rowerzystów. Obserwacja ich... »

2014.08.02: Rowerem na ukos

Pokazywaliśmy już na tej stronie przykłady przejść dla pieszych na skos skrzyżowania z Londynu . Niestety propozycja wytyczenia podobnych przejść na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Nowego Światu natrafiła na tradycyjne warszawskie niedasię... »

2014.04.23: Bezpieczne drzewa przy drogach

Tragiczny wypadek w Klamrach, jak to zwykle bywa, wzbudził chwilowe zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego. Swoją szansę na powrót do polityki dostrzegł najbardziej leniwy europoseł w poprzedniej kadencji Europarlamentu... »

2013.11.12: Boskie życie rowerzystki w Maastricht

Publikujemy nadesłaną fotorelację z Maastricht z zastrzeżeniem, że choć to Holandia, nie wszystko chcielibyśmy zaimportować do Polski. Według doświadczeń z innych krajów (Niemcy, Belgia, Francja) pasy rowerowe przy krawędzi ronda raczej... »

2013.10.20: Przejazd niejedno ma imię

Przejazd rowerowy to newralgiczny punkt na trasie polskiego cyklisty, potencjalne źródło kolizji i całkiem realne źródło opóźnień i stresów. Polski cyklista najpierw długo czeka na zielone światło, często zmuszony przywołać je przyciskiem... »

2013.01.15: W Utrechcie fosa zamiast obwodnicy

Catharijnesingel to dawny kanał między historycznym centrum Utrechtu a dworcem kolejowym. W latach 70. na fali entuzjastycznej rozbudowy dróg kanał zastąpiono bezkolizyjną trasą, którą ze względu na przekrój i rozwiązania skrzyżowań można... »

2012.12.03: Hovenring, czyli wiszące rondo rowerowe

Zaprojektowanie bezkolizyjnego przejazdu dla rowerów przez skrzyżowanie to trudna sztuka. Trzeba zapewnić odpowiednio łagodne podjazdy i zakręty, dobrą widoczność, minimalizację strat energii. I żadnych schodów ! W poprzedniej relacji z... »

2012.10.23: Zapraszamy na wykład Księżnej Laurentien

Zapraszamy na wykład Jej Królewskiej Wysokości Laurentien księżnej Niderlandów, który odbedzie się w budynku "C" Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w środę, 24 października, o godzinie 15.20. Z okazji dziesięciolecia Koalicji... »

2012.10.21: Nie taki tunel straszny jak go dobrze zaprojektują

Przeglądając nasze wystąpienia , komentarze i polemiki można odnieść wrażenie, że jesteśmy dogmatycznie przeciwni bezkolizyjnym rozwiązaniom dla pieszych i rowerzystów, wszelkiego rodzaju kładkom i przejściom podziemnym. Tymczasem... »

2012.05.15: Holendrzy zlikwidowaliby trasę Łazienkowską?

W kontekście walki z hałasem napisano już wiele - zwykle w konwencji, że do hałasu komunikacyjnego i paskudzących przestrzeń ekranów miasta trzeba przywyknąć, bo polskie prawo jest złe, a hałas to cywilizacyjna oczywistość, której nie da... »

2012.05.05: Czy z cyklisty coś zostaje, gdy zadaje się z tramwajem?

Motto: Kolizja rowerzysty z tramwajem jest dla tego pierwszego zawsze fatalna w skutkach. [Tramwaje Warszawskie w negatywnej opinii dla bardzo udanego projektu drogi rowerowej na ul. Marymonckiej ] W Europie Zachodniej praktykuje się... »

2011.12.01: Burzliwa historia pewnego skrzyżowania

Gdy pisałem o tym, że większość głównych ulic w Amsterdamie ma przekrój 2x1 , zastrzegałem że są wyjątki. Dzisiaj - między innymi - o jednym z nich, Meester Visserplein to jedno z najważniejszych dla ruchu samochodowego skrzyżowań w... »

2011.11.22: Drugi raz o dwa razy jeden, czyli znowu o ulicach miejskich

Ponieważ temat ulic miejskich 2x1 wzbudził zainteresowanie, i to nie tylko warszawiaków, rozwiniemy nieco nasz przegląd. Dla przypomnienia: prawie wszystkie ważniejsze ulice wewnątrz obwodnicy Amsterdamu (i wiele poza nią) mają przekrój... »

2011.11.15: 2x1, czyli jak powinna wyglądać ulica miejska

Warszawa poprzecinana jest wszerz i wzdłuż Prospektami Lenina – hałaśliwymi, trudnymi do pokonania arteriami po dwa, trzy, a czasem nawet pięć pasów ruchu w każdym z kierunków. Wielu warszawiaków przywykło traktować je jako... »

2010.10.02: Czarna magia kolorowych światełek

Projektowanie sygnalizacji świetlnej to trudna sztuka. W Warszawie niestety wciąż jesteśmy na etapie światełka łupanego. Brak rzetelnej wiedzy skutkuje sygnalizacjami nieefektywnymi, niebezpiecznymi i w zdecydowanej większości przypadków... »

2010.09.26: Kto i po co rozbroił Obrońców Tobruku?

Podniesiony przejazd przez ul. Obrońców Tobruku na Bemowie wielokrotnie podawaliśmy jako wzór do naśladowania. W witrynie , w drukowanym poradniku [[poradnik.przejazdy]], w kwartalniku, na radach technicznych czy w prezentacjach na... »

2010.06.23: Ekspresowa droga... rowerowa Utrecht - Amsterdam

Trasa rowerowa wzdłuż kanału Amsterdam - Ren (Amsterdam-Rijnkanaal) powstała jako szybsza i bardziej bezpośrednia alternatywa dla wijącego się po wioskach szlaku turystycznego. Długość trasy wynosi ok. 25 km, dystans z centrum Utrechtu do... »

2010.06.18: Holenderscy rowerroryści

Historia ta opowiada o tym jak stowarzyszenie holenderskich rowerzystów sterroryzowało biednych drogowców, by ci w ramach remontu mostu autostradowego wybudowali im ekskluzywną kładkę dla rowerów. Mowa o autostradzie A1 - głównej wylotówce... »

2010.05.30: Zielone Mazowsze wciąż się uczy

W dniach 16-23 maja dzięki uprzejmości Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej ekipa stowarzyszenia Zielone Mazowsze miała okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym wraz z rowerzystami z innych organizacji zrzeszonych w sieci Miasta dla Rowerów... »

2010.01.26: Prowizorka po holendersku

Miasto jest jak organizm - żyje, ewoluuje, zmienia się. Aby za tym nadążyć, każde miasto, tak metropolia jak i senne miasteczko powiatowe, musi i ulega ciągłym przebudowom. Życie, to także starzenie się - także miejskiej infrastruktury... »

Artykuły: 1-20 | 21-40 | 41-52 | Dodaj nowy