Artykuły: 1-20 | 21-25

2020.01.21: ROP a sprawa butelek zwrotnych

Od dłuższego czasu staramy się o przywrócenie przynajmniej minimalnych standardów w zakresie opakowań zwrotnych . Najbardziej rzeczowej odpowiedzi udzieliło póki co Ministerstwo Środowisko, odnosząc się do prac nad nowym systemem... »

2016.12.02: Kiedy w tył zwrot z powrotem do butelek zwrotnych?

Przez długi czas w Polsce występowały problemy z brakiem sankcji za nieprzestrzeganie prawa w zakresie obowiązku oferowania przez sklepy napojów w butelkach zwrotnych i przyjmowania opakowań do zwrotu . Rząd konsekwentnie odmawiał... »

2011.09.02: Do Poznania tylko z własnym widelcem

Ku mojemu wielkiemu zdumieniu i rozczarowaniu ostatnia wizyta w Poznaniu pokazała, że bardzo trudno w tym mieście znaleźć lokal, w którym można zjeść jak człowiek, metalowymi sztućcami. Właściwie to chciałem znaleźć w pobliżu Dworca... »

2010.11.22: W krainie zrównoważonego transportu

W dniach 4-8 listopada 2010 w siedzibie Instytutu ds. Migracji i Repatriacji Dom św. Jadwigi w Oerlinghausen (Nadrenia Płn-Westfalia) odbyło się spotkanie inicjujące projektu Improving the environmental communication and awareness of... »

2008.09.09: Butelki zwrotne do ministerstwa

Do: Ministerstwo Środowiska, Departament Gospodarki Odpadami. Wnoszę o: 1. Wskazanie działań prawnych, jakie zamierza podjąć Ministerstwo Środowiska (rozporządzenia, projekty ustaw, inne) w celu zapewnienia przestrzegania treści przepisu... »

2007.12.20: Jednorazowy Potwór atakuje

Zapraszamy w czwartek, 20 grudnia 2007 r. o godz. 17, na placyk przy stacji metra Centrum, na happening przeciwko nasilającej się w całym kraju plastikowej powodzi torebek jednorazowych i promujący torby wielorazowe jako alternatywę... »

2007.12.14: Wielorazowy spot radiowy

Od listopada 2007 roku Zielone Mazowsze rozpoczęło kampanię promującą ekologiczny styl życia dzięki zastosowaniu zasady 3R. Kampania ma na celu zredukowanie ilości odpadów, w szczególności jednorazowych torebek foliowych i spopularyzowanie... »

2007.11.06: Jak nie nabijać ekologii w butelkę

Butelki zwrotne to jeden z najlepszych sposobów zmniejszania ilości odpadów. Polacy lubią żyć w bałaganie, o czym świadczy to, że pozwolili odejść butelkom zwrotnym w zapomnienie. Ale w krajach niemieckojęzycznych mądre ustawodawstwo... »

2007.11.04: Selektywna zbiórka opakowań w hipermarketach

Monitoring sklepów wielkopowierzchniowych pod kątem przestrzegania obowiązku posiadania ogólnodostępnych urządzeń do selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych - na terenie województwa mazowieckiego. Opracowanie zostało wykonane w formie... »

2007.08.10: Jak to robią na południu

Nawet podczas parodniowej wizyty w Czechach i kilkunastogodzinnego wypadu do stolicy Austrii rzucają się w oczy różnice względem Polski w podejściu do śmieci i opakowań zwrotnych. W wiedeńskim McDonaldzie nie ma koszy na śmiecie. Klienci... »

2007.06.20: W krainie oranżady 1

Wybierając się w letnią podróż nie zapominajmy o napojach. Rynek wielkich miast obfity jest w napoje oraz wody gazowane i konserwowane w plastikowych butelkach. Sugeruję jednak zastanowić się dwa razy, zanim zakupimy taki napój w podróż... »

2007.04.22: Zrób coś dla swojej planety - redukuj, reużywaj, przetwarzaj

Czy Cywilizacja może przestać produkować odpady? Oczywiście nie. Może jednak, a właściwie musi tę produkcję kontrolować i hamować jej wzrost. Bez tego prędzej czy później utonie w śmieciach, sparaliżowana brakiem surowców i energii. Na co... »

2006.12.24: W co pakujesz prezenty, a w co swoich potomków?

24 grudnia kończy się, a może raczej zamiera na kilka dni szał świątecznych zakupów. Wielu z nas kupując prezenty stara się nie tylko trafnie je wybrać, ale i zadbać o atrakcyjne opakowanie. Chcemy dobrze, ale efekty tego nastawienia... »

2006.10.29: Zatamujmy plastikową powódź - apel do harcerzy

List otrzymały hufce ZHP i ZHR w Warszawie i Mazowszu oraz ogólnopolskie główne komendy ZHP i ZHR Drodzy państwo! Jesteśmy organizacją ekologiczną aktywnie działającą na rzecz redukcji negatywnych skutków ekologicznych działalności... »

2005.03.09: Produkty ekologiczne

Ekologiczny konsument, to taki, który przy każdym swoim czynie bierze pod uwagę swój wpływ na środowisko. Jeździ transportem publicznym lub rowerem, na zakupy bierze własne torby, segreguje śmieci oraz bardzo dokładnie "maca" produkty w... »

2003.01.22: Tajwan zakazał plastikowych torebek

Tajwan wprowadził zakaz wydawania jednorazowych torebek plastikowych w sklepach. Tajwańczycy musza teraz chodzić na zakupy z własnymi torbami. Wycofał zostały też plastikowe talerze i sztucće. 80% społeczeństwa popiera tę zmiane... »

2002.03.28: Carrefour zaśmieca i kłamie

Społeczny Instytut Ekologiczny wezwał firmę Carrefour sp. z o.o. do zaprzestania działań nieuczciwej konkurencji. Carrefour oferuje klientom do pakowania zakupów torebki plastikowe z napisem niezgodnie z prawdą sugerującym, że jest to... »

2002.01.14: Z wizytą w duńskim sklepie

W Danii wszystkie napoje gazowane i piwa mogą być sprzedawane wyłącznie w opakowaniach zwrotnych. Wszystkie butelki w tych lodówkach są zwrotne. Nawet najwymyślniejsze butelki na piwo są wielorazowego użytku. Podobnie oranżady. Zwrotne... »

2002.01.14: Odzysk jednorazowych butelek po winie

Wizyta w firmie Dansk Flaskegenbrug A/S zajmującej się odzyskiwaniem jednorazowych butelek po winie w celu ponownego ich użycia. Do zakładu (jednego z dwóch w kraju) trafiają kontenery ze szkłem. Dostawcami są przede wszystkim firmy... »

2001.12.16: Butelkowa samba

Od 1 stycznia 2002 r. wchodzi w życie ustawa o opakowaniach, która nakłada na sklepy spożywcze obowiązek sprzedaży napojów w butelkach zwrotnych oraz przyjmowania butelek po sprzedawanych napojach. Z tej okazji grupa kolorowych butelek... »

Artykuły: 1-20 | 21-25 | Dodaj nowy