Praworządność odholowana z ul. Dewajtis
SM-OT5-424-27/09
19 maja 2009 r.
Do: Stowarzyszenie „Zielone Mazowsze
W nawiązaniu do pisma [zobacz >>>] dotyczącego udostępnienia statystyk dotyczących podejmowanych interwencji na ul. Dewajtis poniżej przedstawiam stosowne zestawienie:
1. W roku 2008 odnotowano 563 interwencje związane z naruszeniem przepisów dotyczących zatrzymania i postoju pojazdów; w ich wyniku:
Udzielono 165 pouczeń,
Wystawiono 164 wezwania,
Wystawiono 103 wezwania foto,
Wydano 54 polecenia,
Nałożono 54 mandaty karne,
Skierowano do Sądu Grodzkiego – 1 wniosek o ukaranie,
Pozostałe interwencje – 22,
nie odholowano żadnego pojazdu. Ponadto podjęto 57 interwencji w związku z naruszeniem przepisów o ruchu pieszych oraz 60 interwencji dotyczących naruszenia innych przepisów Prawa o ruchu drogowym.
2. W okresie od 1 stycznia do 17 maja 2009 roku odnotowano 348 interwencji związanych z naruszeniem przepisów dotyczących zatrzymania i postoju pojazdów; w ich wyniku:
udzielono 76 pouczeń,
wystawiono 53 wezwania,
wystawiono 137 wezwań foto ,
wydano 18 poleceń,
nałożono 42 mandaty karne,
skierowano do Sądu Grodzkiego – 3 wnioski o ukaranie,
pozostałe interwencje – 19,
nie odholowano żadnego pojazdu. Ponadto podjęto 24 interwencje w związku z naruszeniem przepisów o ruchu pieszych oraz 39 interwencji dotyczących naruszenia innych przepisów Prawa o ruchu drogowym.
Ulica Dewajtis znajduje się pod prewencyjnym nadzorem naszych patroli, które reagują na wszelkie przypadki naruszenia przepisów Prawa o ruchu drogowym i obecnie nie przewiduję zmniejszenia sił dysponowanych w ten rejon, ani prowadzenia innego rodzaju działań np. akcyjnych lub odholowywania pojazdów, ponieważ aktualnie stosowane procedury przez strażników miejskich są wystarczające do skutecznego egzekwowania przestrzegania przepisów prawa.
Z poważaniem
Naczelnik. Oddziału
Romuald Modzelewski
[Wytłuszczenia od redakcji, skan kopii pisma
wrzutnia.fz.eco.pl/dewajtis/sm2zm_stats_0905.pdf
]
Od redakcji
Jeśli przyjąć, że rozkład w/w wykroczeń w poszczególnych miesiącach jest mniej więcej równomierny, to 348 interwencji odnotowanych do połowy maja br. oznacza, że kierowcy w 37% czasu zdążyli już wyrobić 60% ubiegłorocznej normy. Nawet jeśli na czas wakacji skala nielegalnego parkowania spadnie, to na pewno na jesieni wróci do normy i na koniec roku można się spodziewać wyniku jeśli nie wyższego, to na poziomie ubiegłorocznym.
Czy stosowane procedury są wystarczające do skutecznego egzekwowania przestrzegania przepisów prawa? Trudno się z tym zgodzić obserwując takie sceny, powtarzające się dość regularnie [zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>].
W statystykach rzuca się w oczy wielka dysproporcja między liczbą interwencji, a liczbą nałożonych mandatów i wniosków do sądu – kończy się w ten sposób jedynie około 10% interwencji. Nie uważamy wcale, że najsurowsza kara jest najskuteczniejsza, jednak zarówno podane statystyki, jak i obserwacje jednoznacznie wskazują, że skala łamania prawa ani trochę się nie zmniejsza, co powinno skłaniać raczej do zrewidowania dotychczasowego podejścia, a nie do uznawania go za wystarczające. Jeśli nawet co dziesiąte wykroczenie na ul. Dewajtis zdoła wykryć patrol SM (a to raczej optymistyczne założenie), to oznacza 1% szans na karę, i aż 99% na jej uniknięcie. Czy można się więc dziwić, że nawyki zmotoryzowanych dzikusów pozostają niezmienne od tylu lat? Na Dewajtis najwyraźniej opłaca się parkować na dziko. I będzie to nadal opłacalne, jeśli straż nie zrewiduje swego podejścia do problemu.
W ostatnim roku krytykowaliśmy nastawienie straży miejskiej do nielegalnego parkowania w centrum Warszawy [zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>]. Wydawało nam się, że ulicę Dewajtis V Oddział Terenowy SM będzie traktować bardziej prestiżowo, skoro jego kierownictwo aktywnie popierało wprowadzenie zakazu [zobacz >>>] i osobiście przekonywało do tego radnych [zobacz >>>], akcentując też wywożenie pozostawionych pojazdów na koszt właściciela (warto zajrzeć do tej relacji sprzed 3 lat i zestawić ją z obecnym stanowiskiem SM). Tę ocenę czas chyba zrewidować.
Na koniec roku wystąpimy ponownie o podobne statystyki i zobaczymy, jakie efekty dają procedury stosowane przez strażników miejskich po trzech latach i ośmiu miesiącach.