Co dały trzy lata zakazu parkowania na ul. Dewajtis?
BIL-09-0012-01
Warszawa, 23 marca 2009 r.
Do: Pan Romuald Modzelewski
Naczelnik V Oddziału Terenowego
Straży Miejskiej Żoliborz – Bielany
Szanowny Panie Naczelniku,
W związku z niesłabnącym natężeniem nielegalnego parkowania w rezerwacie przy ul. Dewajtis zwracamy się z uprzejmą prośbą o odholowywanie pojazdów zaparkowanych niezgodnie z prawem przy w/w ulicy.
Od wprowadzenia zakazu parkowania minęły już trzy lata. Patrole Straży Miejskiej regularnie podejmują w tym miejscu interwencje, za co dziękujemy. Mimo to przyzwyczajenia kierowców nie zmieniają się. Zachodzi więc konieczność zastosowania wobec nich bardziej dotkliwych środków dyscyplinujących. Kierowcy wjeżdżający w ul. Dewajtis widzą tabliczkę T-24 i mają pełną świadomość konsekwencji nielegalnego parkowania. Mimo to proponujemy, aby z wyprzedzeniem np. 10 dni poinformować uczelnię i parafię znajdujące się przy ul. Dewajtis, że od podanej daty odholowywanie pojazdów będzie stosowane bezwzględnie.
Dla porządku pragniemy przywołać stanowisko Komendanta Straży Miejskiej m. st. Warszawy wyrażone w piśmie z 19 sierpnia 2008 r. [zobacz >>>]. „Zgodnie z art. 130 a ust 1 Prawa o Ruchu Drogowym, Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku: pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione (1) i utrudnia ruch (2) lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu (3).” W w/w piśmie sformułowano jednolite stanowisko o możliwości odholowania pojazdu w przypadku wypełnienia nawet jednej z dwóch wymienionych przesłanek (2,3) łącznie z przesłanką pierwszą (1).
Nielegalne parkowanie w rezerwacie przy ul. Dewajtis oprócz naruszenia zakazu wynikającego z PoRD (parkowanie na jezdni) lub kodeksu wykroczeń i ustawy o ochronie przyrody (parkowanie na trawniku, poza jezdnią czyli na terenie rezerwatu), w większości przypadków utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Na przykład poprzez zatarasowanie ścieżki i zmuszanie pieszych do omijania przeszkody jezdnią (ilustruje to załączone zdjęcie), albo przez ograniczenie widoczności lub drożności ścieżki.
Prosimy również o zaplanowanie i podjęcie prewencyjnych działań podczas zbliżającej się niedzieli palmowej i świąt, kiedy można spodziewać się jeszcze większego najazdu samochodów, przewyższającego znacznie pojemność legalnych parkingów.
Mamy nadzieję, że podjęcie w/w działań przyniesie zauważalne efekty i przyczyni się do poprawy wizerunku Straży Miejskiej w oczach lokalnej społeczności, która od dawna wyraża dezaprobatę dla bezkarności kierowców i w pełni popiera przeciwdziałanie tym zjawiskom.
Zwracamy się na koniec z prośbą o przekazanie statystyk liczby interwencji dotyczących nielegalnego parkowania przy ul. Dewajtis w kolejnych miesiącach od stycznia 2008, w tym liczby pouczeń, mandatów, spraw skierowanych do sądu oraz odholowanych pojazdów.
Z poważaniem
Marcin Jackowski
Do wiadomości: Rada Dzielnicy Bielany
Odpowiedź V OT SM
Warszawa 30 03 2009
Do: Stowarzyszenie „Zielone Mazowsze’
W odpowiedzi na Państwa pismo nr BIL-09-0012-01 z dnia 23.03.2009r. informuję że, strażnicy V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy systematycznie i konsekwentnie podejmują interwencje wobec kierowców nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego obowiązujących na ul. Dewajtis w Warszawie.
Celem prowadzonych działań jest ograniczenie, a w konsekwencji wyeliminowanie nieprawidłowego postoju pojazdów, który tam występuje. Działania mają charakter długofalowy przy wsparciu funkcjonariuszy z Oddziału Ogólnomiejskiego.
W okresie zbliżającej się Niedzieli Palmowej w rejon w/w ulicy skierowane zostaną dodatkowe patrole Straży Miejskiej, których głównym zadaniem będzie kontrola i niedopuszczanie do nieprawidłowego parkowania pojazdów.
[Od redakcji: Skierowano je dopiero wówczas, gdy połowa ulicy zamieniła się w obustronny nielegalny parking… [zobacz >>>] [zobacz >>>]]
W 2008 roku strażnicy podjęli 763 interwencje związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruch drogowego przez kierowców na ul. Dewajtis.
Z poważaniem
Romuald Modzelewski
Naczelnik V Oddziału Terenowego
[Wytłuszczenia i zdjęcie od redakcji, skan kopii pisma
wrzutnia.fz.eco.pl/dewajtis/sm2zm_dewajtis_0903.pdf
]
BIL-09-0012-02
Warszawa, 18 maja 2009 r.
Szanowny Panie Naczelniku,
Dziękując za pismo z 30 marca br. chcemy jednak zauważyć, że porusza ono tylko niektóre z kwestii podniesionych w naszym wniosku z 23 marca br. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, ile pojazdów zostało odholowanych z ul. Dewajtis. Prosiliśmy o przekazanie statystyk dotyczących nie tylko liczby interwencji dotyczących nielegalnego parkowania, ale też wskazania, jaki te interwencje miały finał – w formie podziału całkowitej liczby na pouczenie, mandat, skierowanie do sądu oraz odholowanie pojazdu (ew. inne).
Pominięto w całości również nasz wniosek o odholowywanie nielegalnie zaparkowanych pojazdów. Obserwacje masowego lekceważenia prawa przez kierowców oraz podane przez Pana liczby dobitnie świadczą o konieczności bardziej dotkliwych i zdecydowanych działań. Miło nam przeczytać, że Państwa celem jest ograniczenie, a w konsekwencji wyeliminowanie nieprawidłowego postoju pojazdów. Kiedy ten cel zostanie osiągnięty? Jakimi środkami Straż Miejska zamierza przybliżyć jego osiągniecie biorąc pod uwagę, że dotychczasowe zaangażowanie, choć widoczne i godne uznania, w praktyce niewiele zmienia? Naszą propozycją jest odholowywanie pojazdów, uzasadnione wyczerpująco w poprzednim wniosku. Ponownie prosimy, aby Straż Miejska zaczęła stanowczo egzekwować przestrzeganie prawa stosując wszelkie środki, jakimi dysponuje.
Jednocześnie ubolewamy, że zarządca drogi i władze miasta nie podejmują żadnych działań w celu ograniczenia zarówno wjazdu w ul. Dewajtis, jak i nielegalnego parkowania środkami fizycznymi, co uwolniłoby znaczne siły Straży Miejskiej angażowane w interwencje na tej ulicy. Chcemy, aby Pan wiedział, że nasze Stowarzyszenie stale zabiega o tego rodzaju ograniczenia wyrażając w tym względzie wolę ogromnej rzeszy mieszkańców. Liczymy w tym na wsparcie Straży Miejskiej, podobnie jak wsparła ona wprowadzenie zakazu parkowania. Wydaje się, że przytoczone przez Państwa statystyki powinny przekonać odpowiednie organy do zajęcia się problemem.
W Warszawie nie brakuje obszarów z deficytem miejsc postojowych, gdzie obserwuje się notoryczne i masowe łamanie prawa przez parkujących kierowców. Należy do nich ul. Dewajtis. Stoimy na stanowisku, że zamiast długofalowych działań służb porządkowych należy w takich przypadkach wprowadzać środki fizyczne, które skutecznie wyręczą służby i pozwolą im sprawniej reagować na wiele ważniejszych zgłoszeń.
Z poważaniem
Marcin Jackowski
Do wiadomości: Rada Dzielnicy Bielany