Sto uchodźczyń z nowymi rowerami i umiejętnościami – Rowery dla wolności
Przyjechały z ogarniętej wojną Ukrainy do polskich miast. Dzięki Flixbusowi, atmosfair i społecznikom dostały jednoślady. Nauczyły się też, jak poruszać się rowerem po mieście. W większości to kobiety, choć wśród stu osób były też dzieci i mężczyźni. Niektórzy z uczestników na rower wsiedli po raz pierwszy.
Zielone Mazowsze razem z organizacjami rowerowymi z innych miast w Polsce realizuje projekt „Rowery dla wolności”. Polega on na zakupie i przekazaniu uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy rowerów oraz przeszkoleniu ich z bezpiecznej jazdy na rowerze i podstaw mechaniki rowerowej. Projekt jest finansowany z darowizn klimatycznych od klientów dostawcy mobilności Flix, która prowadzi w Polsce przewozy autobusowe pod marką Flixbus. Darowizny te są gromadzone w funduszu zarządzanym przez niemiecką organizację non-profit zajmującą się klimatem – atmosfair – i wykorzystywane do wspierania transformacyjnych projektów mobilności w różnych krajach.
We wrześniu i październiku 2022 r. udało nam się przeszkolić i obdarować rowerami 100 uchodźczyń i uchodźców w 6 miastach. Zdecydowana większość uczestników szkoleń to kobiety w wieku od 30 do 50 lat.
Uczestniczki naszego projektu w zdecydowanej większości chcą jeździć na rowerze codziennie. Większość z nich zamierza jeździć rowerem do pracy, wiele z nich także na zakupy czy na jednodniowe wycieczki rowerowe do lasu. Nasze szkolenia okazały się dla nich bardzo przydatne. Warunki jazdy w polskich miastach różnią się od sytuacji na Ukrainie. Są pasy rowerowe na jezdni, kontraruch rowerowy i inne rodzaje infrastruktury rowerowej rzadko spotykane za wschodnią granicą. W Polsce obowiązują też nieco inne przepisy ruchu drogowego.
Wśród naszych uczestników było także kilkanaścioro dzieci w wielu od 7 do 16 lat. Dla nich rower to przede wszystkim możliwość szybszego dotarcia do szkoły i możliwość aktywnego spędzania czasu w weekendy. Większość osób jeździła wcześniej na rowerach, ale wśród uczestniczek były także trzy, które na rower wsiadły po raz pierwszy w życiu. Cieszymy się, że dzięki realizowanemu przez nas projektowi grono rowerzystek rośnie.
Partnerem projektu było Stowarzyszenie Mierz Wysoko, które prowadzi w Warszawie przy ul. Wolność 2 Otwarty Warsztat Rowerowy. To oni przygotowali większość rowerów. Udostępnili także miejsce prowadzenia warsztatów z mechaniki rowerowej i zasad bezpiecznej jazdy rowerem.
Szkolenia dla kolejnych stu uchodźczyń i uchodźców odbędą się na wiosnę roku 2023.
Projekt realizują:
- Zielone Mazowsze w Warszawie
- Normalne Miasto Fenomen w Łodzi
- Rowerowy Białystok w Białymstoku
- Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie
- Wrocławska Inicjatywa Rowerowa we Wrocławiu
- Rowerowy Poznań – Sekcja Rowerzystów Miejskich w Poznaniu
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć ze szkoleń.











