Wspieramy rowerowo uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy
Dla kogo?
Miliony mieszkanek i mieszkańców Ukrainy uciekło przed wojną w tym roku do Polski. Potrzebują oni różnego rodzaju wsparcia. Wydatki na transport potrafią zagrażać domowemu budżetowi. Rower jest tanim, szybkim i niezawodnym środkiem transportu w miastach do pracy, szkoły czy sklepu. A do tego nie wymaga kupowania ropy od Putina. Dlatego postanowiliśmy pomóc przebywającym w Polsce uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy w uzyskaniu rowerów i wiedzy o jego użytkowaniu.

Ruszamy z realizacją projektu Rowery dla wolności. Dla osób, które uciekły przed wojną przygotowujemy sprawne i w pełni wyposażone rowery oraz porcję niezbędnej wiedzy.
Co zrobimy?
Przeprowadzimy szkolenia z teorii i praktyki używania rowerów w mieście. Będziemy uczyć podstaw mechaniki rowerowej, przepisów ruchu drogowego obowiązujących w Polsce, a także pokażemy, którędy jechać przez miasto. Wiemy, że trudno wyjechać samemu na ulice obcego miasta. Dlatego uczestnicy projektu pod okiem doświadczonych instruktorów przejadą pierwsze kilometry, aby poznać okolice i ważne dla siebie punkty na mapie miasta. Co więcej, w trakcie warsztatów uczestnicy projektu za symboliczną darowiznę (a niekiedy nawet za darmo) otrzymają na własność rowery. Pierwsze szkolenia odbędą się jeszcze w październiku i potrwają do wiosny przyszłego roku. W ramach projektu planujemy przeszkolić ponad 200 osób w 6 dużych polskich miastach.
Z kim robimy ten projekt?

Projekt realizują:
– Zielone Mazowsze w Warszawie
– Wrocławska Inicjatywa Rowerowa we Wrocławiu
– Fundacja Normalne Miasto Fenomen w Łodzi
– Rowerowy Poznań – Sekcja Rowerzystów Miejskich w Poznaniu
– Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie
– Rowerowy Białystok w Białymstoku
Wszystkie te organizacje od wielu lat promują jazdę na rowerze po mieście. Mają doświadczenie w teoretycznym i praktycznym nauczaniu rowerowym.
Skąd mamy na to pieniądze?

Pieniądze na realizację projektu pochodzą od darczyńców międzynarodowej firmy transportu publicznego Flix. W Polsce jest ona znana z międzymiastowych połączeń autobusowych pod marką Flixbus, ale w innych krajach jeżdżą też pociągi Flixtrain. Pasażerowie Flixa, ale nie tylko, mogą wpłacać darowizny na rzecz różnych projektów społecznej działalności firmy. Jednym z projektów są właśnie „Rowery dla wolności”.

Partnerem merytorycznym we wszystkich projektach Flixa jest doświadczona berlińska organizacja ekologiczna atmosfair. My także korzystamy z ich pomocy i międzynarodowego doświadczenia.