Nowe argumenty UKSW na rzecz autobusu na ul. Dewajtis
W ciągu ponad 10 lat gromadzenia i publikowania informacji o zagrożeniach dla Lasu Bielańskiego dbaliśmy, aby nasz przekaz nie był jednostronny i zawierał również opinie oponentów. Zgromadziliśmy wiele pism władz UKSW
[zobacz >>>] [zobacz >>>] [zobacz >>>] polemizując z nimi na argumenty. Dzięki powstałemu w ten sposób obszernemu archiwum [zobacz >>>] możemy np. przypomnieć, że w maju 2007 r. samorząd studentów UKSW protestował przeciw… zakazowi ruchu samochodów po ul. Dewajtis [zobacz >>>].
Ponieważ ważą się obecnie losy kolejnej próby wprowadzenia do rezerwatu regularnego połączenia autobusowego [zobacz >>>] [zobacz >>>], publikujemy kolejne stanowisko studenckiego parlamentu.
Uchwala nr 3/2016
Parlamentu Samorządu Studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z 19 stycznia 2016
dotycząca: wyrażenia opinii w sprawie utworzenia linii autobusowej zapewniającej komunikację kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ulicy Dewajtis
Na podstawie §15 pkt. 11 Regulaminu Samorządu Studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z dnia 22 listopada 2012 roku z późn. zm. Parlament Samorządu Studentów uchwala, co następuje:
W imieniu wszystkich Studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wyrażamy ogromne poparcie dla utworzenia linii autobusowej, kursującej na kampus przy ulicy Dewajtis. Uruchomienie komunikacji kursującej na kampus znacząco wpłynie na bezpieczeństwo Studentów, Doktorantów jak również Pracowników Uniwersytetu. Brak połączenia autobusowego na prawie kilometrowym odcinku w znaczny sposób utrudnia dotarcie do kampusu przy ulicy Dewajtis. Wpływają na to nie tylko przesłanki samego komfortu dotarcia na Uczelnie, lecz także bezpiecznego dotarcia na Uczelnie dla kilku tysięcy Członków Społeczności Akademickiej, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy ciąg pieszy jest często oblodzony. Trzeba podkreślić, że przejście prawie kilometra może niektórym osobom nastręczyć wiele trudności, szczególnie tym, które zmagają się z niepełnosprawnością, czy też Studentki będące w ciąży, czy wreszcie osoby, których w danym dniu może dosięgnąć choroba lub zwykła niemoc spowodowana różnymi czynnikami. Po zmroku Studenci odczuwają duży dyskomfort, a poczucie zagrożenia znacznie wzrasta, gdy sami muszą przejść przez las z kampusu do najbliższego przystanku. Dla osób niepełnosprawnych, w szczególności o ograniczonej sprawności ruchowej i dla osób z wadą wzroku, brak linii autobusowej jest dużą barierą, utrudniającą pobieranie nauki na naszym Uniwersytecie. Jednocześnie pragniemy wskazać, że wbrew opinii ekologów planowana linia autobusowa będzie obsługiwana przez autobusy elektryczne, które są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż setki samochodów przejeżdżających tą drogą codziennie. Uruchomienie komunikacji do kampusu przy ulicy Dewajtis doprowadzi do zmniejszenia liczby Studentów dojeżdżających na zajęcia własnymi samochodami, co spowoduje zmniejszenie ruchu samochodowego na wspomnianym odcinku.
W związku z powyższym, w imieniu Studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyrażamy opinię, że uruchomienie komunikacji na kampusie przy ulicy Dewajtis jest konieczne i nie wpłynie negatywnie na środowisko.
Uchwała wchodzi w życic z dniem podjęcia.
Marszałek Parlamentu Samorządu Studentów UKSW
Łukasz Słończewski
Wicemarszałek Parlamentu Samorządu Studentów UKSW
Marek Konieczny
[Wytłuszczenia od redakcji. Zachowano ortografię. Skan kopii pisma pobrany z profilu Samorządu UKSW na FB
JPG, 101 kB]
Od redakcji
Zapytaliśmy na profilu Samorządu UKSW na FB, skąd pochodzi rzekoma opinia ekologów na temat napędu autobusów i kto ją sformułował. Niestety, odpowiedzi się nie doczekaliśmy. A szkoda, bo nic nam o takiej opinii nie wiadomo i wygląda ona na plotkę. Szkoda, że tak poważne gremium rozpowszechnia pogłoski bez sprawdzenia.
Warto zauważyć, że najbliższy przystanek, który według autorów uchwały leży w tak wielkiej odległości od UKSW, nazywa się… UKSW. Kiedy władze uczelni wymogły zmianę jego znanej od dziesiątek lat nazwy [zobacz >>>] nie dbając zupełne o zdanie mieszkańców, dystans stawiający pod znakiem zapytania sens tej zmiany nie miał znaczenia.
Przed zabraniem głosu w imieniu wszystkich studentów, warto się chwilę zastanowić nad ryzykiem obarczającym stosowanie wielkiego kwantyfikatora.
Argumentem, który jeszcze nie padał w wieloletniej dyskusji o dostępności kampusu UKSW w rezerwacie, są studentki w ciąży. Czyżby wzrostu ich liczby spodziewano się w efekcie rządowych obietnic 500 zł na dziecko?
Niebawem napiszemy więcej i szerzej na temat kolejnej odsłony konfliktu UKSW z resztą Bielan o autobus
[zobacz >>>].