Warszawska Masa Krytyczna Bobkowskiemu na urodziny
Rys historyczny
95 lat temu, 27 października 1913 roku, urodził się Andrzej Bobkowski. Kim był ten kontrowersyjny pisarz, wieczny tułacz, niepoprawny awanturnik, który zafascynował największe umysły polskiej emigracji, a do dziś nie zaistniał w powszechnej świadomości?
Kimś, obok kogo nie można było przejść obojętnie. Bobkowski albo kogoś oczarował od pierwszego spotkania albo zirytował. Mogło być też tak: najpierw zirytował, potem zachwycił. W grę wchodziły niemal tylko te dwie postawy. Nic pomiędzy. To samo dotyczy jego twórczości.
Andrzej Bobkowski (1913-1961) – pisarz i eseista, niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polską najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Był w zasadzie autorem jednej książki – Szkiców piórkiem – które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku.
To jedna z najważniejszych ksišżek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie” – podkreślał Jerzy Giedroyc.
Wystarczy zacytować słowa „Boba” (tak zwany był w dalekiej Gwatemali): Wcale nie jest tak trudno opisać rzeczy dostrzeżone. O wiele trudniej jest dostrzegać. Prawdziwy pisarz to nie ten, który dobrze pisze – to ten, który najwięcej dostrzega.
(Szkice piórkiem, sierpień 1944).
Bob na Masie
Od blisko dwóch miesięcy prowadziliśmy rozmowy z prezesem Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu – panem Markiem Krawczykiem. Celem było przypomnienie nieznanego w Polsce „chuligana wolności” Andrzeja Bobkowskiego. Na najbliższej masie krytycznej zostanie rozdane 500 specjalnie wydanych pamiątkowych folderów, by stołeczni rowerzyści mogli bliżej zapoznać się z nieprzeciętną postacią, jaką był „Bob”.
…z ciepłym uściskiem ręki zapraszamy na najbliższą – październikową Masę Krytyczną oraz na wystawę w Podchorążówce.
Warszawska Masa Krytyczna – przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni:
piątek, 31 października – Pl. Zamkowy, godz. 18:00.
W związku z przypadającymi w tym miesiącu starosłowiańskimi „Dziadami”, zachęcamy do lepszego oświetlenia swoich rowerów oraz, wzorem amerykańskiej odmiany tego święta, do przebrania się w ciekawe stroje.
Wystawa Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności
Wystawa Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności czynna jest w gmachu Podchorążówki w Łazienkach Królewskich do 31 grudnia 2008 r.
Organizatorzy: Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego, Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.
Partner wystawy: Warszawska Masa Krytyczna.