Za nami pierwszy dzień szczytu klimatycznego
Za nami pierwszy dzień szczytu klimatycznego. Poniżej przesyłam skrót najważniejszych wydarzeń.
I dzień COP19
Podczas pierwszej konferencji na COP19 w Warszawie organizowanej przez Climate Action Network pojawili się prelegenci z Filipin, Polski i reprezentacja WWF.
Dr Alicia Ilaga z Filipin poruszyła temat tragedii, która w ostatnim czasie dotknęła ten kraj. Filipiny są obecnie jednym z krajów najbardziej doświadczających zmian klimatu. Obecnie 22 tajfuny przechodzą w ciągu roku przez Filipiny, co oznacza znaczny wzrost w stosunku do lat poprzednich. Prawie 2 mld ludzi jest narażonych na niebezpieczeństwo. Każdy tajfun generuje prawie 8 mld strat, co zdecydowanie przekracza możliwości gospodarki Filipin. Straty wywołane klęskami żywiołowymi blokują rozwój kraju, ponieważ nie jest on w stanie finansować z własnych środków takiego poziomu zniszczeń. Przedstawicielka delegacji Filipin jest bardzo zaniepokojona brakiem konkretnych rozwiązań, jak poradzić sobie ze zmianami klimatu, które bezpośrednio można obserwować właśnie w tym kraju. Ma nadzieję jednak, że Polska zaskoczy uczestników decyzjami, które pokażą nasze zaangażowanie. Świat oczekuje od nas konkretnej strategii, jak zmienić polską energetykę na bardziej zieloną. Ma także nadzieję, że Polska pokaże, że zasługuje na goszczenie tegorocznego Szczytu Klimatycznego.
Podczas sesji pytań dr Ilaga podkreśliła wagę zdobycia środków na walkę ze zmianami klimatu, które są wywołane działalnością wielu państw, a ich skutki dotykają bezpośrednio innych. Filipiny doceniają fakt, że kraje rozwinięte wyciągają pomocna dłoń oraz okazują wsparcie, ale ma nadzieje ze to przełoży się na bardziej zdecydowane kroki. Wyraziła także nadzieję, że kroki te zostaną podjęte właśnie w Warszawie.
Julia Michalak z CAN Europe poruszyła problem licznych ataków na organizacje pozarządowe, a także fakt, iż jednym ze sponsorów COP19 są spółki węglowe. Polski rząd nadal wspiera restrukturyzację starych elektrowni oraz budowę kolejnych. Julia Michalak podkreśliła także znaczenie polskiej prezydencji. Przede wszystkim ważne jest, aby Polska przestała blokować europejską politykę klimatyczną poprzez jej wetowanie. Musimy także przygotować długoterminową strategię transformacji polskiej gospodarki na bardziej przyjazną środowisku.
Tasneem Essop z WWF uznała, że podczas COPu należy wyklarować, jakie kroki powinny być podjęte przed konferencją w Paryżu [na której ma zostać podpisany aneks, a właściwie następca protokołu z Kioto]. W Warszawie musimy zbudować wspólną strategię, aby zachęcić kraje do ambitniejszego działania na rzecz ograniczenia emisji. Państwa uczestniczące powinny przedstawić rozwiązania jak przejść z fazy węgla do inwestycji w odnawialne źródła energii. Wiele rozwiązań jest już gotowych, ale aby je wdrożyć potrzebne są nakłady pieniężne. W obliczu tragedii, która wydarzyła się na Filipinach, pojawia się pytanie, ile jeszcze przykładów potrzebują rządy, aby uświadomić sobie że doświadczamy zmian klimatu.
Pojawiło się pytanie, czy jest prowadzona dyskusja, jaka jest alternatywa dla węgla. Julia Michalak podkreśliła, że według badań 70% Polaków chce chronić środowisko przed zniszczeniem dla kolejnych generacji, a mimo to rząd mówi, że interesuje go tylko to co dzieje się tu i teraz. Świadomość społeczna wzrasta, co widać na przykładzie Krakowa, gdzie w ostatnim czasie odbyły się protesty przeciwko zanieczyszczeniu powietrza spowodowanym m.in. spalaniem węgla dla ogrzewania domów. Rząd reprezentuje interesy spółek węglowych, co negatywnie wpływa na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza jeżeli Polska podejmuje się organizacji Szczytu Klimatycznego. W odpowiedzi na zarzut, że gospodarka Unii Europejskiej oraz Ameryki cierpi z powodu restrykcji związanych z ograniczaniem emisji, (outsourcing pracy do Azji), Julia przytoczyła raport Greenpeace, z którego wynika, że problem ten uzależniony jest od kosztów pracy, a nie ograniczeń emisji. Ponadto transformacja gospodarki na bardziej przyjazną środowisku to szansa na stworzenie wielu nowych, „zielonych” miejsc pracy zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Przed Unią Europejską stoi wyzwanie ustanowienia konsensusu w sprawie poziomu ograniczenia emisji, który w dużej mierze jest blokowane przez Polskę. COP 19 w Warszawie jest świetną okazją dla Polski, aby pokazać, że chce negocjować oraz zmienić spojrzenie polskiego rządu na sprawy związane ze zmianami klimatu. Spotkanie to może być także okazją dla polskiego społeczeństwa, by uświadomić sobie przed jakimi niebezpieczeństwami stoimy.
Emocje i cytaty
Tych którzy systematycznie wątpią w zmianę klimatu, błagam o wyjście ze swoich wież z kości słoniowej, o wybranie się na Filipiny, gdzie niespotykane nigdy tajfuny atakują seriami, a ludzie, którzy nawet nie zdążyli powstać z kolan, są atakowani przez kolejne katastrofy.
Poetycką sprawiedliwością jest to, że zasięg tajfunu jest równy odległości z Paryża do Warszawy.
Jeśli nie teraz, to kiedy, jeśli nie my, to kto, jeśli nie tu, to gdzie?
Mówię w imieniu tych, którzy nie są już w stanie.
Nie możemy zaakceptować świata, w którym supertajfuny będą na porządku dziennym.
Jesteśmy już na stadionie piłkarskim, zacznijmy wreszcie grać w grę, przestańmy przestawiać bramki.