Dzień bez Samochodu 1997 – raport merytoryczny
15 czerwca 1997 roku w ponad 30 miastach Polski oraz w wielu miastach Europy obchodzono DZIEŃ BEZ SAMOCHODU. W Warszawie Stowarzyszenie Kulturalno – Ekologiczne „Zielone Mazowsze” we współpracy z władzami miasta, dzielnicy Śródmieście, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, firmą Agatom – Service oraz szeregiem organizacji pozarządowych zorganizowało pierwszą w Polsce STREET PARTY.
REKLAMA IMPREZY
– konferencja prasowa – 1997.06.12;
– 1000 pełnokolorowych plakatów formatu A2;
– ulotki rozdawane rowerzystom.
PRZEBIEG IMPREZY
11.00-12.00: przejazd rowerowy z pl. Bankowego ulicami: Elektoralną, Jana Pawła II, Koszykową, Piękną, al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem. W przejeździe uczestniczyli prezydent miasta Marcin Święcicki i wiceprezydent Jerzy Lejk.
12.00: uroczyste zamknięcie ulicy przez posła Radosława Gawlika i Marlenę Chojnowską.
12.15: wręczenie nagród ruchu ekologicznego „złotych kolumn” Radosławowi Gawlikowi i Adamowi Wajrakowi przez SEK „Klub Gaja”.
12.30-19.00: STREET PARTY.
13.00-18.00: Paweł Czekalski – występ taneczny do muzyki z nawiązywaniem kontaktu z publicznością.
14.30-15.00: „Demeter i Kora” – przedstawienie teatralne na skwerze Hoovera – adaptacja mitu w formie spektaklu ulicznego – teatr Mim-Art (8 osób z Pauliną Starzyńską i Anną Pawlonek).
15.00-17.00: projekcja filmów video o tematyce rowerowej i ekologicznej w dzwonnicy kościoła św. Anny.
18.00-19.00: happening KOMUNY OTWOCK.
Na scenie wystąpili
12.30-13.00: zespół bębniarski „Konga” (Anna Patynek + 2 bębniarzy) – łączenie brzmień i rytmów różnych kultur;
13.00-13.30: Robert Maksymilian Brylewski – pokaz Sound Systemów w stylu Jamajskim – długie transowe rytmy;
13.30-14.30: zespół bębniarski „Konga”;
14.30-15.00: Robert Maksymilian Brylewski;
15.00-16.00: zespół bębniarski „Konga”;
16.00-17.30: UniversALL System – prezentacja muzyki techno w nawiązaniu do nurtów Jungle i Raeege Dub (Paweł Piecyk);
17.30-19.00: muzyka techno miksowana przez DJ Reck i DJ Kongo – styl Detroit Techno;
W czasie imprezy miały miejsce
– Happening „odpocznij na ulicy”: na środku jezdni leży dywan, na nim nakryty stolik, leżaki, pufy, rozłożeni ludzie. Kontrast z codziennością pełną pędzących samochodów.
– Występy szczudlarzy – klaunów w konwencji animacji teatralnej z prowokowniem i wciąganiem do udziału przechodniów. 3 szczudlarze występowali przez cały czas trwania imprezy: 2 z teatru Bułka i Andrzej Kwiatkowski.
– Strzeżony parking rowerowy prowadzony przez harcerzy z 21 WDH „Stare Żbiki”.
– Wycieczki z przewodnikami z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, pokazującymi zabytki Krakowskiego Przedmieścia.
– Konkursy dla dzieci – malowanie kolorową kredą miasta moich marzeń. Nagrody: książki i koszulki rowerowe.
– Punkt informacyjny Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miasta z planem Ogólnomiejskiego Systemu Dróg Rowerowych, rozdawanie Krajobrazu Warszawskiego – dodatku do Ratusza poświęconego w całości ścieżkom rowerowym.
– Rozdawanie ulotek o szkodliwości motoryzacji oraz biuletynu rowerowego „Kółka Dwa”
Wystawy
– wystawa „Co się stało z ulicą” oparta na kontraście. Z jednej strony zdjęcia przyjaznych, pieszych uliczek, na których kwitnie życie, z drugiej chaotyczny krajobraz dróg szybkiego ruchu, gdzie człowiek jest intruzem. Dalej pokazano zdjęcia ze Street Party w Londynie i akcji rowerowych w Niemczech.
– wystawa „Ten król jest nagi” oparta na publikacji Polskiego Klubu Ekologicznego, pokazująca za pomocą rysunków i porównań negatywne skutki motoryzacji.
– wystawa „Teraz Krakowskie Przedmieście” przedstawia naszą wizję modernizacji Krakowskiego Przedmieścia. Na rysunku perspektywicznym widać dwukrotnie węższą jezdnię, ścieżki i parkingi rowerowe, szerokie chodniki, kawiarenki itp. Na zdjęciach lotniczych Traktu pokazany proponowany zasięg stref pieszych.
– Wystawa Wiktora Nowotki – jednego z projektantów miejskiego systemu dróg rowerowych o projektach pierwszego jego etapu – Studenckiego Systemu Dróg Rowerowych.
Stoiska
– „Świerszczyk” – jedyne tradycyjne (niekomercyjny charakter) pismo dla dzieci – prowadziło zajęcia edukacyjne z dziećmi.
– „Wegetariański Świat”;
– Stowarzyszenie Kulturalno – Ekologiczne „Klub Gaja” z Bielska Białej;
– Polski Klub Ekologiczny;
– punkt malowania twarzy;
– Czad – Giełda – kilka stoisk z niezależnymi wydawnictwami;
– stoisko z napojami owocowymi w zwrotnych butelkach i ekologicznym pieczywem;
PODSUMOWANIE
Po imprezie wolontariusze sprzątnęli zaledwie jeden worek śmieci, który wywiozła firma Agatom Service.
Mimo niesprzyjającej pogody (przelotne deszcze) w przejeździe rowerowym uczestniczyło około 300 osób, a w imprezie na Krakowskim Przedmieściu kilka tysięcy. Impreza znalazła duży oddźwięk w mediach. Ukazało się kilkanaście relacji w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, a także w rozgłośniach radiowych.