Co z połączeniem Wisłostrady z ul. Dewajtis?
Warszawa, dnia 9.04.2009 r.
RM-DI-IT-0562-131/1/2009
Do: Pan Jan Kunert
W związku z Pana wnioskiem z dnia 30 marca 2009 roku o udostępnienie informacji publicznej, uprzejmie przedstawiam, co następuje:
Czy w związku z uchwaleniem zmian w tegorocznym budżecie 26 lutego 2009 roku Rada m. st. Warszawy przywróciła finansowanie budowy połączenia Wisłostrady z ul. Dewajtis?
Uchwałą NR L/1513/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 26 lutego 2009 r. dokonano zmian w budżecie m.st. Warszawy na 2009 rok polegających m.in. na zapewnieniu finansowania zadania inwestycyjnego p.n. „Wykonanie połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą i zapewnieniem miejsc postojowych przy Wisłostradzie – prace przygotowawcze” w latach realizacji 2007 – 2009 z przewidywaną całkowitą wysokością wydatków na inwestycję w kwocie 538 064 zł. Powyższa uchwała dostępna jest na stronie internetowej – Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawa w menu podmiotowym: Rada m. st. Warszawy /Uchwały.
Czy przewiduje się dobudowanie chodników do tego połączenia oraz udogodnień dla niepełnosprawnych (np. windy)?
W dniu 13 lutego 2007 roku została zawarta umowa z Biurem Projektów „Metroprojekt” sp. zo.o. w Warszawie na opracowanie projektu budowlanego i projektu wykonawczego na wykonanie połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą i zapewnienia miejsc postojowych przy Wisłostradzie, zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia, obejmującym :
– Uzyskanie w imieniu Zamawiającego prawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
– Uzyskanie w imieniu Zamawiającego prawomocnej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
– Opracowanie map z projektowanym podziałem nieruchomości położonych w liniach rozgraniczających inwestycji wraz z rejestrami pomiarowymi oraz uzyskaniem decyzji zatwierdzających przedmiotowe podziały.
– Opracowanie wszelkich materiałów niezbędnych do sporządzenia aktów notarialnych dla potrzeb pozyskania nieruchomości.
– Opracowanie projektu budowlanego.
– Opracowanie projektu wykonawczego.
– Pozyskanie w imieniu Zamawiającego prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.
– Opracowanie materiałów przetargowych dla potrzeb wyłonienia wykonawcy robót budowlanych.
Założenia projektowe przewidują wykonanie chodników do tego połączenia i nie przewidują udogodnień dla niepełnosprawnych (np. windy), ale biorąc pod uwagę, że prace projektowe są w toku i w projekcie budowlano-wykonawczym należy uwzględnić warunki i wymagania określone w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, opiniach i założeniach komunikacyjnych, nie mają one charakteru ostatecznego do momentu uzyskania ostatecznych decyzji administracyjnych.
Na jakim etapie znajduje się obecnie postępowanie administracyjne w tej sprawie?
Obecnie jest prowadzone postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na wniosek złożony w dniu 14.05.2007 r. i uzupełniony w dniu 21.06.2007 r. Organ administracyjny prowadzący to postępowanie tj. Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Bielany pismem z dnia 12.02.2009 r. poinformował Inwestora tj. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, że zgodnie z art. 36 Kodeksu postępowania administracyjnego termin załatwienia sprawy nie może być dotrzymany, z uwagi na obowiązek podjęcia wszelkich kroków niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz wyczerpującego zebrania materiału dowodowego (ar. 7 i 77 § 1 Kpa), jak również z uwagi na wynikającą z art. 53 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym konieczność uzgodnienia projektu w/w decyzji z Regionalnym Konserwatorem Przyrody. W ramach tej procedury Wojewódzki Konserwator Przyrody postanowieniem z dnia 17.12.2007 r. zawiesił postępowanie w sprawie uzgodnienia projektu w/w decyzji do czasu uzyskania zezwolenia Ministra Środowiska na odstępstwa od zakazów obowiązujących na terenie rezerwatu przyrody „Las Bielański”. Minister Środowiska decyzją z dnia 31 stycznia 2008 r. uzgodnił przedsięwzięcie, ale decyzja nie jest ostateczna, ponieważ Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, będące stroną w postępowaniu administracyjnym wniosło odwołanie od w/w decyzji. Sprawa nie została rozstrzygnięta.
Niezależnie od wyżej opisanej procedury pozyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, w dniu 15 listopada 2008 r. weszła w życie ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227) i wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art. 72 ust. 1 pkt 3). W dniu 12.02.2009 r. postanowieniem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy został nałożony na wnioskodawcę obowiązek przedłożenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w terminie 90 dni.
W związku z powyższym, wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego uzależnione jest od uzgodnienia projektu tej decyzji z Regionalnym Konserwatorem Przyrody, uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz spełnienia wymogu wypowiedzenia się stron co do zebranych dowodów i materiałów (art. 10 §1 K.p.a.).
Postępowanie administracyjne na wniosek złożony w dniu 16.05.2007 r. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia jest w toku i znajduje się na etapie uzgodnień niezbędnych do wydania tej decyzji.
Dotychczas, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, postanowieniem nr ZNS-713/36/IM/08 z dnia 02.07.2008 r., uzgodnił przedsięwzięcie polegające na budowie połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą i zapewnieniu miejsc postojowych przy Wisłostradzie. Postanowienie wobec nie wniesionych zażaleń w ustawowym terminie 7 dni od doręczenia stało się ostateczne z dniem 29.07.2008 r.
Na wydane w dniu 31.03.2008r. postanowienie Wojewody Mazowieckiego w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia, zostało wniesione zażalenie Rektora Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Do chwili obecnej brak jest rozstrzygnięcia Ministerstwa Środowiska w tej sprawie. Ponadto, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze złożyło wniosek o rozpatrzenie sprawy odmowy dopuszczenia do udziału na prawach strony w przedmiotowym postępowaniu administracyjnym. Sprawa nie została rozstrzygnięta.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej został zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Wniosków o Udostępnienie Informacji Publicznej pod numerem CRWIP/338/09.
Jan Jerzy Kulik
Dyrektor Biura Rozwoju Miasta