Las Bielański A.D. 2005 – podsumowanie akcji społecznych
W sierpniu zamieściliśmy w tej witrynie apel o poparcie listu otwartego do prezydenta Warszawy w sprawie ochrony Lasu Bielańskiego [zobacz >>>]. Wracamy do tego tematu, aby podsumować akcję i przekazać zainteresowanym trochę nowych informacji.
Duży odzew społeczny
W trakcie akcji zbierania podpisów w Lasku tylko nieliczne osoby przechodziły obojętnie.
Przeważająca większość wyrażała poparcie dla akcji, a wielu oburzenie motoryzacyjnym potopem.
Czy po to likwidowano w lesie place zabaw, by teraz niszczyły go samochody?
– spytała jedna z mieszkanek.
Nasza grupa systematycznie powiększała się o kolejnych mieszkańców Bielan i miłośników Lasu chętnych nie tylko do narzekania, ale i działania.
Dzięki ogłoszeniom akcja dotarła nawet do jednej z żoliborskich szkół podstawowych, gdzie dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów udało się zebrać kilkadziesiąt podpisów.
List poparły łącznie 843 osoby!
Dziękujemy wszystkim, a szczególnie biorącym czynny udział w akcji.
Media wkraczają do akcji
11 sierpnia napisała o naszym liście Rzeczpospolita, a dzień później Trybuna. Apel zamieściło kilka portali, m.in. Lasy Polskie, Obywatel, EWarszawa.com i koniczynka.org. 20 września tekst inspirowany listem ukazał się na łamach Dzień Dobry.
Dziękujemy także redakcji Naszych Bielan za zamieszczenie krótkiej relacji z akcji „Nie bierz do lasu spalin i hałasu!” w numerze 10/2005. Na gorąco informował o niej Telewizyjny Kurier Warszawski. Ostatnio tematem zainteresował się dwutygodnik Echo Łomianek i Bielan:
www.echo.3w.pl/cgi-bin/echo/puls/puls/2005.11/4
Pismem z 11.08.2005 [8] odpowiedział na list otwarty wiceprezydent Sławomir Skrzypek. Zapewnił, że zarzuty zostaną dokładnie sprawdzone
, a po zebraniu wszelkich niezbędnych danych zostanie nam udzielona odpowiedź z informacją o przedsięwziętych krokach
.
Być może tą ostatnią miało być pismo [9] pani dyrektor Biura Ochrony Środowiska Agnieszki Bolesty z 29.IX, jednak nie znajdujemy w nim zapowiedzi żadnych kroków. Z trzech załączników dowiadujemy się, że V OT Straży Miejskiej zwrócił się do władz Bielan z propozycją zmiany oznakowania [10]. Dyrektor ZDM zapewnia [11], że ekrany dźwiękowe znajdą się na estakadach (to niestety jedyna dobra wiadomość). Zaś członek Zarządu Bielan poinformował Biuro o przygotowywaniu przez dzielnicę dokumentacji przebudowy ul. Dewajtis pod kątem uruchomienia nią komunikacji autobusowej [12]. Podsumowaniem sprawy ze strony BOŚ jest sugestia, aby kolejne wystąpienia w sprawie problemów poruszonych w liście otwartym kierować bezpośrednio do Burmistrza Bielan i Dyrektora ZDM
.
Dalsze wątpliwości
Trudno nie czuć rozczarowania takim stanowiskiem. Zwracając się do najwyższego miejskiego urzędu liczyliśmy przecież, że żadne kolejne wystąpienia
nie będą już potrzebne. Spodziewaliśmy się, że właściwy organ zajmie stanowisko na temat sygnalizowanych inwestycji i zagrożeń i np. wyda podległemu urzędowi dzielnicy pewne zalecenia.
Tymczasem Biuro wystąpiło jedynie w roli przekaźnika. Nie skomentowało słowem zamiarów przebudowy ul. Dewajtis, mimo że wszystko wskazuje na ich sprzeczność z opinią Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody wydaną w czerwcu [7]. Konserwator dopuścił tam bowiem ruch autobusu dostosowanego wymiarowo do jezdni – jak można sądzić – by uniknąć jej przebudowy, na którą dotychczas konsekwentnie odmawiał zgody [4]. Zarząd Bielan w odpowiedzi [12] na list pomija zupełnie temat budowy apartamentowca przy Tczewskiej. Biuro, jak widać, też nie jest zbytnio zainteresowane wyjaśnieniem tej sprawy. Nie wiemy, czy Ratusz spróbuje przyspieszyć opracowanie miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu Lasu Bielańskiego i ustanowienie otuliny rezerwatu.
Doceniamy fakt udzielenia odpowiedzi, ale nie możemy, niestety, uznać jej za zadowalającą, skoro część istotnych kwestii w ogóle pominięto. Nie dostrzegamy w niej znamion dokładnego sprawdzenia zarzutów zapowiedzianego przez wiceprezydenta Skrzypka.
List otwarty nie dotyczył błahostek. Nieprzypadkowo dołączyliśmy do niego przygotowany przez fachowe autorytety Raport o wartości i stanie przyrody Lasu Bielańskiego. BOŚ i Zarząd Dzielnicy reagują jednak tak, jakby wygoda kierowców znaczyła dla nich więcej niż dobro rezerwatu, bądź co bądź chronionego prawem.
Ulica Dewajtis nadal przeżywa systematyczne najazdy samochodów, jej pobocza stanowiące część rezerwatu są rozjeżdżane jako parking. Nie powstrzyma tego zorganizowana przez nas akcja. To służby porządkowe muszą zacząć egzekwować prawo, a zarządca drogi – wykazać minimum troski jaką byłaby zmiana oznakowania poprzez dodanie na całej długości ul. Dewajtis znaku zakazu zatrzymywania się B-36, bez żadnych wyłączeń i całodobowo.
Co na to Zarząd i Rada Bielan
3 października przekazaliśmy Zarządowi Dzielnicy Bielany listę pytań [13], wcześniej informując o tym radnych – członków komisji ekologii Rady Dzielnicy. Liczyliśmy, że okazją do dyskusji i udzielenia przez kompetentną osobę odpowiedzi stanie się posiedzenie tej komisji 17 października. Niestety, nikt z Zarządu na nie nie przybył.
Czy sytuacja powtórzy się w trzeci poniedziałek kolejnego miesiąca, 21 listopada – zobaczymy. Mieszkańców Bielan podzielających nasze obawy związane z niedostateczną ochroną Lasu zachęcamy do wzięcia udziału w posiedzeniu komisji (21.11 o godz. 18:30, w budynku urzędu na ul. Przybyszewskiego). Można też pisać i dzwonić do burmistrza lub wiceburmistrza odpowiedzialnego za sprawy ochrony przyrody. Zachęcamy też do współpracy i przekazywania znajomym powyższych informacji.
Zamiast zakończenia
W ogłoszonej niedawno przez Lecha Kaczyńskiego Strategii Rozwoju Warszawy znajdujemy zapowiedzi ochrony wszystkich cennych obiektów i przestrzeni przyrodniczych
. Także w przyjętej 3 lata temu Strategii rozwoju Gminy Warszawa-Bielany do 2014 r.
wielokrotnie podkreślano konieczność ochrony cennych z punktu widzenia przyrodniczego oraz krajobrazowego obszarów przed zabudową i degradacją
.
Dlaczego mimo tych wszystkich deklaracji i prawnej ochrony Lasu Bielańskiego jego sytuacja stale się pogarsza, a o jej poprawę muszą z takim trudem zabiegać mieszkańcy? Dlaczego władze tylekroć manifestujące publicznie podziw dla osoby Jana Pawła II i potrzebę upamiętniania jego nauki nie kierują się tym, co Papież głosił na temat ochrony środowiska? [zobacz >>>]
Kopie pism i dokumentów
Udostępniamy kopie otrzymanych pism, z których część wymieniono w tekście. Są to oficjalne dokumenty dobrze ilustrujące stanowiska różnych podmiotów w sprawie ochrony Lasu Bielańskiego w ciągu ostatnich lat.
Wybrane pisma i odpowiedzi dotyczące ochrony Lasu z lat 2002-2005
1. kwiecień 2002: Zielone Mazowsze -> Zarząd Dzielnicy Bielany [zobacz >>>]
2. czerwiec 2002: Wojewódzki Konserwator Przyrody -> Zarząd Dzielnicy Bielany
PNG, 45 kB
3. październik 2004: Liga Ochrony Przyrody -> Wojewódzki Konserwator Przyrody
PNG, 36 kB
4. listopad 2004: Wojewódzki Konserwator Przyrody -> Projektant przebudowy ul. Dewajtis
PNG, 40 kB
5. marzec 2005: Społeczny Komitet Ochrony Przyrody -> Wojewódzki Konserwator Przyrody
PNG, 36 kB
6. maj 2005: Zarząd Transportu Miejskiego -> rozdzielnik
JPG, 211 kB
7. czerwiec 2005: Wojewódzki Konserwator Przyrody -> Rektor UKSW
PNG, 34 kB
8. sierpień 2005: Wiceprezydent W-wy -> mieszkańcy Bielan
PNG, 36 kB
9. wrzesień 2005: Biuro Ochrony Środowiska W-wy -> mieszkańcy Bielan
PNG, 42 kB
10. wrzesień 2005: V OT Straży Miejskiej -> Zarząd Dzielnicy Bielany
PNG, 58 kB
11. wrzesień 2005: Zarząd Dróg Miejskich -> Biuro Ochrony Środowiska W-wy
PNG, 59 kB
12. wrzesień 2005: Zarząd Dzielnicy Bielany -> Biuro Ochrony Środowiska W-wy
PNG, 36 kB
13. październik 2005: Mieszkańcy Bielan -> Zarząd Dzielnicy Bielany [zobacz >>>]
14. listopad 2005: Zarząd dzielnicy Bielany -> mieszkańcy Bielan [zobacz >>>]
Dodatkowe dokumenty
14. Wyrys mapy z rzutem planowanego parkingu
JPG, 241 kB
15. Raport o oddziaływaniu parkingu na środowisko
PNG, 147 kB
16. C.d. raportu
PNG, 72 kB
17. Projekt parkingu – rzut poziomu 0
JPG, 129 kB
18. Projekt parkingu – rzut poziomu -1
JPG, 211 kB
19. Ulotka, którą wręczaliśmy kierowcom podczas akcji
JPG, 244 kB
Mieszkasz na Bielanach? Chcesz się włączyć do wspólnych działań na rzecz środowiska? Chcesz skomentować ten tekst? Napisz na bielany(na)zm.org.pl