Wniosek o nadzór Rady W-wy nad połączeniem ul. Dewajtis z Wisłostradą
Warszawa, 1 sierpnia 2008 r.
Do: Rada m.st. Warszawy
Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa
Szanowni Państwo!
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o nadzór Rady Warszawy nad planowaną inwestycją polegającą na połączeniu ul. Dewajtis z Wisłostradą.
UZASADNIENIE
W/w inwestycja została rozpoczęta przy dużym udziale i poparciu Rady Warszawy minionej kadencji (zał. 1 i 2 [zobacz >>>]). Ze względu na ogromną wagę i potencjalne skutki przedsięwzięcia oraz liczne kontrowersje z nim związane dalsze zaangażowanie Rady uważamy za wskazane, a wręcz niezbędne. Naszym zdaniem projekt połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą zasługuje na przedyskutowanie na sesji Rady z udziałem przedstawicieli inwestora, projektanta, organów ochrony przyrody i wszystkich zainteresowanych.
Zorganizowana 31 marca 2008 r. na UKSW rozprawa administracyjna dowiodła nadzwyczaj dużego zainteresowania społecznego [zobacz >>>]. Przybyło na nią bronić Lasu kilkadziesiąt osób, mimo godzin pracy i nauki [zobacz >>>]. Niestety, ustalona formuła rozprawy nie pozwoliła ani przybliżyć celów i uwarunkowań, ani uzgodnić stanowisk. Pozostaje w lokalnej społeczności niedosyt informacji i zaniepokojenie o przyszłość rezerwatu – uznawanego za najwartościowsze bogactwo dzielnicy.
Zainteresowanie Rady Warszawy powyższym tematem może się przyczynić do ukształtowania projektu ostatecznego rozwiązania w sposób przyjazny środowisku, przyspieszenia zarówno faz projektowania jak i realizacji. Dzięki temu szybciej zostanie zahamowany proces degradacji Lasu Bielańskiego od nasilającego się ruchu samochodowego w ulicy Dewajtis. Zaangażowanie Rady pomogłoby wygasić konflikt społeczny na osi mieszkańcy i ekolodzy kontra studenci UKSW.
Las Bielański znalazł się w podobnie krytycznym i zwrotnym punkcie, jak 40 lat temu, kiedy planowano przeciąć go Wisłostradą do ul. Marymonckiej. Wówczas dzięki rozwadze i trosce decydentów udało się ten czarny scenariusz powstrzymać. Liczymy, że dziś wśród Radnych Warszawy nie zabraknie troski o bezcenne dziedzictwo Lasu Bielańskiego i decyzja o zmianach komunikacyjnych w tym rejonie będzie przełomowa w pozytywnym sensie.
W załączeniu:
1. kopia Stanowiska Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy
[zobacz >>>]
2. kopia pisma RW-0063/70/3/3978/05 do Prezydenta m.st. Warszawy [zobacz >>>]
3. przebieg i zakres zdarzeń i działań związanych z tą sprawą i stanowiska stron
4. kopia pisma Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody z 24 sierpnia 1992 r. [zobacz >>>]
Dalszy ciąg sprawy [zobacz >>>]