Nagłaśniamy kwestię hałasu
Nowy cykl wykładów
Liga Walki z Hałasem podjęła działania zmierzające do rozpropagowania problematyki związanej z występowaniem hałasu w środowisku miejskim. Wspólnie z Zielonym Mazowszem przygotowuje serię wykładów wygłaszanych przez specjalistów z Ligi.
Pierwszym z tego cyklu będzie wykład w dniu 25 kwietnia br., poświęcony podstawom akustyki i hałasowi w środowisku. Kolejne wykłady dotyczyć będą niezwykle istotnych zagadnień związanych z hałasem lotniczym, hałasem komunikacyjnym i instalacyjnym. Chcemy wyjaśnić zjawiska towarzyszące emisji dźwięków w szerokim zakresie częstotliwości, ich propagacji w środowisku, tłumieniu, ekranowaniu. Chcemy też omówić zdrowotne skutki nadmiernego obciążenie organizmu ludzkiego hałasem zarówno słyszalnym jak i infradźwiękowym.
Na kolejno zapowiadane wykłady pragniemy zaprosić mieszkańców Mazowsza, a szczególnie najbardziej narażonej na hałas Warszawy, urzędników wydziałów ochrony środowiska, osoby prowadzące instalacje emitujące hałas, osoby projektujące systemy ekranowania i tłumienia hałasu komunikacyjnego, kolejowego, lotniczego oraz instalacyjnego.
Wiemy, że wiele popełnianych błędów podczas prac nad ograniczaniem hałasu wynika z braku specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Naszym celem jest fachowa pomoc, aby wydatkowane na ograniczenie hałasu środki były racjonalnie wykorzystywane i przynosiły wyraźną poprawę klimatu akustycznego miasta.
Najbliższy wykład odbędzie się w siedzibie Zielonego Mazowsza przy ul. Nowogrodzkiej 46 lok 6.w dniu 25 kwietnia 2012 roku o godz. 17. Wykład łącznie z dyskusją ma trwać ok. 2 godziny.
2012.04.25: Konspekt wykładu
XVI Międzynarodowy Dzień Walki z Hałasem
wykład pt.:
Podstawy akustyki i hałas w środowisku
prelegent: mgr Mikołaj Kirpluk – prezes ZG LWzH
Zagadnienia:
1. Człowiek a dźwięk i hałas
2. Cechy fizyczne fali akustycznej i definicje parametrów
3. Rozprzestrzenianie się dźwięku – źródła punktowe i liniowe
4. Poziomy dopuszczalne w środowisku
5. Pomiary hałasu w środowisku
6. Zjawiska akustyczne – pojęcia i terminologia
7. Zabezpieczenia akustyczne
Dźwięki i hałas otaczają nas przez całe życie i, w zasadzie, każdy intuicyjnie wie co to jest.
Niemniej jednak, żeby rozważać te problemy – czy to w sposób naukowy, czy administracyjny – należy mówić „wspólnym językiem” i w tym celu sformalizować używane pojęcia.
Zdefiniujemy pojęcia „poziomu dźwięku” i „decybela” oraz omówimy ich właściwości, poznamy podstawowe zasady rozprzestrzeniania się dźwięku w przestrzeni oraz jak to jest wykorzystywane w prognozowaniu emisji hałasu, poznamy normy hałasu w środowisku zewnętrznym oraz zasady wykonywania pomiarów hałasu, jak również sposoby ograniczania nadmiernego hałasu.
Wykład wprowadzi Państwa w problematykę (i problemy) hałasu w środowisku zewnętrznym oraz zapewni usystematyzowanie pojęć używanych w akustyce.
Po wykładzie będzie czas na pytania.
Zapraszam również do zapoznania się z publikacją „Podstawy Akustyki” dostępną pod linkiem:
www.ntlmk.com/M.Kirpluk%20-%20Podstawy%20akustyki%20-%202011-10.pdf