Takie Rzeczpospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie
Od Redakcji
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej miała jak zwykle uroczystą oprawę, wyraźnie kontrastując nie tylko z ponurą pogodą, ale przede wszystkim stanem ulic dookoła Politechniki. Oprócz rektorów uczelni z całej Polski i krajów sąsiednich, obecni byli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Wicepremier Waldemar Pawlak, Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz – Waltz, generalicja i korpus dyplomatyczny, przedstawiciele nauki, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw, duchowieństwo różnych wyznań, jak też oczywiście pracownicy naukowi i studenci uczelni.
Wśród przemówień wyróżniła się mowa Waldemara Pawlaka, który dynamicznie przedstawił perspektywy nauki i rozwoju technologicznego w Polsce. Nawoływał także do poszukiwania nowych technologii i źródeł energii, w tym oczywiście wykorzystania biopaliw. Swoje przemówienie Wicepremier zwieńczył wezwaniem do JM Rektora i zebranych: PRZEJDŹMY NA ZIELONĄ STRONĘ MOCY
.
Koncepcji wykorzystania biopaliw nie komentujemy, ale ze zrozumiałych względów hasło nam się podoba, Panie Premierze!
Absolwent do ZDM
Do: Zarząd Dróg Miejskich.
Szanowni Państwo,
załączone fotografie ilustrują stopień przygotowania ul. Nowowiejskiej do rozpoczęcia roku akademickiego.
Dodam, że jest to sytuacja niezmienna od lat (jeśli nie liczyć płytek na przejściu, to od lat 20), jedyną zmianą jest fakt uschnięcia drzewa oraz usunięcia (oczywiście na mój wniosek) słupa ogłoszeniowego wraz z warstwą kleju rozpaćkanego na chodniku.
Chodnik i przejścia są nie tylko w złym stanie, lecz zagrażają bezpieczeństwu studentów, mieszkańców oraz pacjentów pobliskiego szpitala.
Przejście przy przystanku tramwajowym, charakteryzujące się dużym natężeniem ruchu pieszych, w tym głównie spieszących się na zajęcia studentów, jest w stanie makabrycznym. Pokonywanie takiego przejścia wiąże się z niebezpieczeństwem, gdyż piesi muszą patrzeć pod nogi, zamiast kierować uwagę na nadjeżdżające samochody i tramwaje. Kolejne niebezpieczeństwa to wyłamane płytki i zapadnięte studnie z dziurami. Zajmując się powyższymi nieprawidłowościami proszę również o udzielenie informacji, kiedy peron przystanku dostosowany zostanie do wymogów nowoczesnego transportu, obsługującego studentów i kadrę największej w Polsce uczelni technicznej. Przede wszystkim, jaką trudnością jest odzysk jego szerokości w obszarze wytyczonym znakiem P-21?
W dniu inauguracji w przemówieniach m.in. prof. Michał Kleiber i wicepremier Waldemar Pawlak wzywali do stosowania innowacyjności, co w konfrontacji z rzeczywistością wyglądało groteskowo. W tej samej Auli Głównej, w której przemawiali dostojni goście, wisi napis, że takie Rzeczpospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie. Nie można się potem dziwić, że wychowani w takich warunkach architekci i budowlańcy mają problemy ze zbudowaniem prostych chodników czy ścian. Zapewne nie mają innych wzorców, a tylko nieliczni są odporni na wpływ otoczenia.
Z poważaniem
mgr inż. Tomasz Roliński