Jak posłowie V kadencji pytali o Las Bielański
V kadencja Sejmu RP została skrócona i niebawem czekają nas nowe wybory. Publikujemy z tej okazji trzy wystąpienia poselskie dotyczące rezerwatu Las Bielański (w kolejności chronologicznej).
Z satysfakcją odnotowujemy, że znaleźli się posłowie chętni do podjęcia tego ważnego problemu. W opublikowanym wcześniej
zapytaniu do MSWiA [zobacz >>>] posłanka Joanna Fabisiak broniła interesów UKSW.
Dobrze że interes bezcennej i, jak pokazuje doświadczenie, bezbronnej przyrody i niepokój miłośników Lasu także nie jest obojętny parlamentarzystom. Dziękujemy im za tę formę wsparcia, a osobom zwracającym się do posłów – za aktywność. Nie zaprzestajmy jej!
Zapytanie Piotra Gadzinowskiego z 16.05.2006 r.
Do: Jan Szyszko, Minister Środowiska
Szanowny Panie Ministrze,
Kilka dni temu do mojego biura poselskiego wpłynął wniosek o interwencję poselską od oburzonych mieszkańców Bielan. Z wniesionej przez nich skargi wynika, że sąsiadujący z Lasem Bielańskim Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego planuje budowę garaży na terenie rezerwatu przyrody. Z dostarczonych mi informacji wynika, że plany zabudowy w obszarze chronionym, zostały podjęte bez przeprowadzenia wcześniejszych ekspertyz.
Panie Ministrze,
Jaki działania zamierza podjąć resort, którym Pan kieruje, aby ochronić zielone płuca Warszawy i rezerwat przyrody przed bezmyślną dewastacją?
Poseł Piotr Gadzinowski
[źródło: witryna Sejmu RP]
Wystąpienie Artura Górskiego z 23.05.2007 r.
Do: Zbigniew Dubiel, Burmistrz Dzielnicy Bielany
Zwróciła się do mnie z listem e-mail Pani (…) w sprawie planowanych inwestycji w rezerwacie Lasek Bielański, w tym przebudowy drogo ul. Dewajtis.
Od lat istnieje problem dojazdu do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i próby rozwiązania go kosztem rezerwatu. Według Pani (…) konflikt wydawał się zażegnany, gdy powstał pomysł, a następnie projekt budowy dojazdu do UKSW na ul. Dewajtis i przylegających do niego budynków od strony Wisłostrady. Ta koncepcja pozwalałaby na zamkniecie ul. Dewajtis i przekształcenie jej w ciąg pieszo-rowerowy oraz lepszą ochronę cennych przyrodniczo terenów. Obecnie trwają prace nad projektem poszerzenia ul. Dewajtis i – według mieszkanki – dostosowaniem jej do potrzeb komunikacji autobusowej. Nie są tu brane pod uwagę opinie mieszkańców oraz wieloletnie sprzeciwy Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. „Jestem, jak i inni bywalcy Lasu Bielańskiego, bezsilna wobec działań urzędników dzielnicy, zmierzających do uczynienia z tej uliczki przelotowej arterii, przynoszącej coraz więcej szkody rezerwatowi i odstraszającej spacerowiczów” – pisze Pani (…).
Mieszkanka zwraca również uwagę na inwestycje budowlane w bardzo bliskim sąsiedztwie rezerwatu, mające bezpośredni, negatywny wpływ na jego stan, a powstające nawet bez opinii oddziaływania na środowisko. Takie inwestycje realizowane są od ul. Podleśnej.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Burmistrza z prośbą o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie, a także o przesłanie informacji nt. planowanej przebudowy ul. Dewajtis, losów koncepcji dojazdu do UKSW od strony Wisłostrady, a także inwestycji budowlanych na granicy rezerwatu przyrody.
Poseł Artur Górski
[źródło: witryna posła Górskiego]
Odpowiedź Burmistrza Bielan
Zapytanie Bartłomieja Szrajbera z 14.06.2007 r.
Do: Jan Szyszko, Minister Środowiska
w sprawie inwestycji na terenie Rezerwatu Lasek Bielański
Szanowny Panie Ministrze!
Mieszkańcy dzielnicy Bielany poinformowali mnie, iż na terenie Rezerwatu Lasek Bielański planowane jest poszerzenie ulicy Dewajtis, prowadzącej do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, co może spowodować zwiększenie ruchu na niej i co za tym idzie – negatywnie wpłynąć na ten rezerwat.
Na terenie rezerwatu corocznie organizowane są przez UKSW Juwenalia.
Jak twierdzą mieszkańcy, impreza ta, organizowana w maju, tj. w okresie lęgowym ptaków zamieszkujących ten rezerwat, generuje hałas, który z pewnością ma wpływ na byt zwierząt. W tym roku Juwenalia odbyły się 25 maja, a uniwersytet reklamował je, prognozując liczbę studentów na 6 tysięcy osób i zapowiadając liczne koncerty.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
– czy Ministerstwo pozytywnie zaopiniowało przebudowę ulicy Dewajtis?
– czy Ministerstwo planuje wydać taką zgodą w przyszłości?
– czy wydana została przez Ministerstwo zgoda na organizację w tym roku Juwenaliów przy ulicy Dewajtis?
Z wyrazami szacunku
Poseł Bartłomiej Szrajber
Odpowiedź Ministerstwa Środowiska z 6.07.2007 r.
Odpowiadając na zapytanie posła Bartłomieja Szrajbera z dnia 14 czerwca 2007 r. /…/ udzielam następujące odpowiedzi:
1. Czy Ministerstwo pozytywnie zaopiniowało
przebudowę ulicy Dewajtis?
W chwili obecnej nie wpłynął do Ministerstwa
Środowiska żaden formalny wniosek wnioskodawcy
w kwestii planowanego poszerzenia ulicy Dewajtis.
Stąd Ministerstwo Środowiska nie opiniowało tej inwestycji.
2. Czy Ministerstwo planuje wydać taką zgodę
w przyszłości?
Minister Środowiska może zezwolić na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.
o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880, ze zm.) na odstępstwa od zakazów obowiązujących w rezerwatach przyrody i wymienionych w art. 15 ust. 1 tej ustawy, po spełnieniu przesłanek wymienionych w przepisie art. 15 ust. 3 tej ustawy oraz z uwzględnieniem przewidywanego wpływu ewentualnej inwestycji na środowisko przyrodnicze rezerwatu przyrody Las Bielański. W momencie formalnego przysłania przez wnioskodawcę wniosku w tej sprawie Ministerstwo Środowiska rozważy „za” i „przeciw” tej inwestycji i podejmie właściwą decyzję, kierując się przede wszystkim dobrem ochrony przyrody.
3. Czy wydana została przez Ministerstwo zgoda na organizację w tym roku juwenaliów przy ulicy Dewajtis?
Zgodę na organizację w tym roku juwenaliów wydał Urząd Miasta Stołecznego Warszawy*, gdyż impreza ta odbywała się na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czyli poza granicami rezerwatu przyrody Las Bielański. W związku z tym zarówno Minister Środowiska, jak i Wojewódzki Konserwator Przyrody w Warszawie nie mieli podstaw prawnych do wydania zezwolenia w tej sprawie, gdyż leży to poza ich ustawowymi kompetencjami.
Niewątpliwie zaistniał tu problem zakłócania ciszy głównie dla zwierząt oraz okolicznych mieszkańców.
Podsekretarz stanu
Andrzej Szweda-Lewandowski
[źródło: witryna Sejmu RP, skróty i wytłuszczenia od redakcji]
(*) por. zdanie v-ce prezydenta W-wy: Organizując nawet dużą imprezę uczelnia nie musi uzyskiwać zezwolenia Prezydenta m.st. Warszawy na jej organizację.
[zobacz >>>] (przyp. red.)