Dosyć igrzysk kosztem ptaków
Rok temu próbowaliśmy zainteresować władze organizowanymi nie pierwszy raz koncertami w sąsiedztwie rezerwatu Las Bielański i powodującymi szkodliwą emisję hałasu na jego terenie. Wcześniej próbowaliśmy odwieść władze UKSW od tego zamiaru. Niestety, pisemna prośba do prorektora Cieślaka nie przyniosła żadnej reakcji. [zobacz >>>]
Obecni podczas koncertu funkcjonariusze policji odmówili podjęcia działań i przyjęcia zgłoszenia o przestępstwie [zobacz >>>], mimo wcześniejszego powiadomienia Komendanta Stołecznego Policji. Wniosek o podjęcie działań zapobiegawczych skierowaliśmy rok temu również do organów ustawowo odpowiedzialnych za ochronę środowiska – Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy i Wydziału Środowiska i Rolnictwa Mazowieckiego Urz. Wojewódzkiego. Zapowiedź powtórzenia się identycznej sytuacji pozwala przypuszczać, że nie są one zainteresowane ochroną najcenniejszego stołecznego rezerwatu przed czysto rozrywkowym hałasem. Nie pozostało nam zatem nic innego niż powiadomić o łamaniu prawa instytucję stojąca na straży praworządności.
Niezależnie od tego chcielibyśmy nadal mieć nadzieję, że władze UKSW z własnej woli zdecydują się na odstąpienie od organizacji koncertu nagłaśniającego rezerwat i przeniosą imprezę do kampusu na Młocinach. Wobec kształconych na tej uczelni studentów prawa i ochrony środowiska miałoby to pewien walor dydaktyczny. Mogłoby też pozytywnie wpłynąć na wizerunek katolickiej uczelni chcącej wyróżniać się na tle innych światopoglądowo i moralnie [zobacz >>>]
i mającej za patrona kard. Stefana Wyszyńskiego. Księże Rektorze, uszanuj ciszę także tej świątyni, jaką jest relikt prastarej puszczy!
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia i ponownym zamiarze popełnienia przestępstwa lub wykroczenia
DO: Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz
Stowarzyszenie Zielone Mazowsze zawiadamia o:
1. podejrzeniu popełnienia przez organizatorów koncertu plenerowego na terenie UKSW przy ul. Dewajtis 5 w dniu 12 maja 2006 r., późnym popołudniem, wykroczenia opisanego w art. 127 pkt 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody;
2. uzasadnionej obawie ponownego popełnienia wykroczenia, o którym mowa w punkcie 1 powyżej, przez organizatorów koncertu plenerowego zaplanowanego na dzień 25 maja 2007 roku w godzinach 18:15–22:00 na terenie UKSW przy ul. Dewajtis 5, w ramach tzw. Juwenaliów. Jego zapowiedź znajduje się na stronie internetowej
studentnews.pl/serwis.php?s=48
W związku z powyższym Stowarzyszenie Zielone Mazowsze wnosi o wszczęcie stosownego postępowania, a przede wszystkim podjęcie lub zlecenie podjęcia działań zmierzających do zapobieżenia naruszeniom prawa w przyszłości.
Uzasadnienie
W dniu 12 maja 2006 r. odbył się koncert plenerowy na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dalej UKSW) przy ul. Dewajtis 5. Pomimo pisemnej prośby Stowarzyszenia, skierowanej w dniu 30 marca do Prorektora UKSW (zał. 1, ostatni akapit [zobacz >>>]) UKSW nie odstąpił od organizacji koncertu, a na w/w pismo nie udzielił odpowiedzi. Koncert ten był słyszalny nawet w odległym o 2 km i oddzielonym lasem osiedlu Ruda, a w przylegającej do uczelni części chronionego prawem rezerwatu Las Bielański (dalej Rezerwatu) natężenie hałasu było tak wielkie, że chwilami nie dało się normalnie rozmawiać. Organizator nie zrobił nic, by chociaż zmniejszyć wpływ koncertu – głośniki były wycelowane wprost w Las, zamiast w przeciwną stronę. Na okoliczności te zwróciliśmy uwagę obecnym funkcjonariuszom policji, którzy jednak nie podjęli działań i nie przyjęli zgłoszenia o przestępstwie. Na potwierdzenie w/w okoliczności mamy wielu świadków.
Opisane wyżej doświadczenia (a także podobne sprzed dwóch lat), dają wszelkie podstawy do przypuszczeń, że także tym razem koncert spowoduje niedopuszczalną emisję hałasu na obszarze Rezerwatu. O ile w ubiegłym roku odwołanie koncertu na niecałe dwa miesiące po naszym wniosku mogło być trudne, to obecnie należałoby się spodziewać od władz UKSW wzięcia go pod uwagę i poszanowania dobra przyrody. Zapowiedzi koncertu świadczą o tym, że UKSW nie ma takiego zamiaru, co ze strony uczelni kształcącej m.in. na kierunkach prawo i ochrona środowiska przyjmujemy ze zdziwieniem.
Podejrzewamy, że zarówno bezpośredni organizator tych imprez, jak i organ udzielający na nie zgody (dopuszczając do ich zorganizowania) nie dopełniły obowiązków, jakie nakłada Art. 4. Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880)
1. Obowiązkiem organów administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek (…) jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym.
2. Organy administracji publicznej są obowiązane do zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych dla ochrony przyrody.
3. Obowiązkiem organów administracji publicznej, instytucji naukowych i oświatowych, (…) jest prowadzenie działalności edukacyjnej, informacyjnej i promocyjnej w dziedzinie ochrony przyrody.
Z kolei zgodnie z treścią przepisu art. 127 punkt 1, każdy, kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w:
a) parkach narodowych,
b) rezerwatach przyrody, (…)
podlega karze grzywny lub aresztu.
W sprawie niniejszej wydaje się, że odpowiedzialność przewidzianą w powyższym przepisie ponosi zarówno organizator imprez jak i podmioty udzielające nań zezwolenie.
Organizowanie hałaśliwych koncertów powodujących nadmierną i szkodliwą dla zwierzyny emisję hałasu na obszarze Rezerwatu narusza także Art. 15. 1. w/w Ustawy oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. z dnia 11 października 2004 r.)
W myśl Art. 15. 1. Ustawy W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: (…)
20) zakłócania ciszy; (…)
27) organizacji imprez rekreacyjno-sportowych bez zgody organu uznającego obszar za rezerwat przyrody.
Według naszej wiedzy zgoda taka nie została wydana.
§ 6. w/w Rozporządzenia wprowadza w stosunku do dziko występujących zwierząt należących do gatunków wymienionych w załączniku m.in. zakazy umyślnego płoszenia i niepokojenia (p. 11).
Z kolei § 10. wśród sposobów ochrony gatunków dziko występujących zwierząt wymienia:
wykonywanie zabiegów ochronnych utrzymujących właściwy stan siedliska zwierząt: (…)
dostosowanie terminów i sposobów wykonania prac agrotechnicznych, leśnych, budowlanych, remontowych i innych do okresów lęgu, rozrodu lub hibernacji (p.3 g)
Na terenie Rezerwatu znajdują się obecnie w okresie lęgowym następujące objęte ochroną gatunki ptaków z załącznika do Rozporządzenia (w nawiasie nr na liście): kukułka (265), puszczyk (271), dzięcioł zielonosiwy (279), dzięcioł zielony (280), dzięcioł czarny (281), dzięcioł średni (282), z pozostałych gatunków dzięciołów (285) dzięcioł duży i dzięcioł mały, z rzędu wróblowych (290) m.in. sikora bogatka, sikora czubatka, sikora modra, szpak, kos, kowalik, zięba, pełzacz leśny, kwiczoł, wilga. Nadmierny hałas grozi im spłoszeniem z gniazda i porzuceniem lęgu.
Informujemy, że oprócz wspomnianego pisma do Prorektora UKSW [zał. 1] wystąpiliśmy również 26 kwietnia 2006 r. drogą elektroniczną do kluczowych organów mających wpływ zarówno na samą organizację wspomnianych imprez, jak i ich przebieg [zał. 2]. Nie spowodowało to jednak ani odstąpienia od ubiegłorocznego koncertu, ani od organizowania kolejnych. Do ograniczeń hałasu w okresie lęgowym stosują się firmy budowlane, co często opóźnia ich pracę. Tym bardziej zdumiewa i oburza łamanie tych zasad przez wyższą uczelnię i to jedynie w celach rozrywkowych.
Fakt, że po roku od tego wystąpienia wspomniana sytuacja ma się znowu powtórzyć, dowodzi, że organy władz miasta i uczelni bagatelizują w/w wymogi prawne lub celowo ich nie stosują licząc na brak odpowiedzialności za niezgodność swych decyzji i działań z przepisami ochrony przyrody. Skuteczne powiadomienie organów wymienionych w zał. 2 czyni ich zaniechanie jeszcze bardziej nagannym.
Przede wszystkim zaś należy podkreślić, że podjęte przez naszą organizację działania informacyjne, potwierdzają, że podmioty zaangażowane w organizację tzw. Juwenaliów Studenckich są świadome skutków prawnych tego przedsięwzięcia. Naruszenie zakazów obowiązujących w Lesie Bielańskim jest więc umyślne (wykroczenie z art. 127 wymaga umyślności działania sprawcy).
W tej sytuacji, wobec bezskuteczności poprzednich perswazyjnych prób zapewnienia Rezerwatowi należytej ochrony, Stowarzyszenie było zmuszone zawiadomić instytucję stojąca na straży praworządności w Polsce i wnosić o pilne podjęcie działań zapobiegawczych. W szczególności wnosimy o stosowne zwrócenie uwagi na opisywane powyżej zjawisko podległym jednostkom Policji.
W załączeniu
1. Pismo do Prorektora UKSW z 30 marca 2006 r. [zobacz >>>]
2. Wydruk listu elektronicznego z 26 kwietnia 2006 r.
3. Pismo Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy będące reakcją na w/w list elektroniczny