Kręć Warszawo – rowerowy miesiąc w Gazecie
Rusza wielka akcja „Gazety” promująca maj jako miesiąc rowerowy w stolicy. Ratusz obiecuje zasypać miasto stojakami. Już dziś jedzie Masa Krytyczna, a policja zaczyna grawerować rowery
Kręć Warszawo – maj miesiącem rowerowym w stolicy
Liczba cyklistów rośnie w Warszawie lawinowo. W dodatku coraz więcej z nich wsiada na dwa kółka nie tylko rekreacyjnie, ale traktuje rower jako codzienny środek transportu. Korzystanie z niego staje się stylem życia, który będzie coraz bardziej popularny. Może kiedyś rowerzystów będzie tylu co w Danii czy Holandii? U nas jednak wciąż zbyt wolno powstają ścieżki rowerowe i brakuje miejsc do parkowania.
M.in. o tym tym chcemy pisać podczas naszej akcji pod hasłem „Kręć Warszawo – maj miesiącem rowerowym w stolicy”. Będzie mieć wiele odsłon. Dziś po godz. 18 z pl. Zamkowego wyruszy rowerowa Masa Krytyczna. Pojedzie m.in. Traktem Królewskim, Al. Jerozolimskimi, al. Niepodległości, Filtrową na Ochotę, a potem m.in. al. Żwirki i Wigury, Marynarską na Mokotów i Puławską, Marszałkowską z powrotem w stronę pl. Zamkowego.
Rower oznakowany
Także dziś zaczyna się akcja grawerowania rowerów, która ma zapobiec ich kradzieży [zobacz >>>]. Na dwie godziny przed startem Masy Krytycznej – o godz. 16. swoje stanowisko na pl. Zamkowym rozstawi policja. Tam będzie można oznakować rower. Od przyszłego tygodnia każdy będzie mógł to zrobić w jednej z warszawskich komend policji. W czwartek ratusz przekazał policjantom 42 tzw. engrawery, czyli urządzenia którymi nanosi się w trzech miejscach roweru unikalny kod. Po wygrawerowaniu numeru policjant umieści na ramie naklejkę: „Uwaga! Pojazd oznakowany!”. – Kradzieże to wciąż spory problem. W zeszłym roku zginęło w Warszawie blisko tysiąc rowerów, a tylko w ostatnią środę aż 15. Znakowanie jest jednym ze sposobów, żeby to ograniczyć – uważa szef stołecznej policji Adam Mularz.
Rowery z wygrawerowanym kodem znajdą się w specjalnej bazie danych. Policja chce m.in. kontrolować bazary i jeśli natrafi na skradziony rower, będzie go można zwrócić właścicielowi. Według policjantów wygrawerowany kod trudno zlikwidować, a w razie prób jego zdarcia na ramie zostanie ślad. Żeby oznakować rower, jego właściciel musi przyjść na komendę z dowodem osobistym i dowodem zakupu jednośladu. Choć Adam Mularz obiecał „Gazecie”, że i bez niego policja nie odmówi oznakowania. – Każdy, kto przyjdzie i pokaże swój dowód osobisty, składa tzw. oświadczenie woli, w którym potwierdza, że jest właścicielem roweru – dodaje szef policji.
Jazda pod gwiazdami
Rowerzyści już mogą się szykować na tegoroczną Noc Muzeów. Muzea i galerie będzie można za darmo zwiedzać w nocy z 15 na 16 maja. Ratusz, który współorganizuje imprezę, zachęca, by jak najwięcej osób wsiadło wtedy na rowery. – Jeśli będzie dość ciepło do muzeów mogą nimi jechać setki ludzi – zachęca Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza, który sam jest zapalonym cyklistą.
Władze miasta będą namawiać muzea i galerie, by przygotowały bezpieczne miejsca, w których każdy będzie mógł zostawić swój jednoślad.
Rowerową Noc Muzeów szykuje też Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Będzie m.in. przejazd barwnego peletonu z zabytkowymi bicyklami na czele, a o północy mecz bikepolo przed Muzeum Sportu i Turystyki. Na wycieczkę mogą się wybrać również osoby, które nie mają własnych dwóch kółek. WTC bezpłatnie udostępni 30 rowerów i pięć tandemów.
W czasie rowerowej akcji będziemy pisać też o problemach cyklistów – ślamazarnej budowie ścieżek, braku odpowiednich parkingów.
Czekamy na opinie
Czego najbardziej brakuje rowerzystom w Warszawie? W jaki sposób niewielkim kosztem dałoby się ułatwić życie cyklistom? Czy jeździcie rowerem do pracy, do szkoły lub na uczelnię? Podzielcie się swoimi wrażeniami i zaproście nas – zrobimy wam zdjęcie. Piszcie: krzysztof.smietana@agora.pl
Organizatorami rowerowego miesiąca „Kręć Warszawo” jest „Gazeta Wyborcza” i stołeczny ratusz. To część ogólnopolskiej akcji „Polska na Rowery”. Patroni Medialni: Radio Złote Przeboje, AMS, Metro, Sport.pl, Warszawa.gazeta.pl, TVN Warszawa, SISKOM, City Doping, Hiro, Warszawska Masa Krytyczna i Zielone Mazowsze.