Zarząd dzielnicy Bielany odpowiada
WOŚ-HS-0114-1-14-2059/05
Warszawa, 17 listopada 2005 r.
Zarząd Dzielnicy Bielany, odpowiadając na pytania [zobacz >>>] dotyczące ochrony „Lasu Bielańskiego”, uprzejmie wyjaśnia, że nadzór nad rezerwatem przyrody „Las Bielański” sprawuje Wojewódzki Konserwator Przyrody, a administratorem i zarządzającym jest Zarząd Oczyszczania Miasta – Dział Lasów. Wszelkie prace wykonywane na terenie Lasu muszą być uzgadniane z powyższymi instytucjami.
Ad 1 i 2
W br. realizowana jest dokumentacja techniczna adaptacji ul. Dewajtis pod kątem uruchomienia tą drogą komunikacji autobusowej. Prace wykonywane są na wniosek UKSW oraz licznych wystąpień mieszkańców Bielan. Uruchomienie linii autobusowej, łączącej obiekty Uniwersytetu w rejonie skarpy wiślanej z nowobudowanym kampusem przy ul. Wójcickiego 1/3, w sposób zasadniczy powinno wpłynąć na ograniczenie w tym rejonie ruchu samochodowego, jak również na zmniejszenie emisji spalin, hałasu oraz poprawę bezpieczeństwa pieszych, ponieważ regularna linia autobusowa przynajmniej częściowo wyeliminuje samochody osobowe.
Przy okazji prac nad ww. dokumentacją wykonywany jest również nowy projekt stałej organizacji ruchu, który docelowo wprowadzi na ul. Dewajtis niezbędne ograniczenia dla ruchu samochodów osobowych. Ich przestrzeganie zależeć będzie jednak tylko i wyłącznie od samych użytkowników drogi.
Prowadzone w tym zakresie prace uzyskały akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody i są realizowane zgodnie z jego wytycznymi. Finansowane są ze środków budżetowych m. st. Warszawy na rok 2005. Koszt projektu to ok. 50 000 zł. [wyrzucone w błoto – przyp. red] , natomiast koszt ewentualnej realizacji projektu będzie określony kosztorysem inwestorskim w terminie późniejszym.
Ad 3
15 maja 2003 r. została wydana decyzja nr 159/2003 o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu inwestycji polegającej na budowie parkingu dwupoziomowego przy ul. Dewajtis 5. Wojewódzki Konserwator Przyrody po przedstawieniu przez wnioskodawcę „Raportu o spodziewanym oddziaływaniu na środowisko przyrodnicze projektowanego parkingu dwupoziomowego na terenie UKSW w Warszawie” [zobacz >>>] nie wniósł zastrzeżeń do planowanej inwestycji. Decyzja nr 48/2005 zezwalająca na budowę parkingu dwupoziomowego została wydana z upoważnienia Prezydenta m st. Warszawy 10 marca 2005 r. Projekt parkingu był również uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Ad 4
W sprawie wynajmu pomieszczeń w posesjach przy ul. Dewajtis 3 i 5 należy zwrócić się do Kanclerza Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Decyzje w sprawie wynajmu pomieszczeń (podobnie, jak w każdej innej sprawie) na terenie uczelni, zależą wyłącznie od jej władz i Dzielnica Bielany nie ma i nie może mieć wpływu na autonomiczność uczelni wyższej.
Ad 5
Rezerwat Las Bielański został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 23 stycznia 1973 r. Granice rezerwatu wraz z projektowaną otuliną określał
miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy zatwierdzony Uchwałą Nr XXXV/199/92 Rady m. st. Warszawy z 28 września 1992 r., który obowiązywał
do 31 grudnia 2003 r. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 30 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 ze zm.) otulina rezerwatu przyrody może być utworzona przez
Wojewodę Mazowieckiego w drodze rozporządzenia. Uznając za uzasadnione i celowe ustanowienie otuliny rezerwatu przyrody „Las Bielański”, Zarząd Dzielnicy Bielany podejmie działania w tej sprawie, występując do Wojewody Mazowieckiego.
23 grudnia 2002 r Rada m. st. Warszawy podjęła Uchwałę Nr IV25/2002 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Lasu
Bielańskiego”, w którym ustalone mają być m.in. szczególne warunki zagospodarowania
terenu (w tym zakaz zabudowy), wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczo-
kulturowego oraz prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody. Zarząd wystąpił do
Wydziału Planowania Miejscowego Biura Naczelnego Architekta Miasta Urzędu m.st.
Warszawy o informacje nt. stanu zaawansowania prac planistycznych. Informacje te zostaną
pani przekazane zaraz po ich otrzymaniu. [do końca 2007 r. nie dotarły – przyp. red]
Obecnie, w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym
terenie, sposób zagospodarowania i zabudowy terenu (na wniosek inwestora) określany jest
na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U.
z 2003 r. Nr 80, poz.717 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie
sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu
w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r.
Nr l64, poz. l588).
Ad 6
Wszelkie imprezy organizowane na terenie rezerwatu przyrody „Las Bielański” wymagają akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody (w którego kompetencjach leży nadzór na rezerwatem). Imprezy organizowane przez Urząd Dzielnicy Bielany z okazji Zielonych Świątek od kilku lat ograniczają się do organizacji kiermaszu wyrobów artystycznych i dorobku z warsztatów terapii zajęciowej organizacji pozarządowych. Odbywają się na zewnątrz kościoła, tuż przy wejściu. Koncerty i prezentacje artystyczne odbywają się we wnętrzu świątyni.
Inne imprezy, organizowane na terenie AWF i UKSW, wymagają zgody władz tych uczelni. Parafiada (zawody sportowe młodzieży) odbywa się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego (współorganizatora imprezy), czyli miejscu właściwym ze względu na jej charakter. Juwenaliom zaś patronuje UKSW.
Ponadto trzeba dodać, że uczelnie jako suwerenne jednostki, organizując imprezy na swoim terenie nie muszą ubiegać się o uzyskanie na nie zgody władz i same odpowiadają za przestrzeganie przepisów, np. związanych z ochroną przyrody.
Ad 7
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nadzór nad Wisłostradą i towarzyszącą jej
infrastrukturą sprawuje Zarząd Dróg Miejskich. Wg informacji telefonicznej uzyskanej w Wydziale Planowania Inwestycji Zarządu Dróg Miejskich, w najbliższym czasie
planowany jest remont estakad nad Wisłostradą, łącznie z montażem ekranów akustycznych.
Ad 8
Zarząd Dzielnicy Bielany zna treść Raportu o wartości i stanie Lasu Bielańskiego, przygotowanego przez zespół naukowców w 2002 r. Samorząd Mieszkańców Domków Jednorodzinnych „Stare Bielany” wspólnie z Dzielnicą Bielany organizował spotkania z przedstawicielami różnych instytucji, analizując wnioski w nim zawarte i przekazując je do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. W 2002 r. zostało wykonane (na zlecenie Dzielnicy Bielany) opracowanie pt. „Badanie stanu środowiska na terenie Lasu Bielańskiego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie”. Uzyskane opracowanie stanowiło I etap badań. Wykonano pomiary zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Badania powinny być kontynuowane w latach następnych. Ze względu na brak środków budżetowych w 2003 r. zostały złożone dwa wnioski do Biura Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy o dofinansowanie, ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, badań pokrywy roślinnej i glebowej. W 2004 r. złożono wniosek dotyczący monitoringu wód podziemnych na terenie rezerwatu Do chwili obecnej nie przyznano środków na realizację planowanych badań.
Cezary Pomarański
burmistrz
Wytłuszczenia pochodzą od redakcji.