Konserwator Przyrody o ochronie Lasu Bielańskiego
WŚR.VII.JD.6630/84/06
Warszawa, 8 maja 2006
Do: Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
W nawiązaniu do Państwa pisma z dnia 29 marca 2006 r. skierowanego do Ministra Środowiska w sprawie niedostatecznej ochrony kompleksu leśnego Lasu Bielańskiego w Warszawie, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Konserwator Przyrody w Warszawie informuje co następuje:
1. Niewątpliwie narastający w dalszym ciągu problem wzrastającego natężenia ruchu samochodowego na ul. Dewajtis, związany z rozbudową Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz nielegalnego i masowego parkowania na poboczach ww. drogi na terenie rezerwatu stanowi zagrożenie dla zasobów przyrodniczych rezerwatu. Na przestrzeni wielu lat dyskusji na ten temat padały różnego rodzaju propozycje rozwiązania tego problemu kierowane zarówno przez prężnie działające na przedmiotowym terenie organizacje pozarządowe, samorząd, jak również Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Warszawie, a nawet Głównego Konserwatora Przyrody. Propozycje te obejmowały miedzy innymi:
– uruchomienie niskiego elektrycznego autobusu przy jednoczesnym wprowadzeniu zakazu ruchu samochodów osobowych,
– wykorzystanie istniejącego przystanku na Wisłostradzie, ustawienie budki strażniczej u wlotu ul. Dewajtis i wydanie przez władze uczelni przepustek oraz
– zakup busa wożącego wahadłowo młodzież.
Z przykrością należy stwierdzić, że władze Uniwersytetu z wyjątkowym uporem dążyły i nadal dążą do pełnego otwarcia ulicy Dewajtis. Rozwiązanie, które w opinii również tut. Urzędu zasługuje na najwyższe poparcie, a dotyczące usytuowania przystanku autobusowego od strony Wisłostrady nie znalazły niestety zrozumienia u władz Uczelni. Remont estakady i zapewnienie możliwości dojazdu od strony Wisłostrady środkom transportu miejskiego rozwiązałoby bez wątpienia problemy komunikacyjne uczelni zapewniając jednocześnie ochronę zasobów przyrodniczych rezerwatu. Pomysł ten zasługuje na poparcie tym bardziej, że budynki UKSW znajdujące się na ulicy Dewajtis leżą praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie z Wisłostradą.
W ostatnim czasie dzięki ożywionej działalności ludzi zaangażowanych w ochronę przyrody na terenie dzielnicy Bielany zostały wprowadzone oznakowania zakazu parkowania i informujące o grożących w związku z tym restrykcjach (włącznie z holowaniem parkujących samochodów) Pozostaje więc nadzieja, że przepisy te będą egzekwowane, co biorąc pod uwagę deklaracje straży miejskiej w tym względzie wydaje się bardzo prawdopodobne. Na terenie rezerwatu występuje również problem niekontrolowanego ruchu turystycznego. W tym celu mając na względzie ograniczenie zniszczeń i uszkodzeń runa leśnego oraz wierzchniej warstwy gleby, prowadzone są działania ochronne obejmujące grodzenie powierzchni leśnych celem eliminacji nielegalnych przedeptów i umożliwienie renaturalizacji zdegradowanych fragmentów runa leśnego.
2. Odnosząc się do kwestii budowy dwupoziomowego podziemnego garażu na terenie UKSW i opinii w tej sprawie dr Romana Zielonego trzeba mieć na uwadze, że w okresie kiedy uzgadniana była ta inwestycja tj. pierwszy kwartał 2003 r. nie istniały umocowania prawne, które nakładałyby wykonanie pełnej oceny oddziaływania na Obszary Natura 2000 (dolina Wisły). Przepisy w tej kwestii weszły w życie 1 maja 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
3. W przypadku wszelkich inwestycji lokalizowanych wokół rezerwatu przyrody „Las Bielański” trzeba mieć na uwadze, że nie ma wystarczających podstaw prawnych do ich powstrzymania. Podstawowym aktem w tym zakresie mógłby być plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego, który regulowałby sposób gospodarowania na przedmiotowym terenie i powinien uwzględniać postulaty ochrony obiektów cennych przyrodniczo. Pozostaje to jednak poza kompetencjami Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.
4. Rezerwat ten nie posiada na dzień dzisiejszy otuliny w myśl ustawy o ochronie przyrody. Niestety największy problem stanowi fakt, że ustawodawca nie przewidział wprowadzania zakazów w otulinach i tym samym została stworzona strefa o pozornych możliwościach ochrony rezerwatów przyrody.
5. Odnośnie kwestii powiększenia rezerwatu na cały kompleks leśny, trzeba mieć na uwadze, że powiększenie rezerwatu o dany obszar nie może mieć miejsca bez właściwej dokumentacji uzasadniającej tego typu działania i obejmujących inwentaryzacje przyrodniczą proponowanego do włączenia obszaru. Pod znakiem zapytania pozostaje również kwestia czy pozostała część kompleksu leśnego, cechuje się walorami przyrodniczymi kwalifikującymi ją do objęcia ochroną rezerwatową.
6. Odnosząc się do zakazu znajdującego się w art. 15 ust 1 pkt 20 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.) i dotyczącego zakłócania ciszy na terenie rezerwatu przyrody, stwierdzić należy, że uwagi w tym względzie są uzasadnione. Zakaz ten bezwzględnie obowiązuje na terenie rezerwatu przyrody i fakt ten powinien mieć na uwadze organ wydający zezwolenie na organizacje tego typu imprez. W tym przypadku będzie to Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Wojewódzki Konserwator Przyrody może z uwagi na swój zakres obowiązków wyrazić jedynie opinie w tym względzie. W przypadku złamania tego zakazu obowiązują stosowne przepisy prawne i istnieje możliwość zgłoszenia tego faktu organom ścigania.
7. Sprawa ogrodzenia kompleksu leśnego Las Bielański od strony ul. Marymonckiej jest być może sprawą godną uwagi. Muszą jednak być rozpatrzone wszystkie aspekty tego typu działań. Należy mieć również na względzie fakt, że część lasu przylegającą do ulicy Marymonckiej stanowi teren znajdujący się poza rezerwatem (sąsiedni kompleks leśny) w związku z czym decyzje w tej sprawie może podjąć jedynie Biuro Ochrony Środowiska Miasta St. Warszawy.
Na dzień dzisiejszy Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Konserwator Przyrody w Warszawie nie widzi przeciwwskazań do prowadzenia badań na terenie rezerwatu przyrody „Las Bielański”, jeżeli mają one służyć lepszemu poznaniu zasobów przyrodniczych tego terenu. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie planu ochrony dla przedmiotowego rezerwatu przyrody, a w ramach jego realizacji przeprowadzenie badań pozwalających szczegółowo przeanalizować stan ekosystemów leśnych rezerwatu przyrody „Las Bielański”. Z uwagi na ograniczone środki finansowe na ten cel, tut. Urząd aktualnie nie jest w stanie zlecić wykonania tego typu opracowania
Do wiadomości:
Dot. Pisma DOPoc-4120-45-3391/06/dp
Ministerstwo Środowiska
Departament Leśnictwa, Ochrony Przyrody i Krajobrazu
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa