Forum LINK – daj intermodalny przykład!
W ramach Europejskiego Forum Pasażerskich Przewozów Intermodalnych rozpoczęto kompletowanie bazy danych przykładów funkcjonujących lub niedawno zakończonych projektów mających na celu ułatwienie przesiadek w podróży. Każda dobrze opisana inicjatywa będzie cenną lekcją dla dalszego kształtowania polityki europejskiej w tym zakresie oraz rozwoju rynku przewozów intermodalnych.
Centrum Zrównoważonego Transportu zaprasza do zgłaszania tego typu inicjatyw z terenu Polski lub krajów Europy Wschodniej. Zgłoszenie można kierować do Wojciecha Szymalskiego – koordynatora krajowego LINK w Polsce na adres mail: czt@zm.org.pl lub pocztą (na adres CZT).
Zgłoszenie można także umieścić samemu w bazie danych za pomocą formularza ze strony:
www.linkforum.eu
(zakładka Case Studies
, a następnie Submit a case study
)
Dane powinny być wprowadzone tylko w języku angielskim. Koordynator krajowy dysponuje angielskojęzycznym przewodnikiem do wypełnienia formularza i oferuje swoją pomoc w tym zakresie.
Bardzo ważne jest, aby umieszczone opisy były dobrej jakości. Typowe studium przypadku w bazie LINK jest opisem przedsięwzięcia, mającego ułatwić przesiadki pomiędzy środkami transportu w podróży długodystansowej, podjętego przez miasto, region lub inną instytucję. Jednymi z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę decydując się na wpis do bazy, jest potencjalna powtarzalność oraz możliwość zainspirowania innych.
Dwa główne cele opisu to:
1. Zaprezentowanie własnej inicjatywy i organizacji (ale nie typowa reklama).
2. Zapewnienie godnej zaufania i użytecznej informacji innym.
Warto pamiętać także, że dobra praktyka
, to nie to samo co najlepsza praktyka
. Przypadek nie musi być idealny, powinien jednak być inspirujący, pozwalający nauczyć się czegoś nowego. Podstawowymi zaleceniami dla opisujących jest:
– Zastanów się jakie są twoje główne rezultaty i co może pomóc innym?
– Upewnij się, że opisałeś szczegółowo swoje rezultaty, strategię, efekty synergiczne a także niepowodzenia!
– Upewnij się, że to nie jest przypadek teoretyczny, ale opis prawdziwego wdrożenia!
Funkcjonujące i zgłoszone do bazy przykłady będą mogły wziąć udział w konkursie inicjatyw intermodalnych planowanym na 2009 rok, którego przeprowadzenie w ramach projektu nie jest jednak jeszcze przesądzone.