Liga Walki z Hałasem uruchamia punkt konsultacyjny w Zielonym Mazowszu
Liga Walki z Hałasem uruchamia punkt konsultacyjny dla mieszkańców w Zielonym Mazowszu. Najbliższy termin w dniu 9 listopada 2011 r. (środa) w godz. 17:00-17:30.
Zagrożenia hałasem
Zjawisko zanieczyszczenia środowiska hałasem staje się jednym z najistotniejszych problemów współczesnej cywilizacji. 40% mieszkańców miast jest narażonych na szkodliwy dla zdrowia, ponadnormatywny hałas. Warszawa jest druga na czarnej liście najbardziej hałaśliwych stolic Europy. Hałas prowadzi nie tylko do szybkiej degradacji narządu słuchu, ale powoduje wyniszczenie całego organizmu człowieka. Hałas kumuluje się w organizmie ludzkim, jak promieniowanie czy pestycydy i powoduje nieodwracalne uszkodzenia:
– wpływa destabilizująco na psychikę ludzi;
– pogarsza samopoczucie;
– wywołuje stany lękowe;
– wzmaga agresję i pobudliwość;
– podnosi ciśnienie krwi;
– zaburza rytm serca i rytm oddechu;
– zakłóca pracę narządów wewnętrznych;
– zaburza sen;
– obniża sprawność pracy mózgu;
– wymusza przyjmowanie psychotropowych leków nasennych;
– obniża ogólną odporność organizmu;
– jest powodem wypadków przy pracy i wypadków komunikacyjnych;
– jest przyczyną zwiększonej liczby zawałów serca i chorób wieńcowych;
– powoduje postępującą utratę słuchu.
Pisaliśmy o tym [zobacz >>>] już niejednokrotnie na stronach internetowych Zielonego Mazowsza [zobacz >>>]. Pisała też na swoich stronach internetowych Liga Walki z Hałasem:
www.lwzh.republika.pl/halas.htm
Liga Walki z Hałasem
Liga Walki z Hałasem jest stowarzyszeniem założonym w 1971 r. na Politechnice Poznańskiej. Statutowym jej celem jest uświadamianie zagrożeń, jakie powodują hałas i wibracje oraz podejmowanie działań dla ochrony przed hałasem i wibracjami m.in. poprzez:
– współdziałanie z organami administracji państwowej oraz ośrodkami naukowo-badawczymi,
– organizowanie seminariów i szkoleń,
– wykonywanie pomiarów i ekspertyz wibroakustycznych,
– prowadzenie powszechnie dostępnych punktów interwencyjno-konsultacyjnych.
Cele statutowe Liga realizuje w oparciu o pracę społeczną jej członków, natomiast fundusze pozyskuje ze składek członkowskich, organizacji szkoleń oraz wykonywanych ekspertyz. Liga obecnie nie posiada oddziałów terenowych.
W tym roku Liga Walki z Hałasem osiągnęła wiek 40 lat. Niestety nie świętowano tego jubileuszu. W ostatnich latach, głównie z powodu przemian gospodarczych, komercjalizacji rynku badań akustycznych i odejścia z Ligi osób bardzo zaangażowanych społecznie pod koniec ubiegłego wieku – Liga praktycznie zmuszona była zawiesić działalność. W stanie pewnej hibernacji przetrwała szereg lat, ale nowe wyzwania, ogromne zagrożenie hałasem spowodowały, że w dniu 24 września 2011 r. odbył się XII Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Ligi. Dokonano na nim wyboru nowych władz. Do Zarządu Głównego, który się ukonstytuował w tym samym dniu, zostali wybrani: Mikołaj Kirpluk – prezes ZG; Jerzy Maciejczyk – wiceprezes; Katarzyna Król – skarbnik; Danuta Dobrowolska – sekretarz; Ewa Więckowska-Kosmala – konsultant; Witold Jaszczuk – przedstawiciel Zielonego Mazowsza; Jerzy Narkiewicz-Jodko – specjalista.
Obrady delegatów na XII Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Ligi.
Mikołaj Kirpluk, nowo wybrany prezes Ligi Walki z Hałasem.
Wszyscy oni są specjalistami w zakresie akustyki, z wieloletnim dorobkiem pomiarowym, inżynierskim, naukowym i popularyzatorskim.
Już na pierwszym, zjazdowym posiedzeniu Zarząd Główny postanowił jednomyślnie otworzyć Punkt Konsultacyjny w siedzibie Zielonego Mazowsza, przy ul. Nowogrodzkiej 46 lok.6 w Warszawie. Będą w nim udzielane nieodpłatnie porady w trudnych sprawach walki z hałasem. Nie wiemy dziś jakie będzie zainteresowanie tymi poradami i dlatego planujemy je odbywać początkowo raz na miesiąc.
Pierwszy, najbliższy dyżur akustyków odbędzie się w dniu 9.11.br. (środa) w godz. 17:00 – 17:30.
Jeśli będzie potrzeba, dyżury będą częstsze i wydłużone w czasie. To zweryfikuje praktyka.
Zachęcamy do spotkań osoby borykające się z hałasem, nierzadko od lat, bezradne wobec nieudolności i bezduszności urzędów i osoby nie potrafiące samodzielnie szukać rozwiązania swych problemów hałasowych. Obiecujemy fachową pomoc. Sprawa każdego człowieka leży nam na sercu i tej pomocy chcemy bezinteresownie udzielać.
Głównymi celami Ligi, zgodnie ze statutem, są:
1. poprawa warunków życia ludzi poprzez doskonalenie i rozpowszechnianie prawnych, administracyjnych i technicznych środków działania, których stosowanie ma znaczenie dla ich chronienia przed hałasem i drganiami oraz może się przyczynić do ukształtowania sprzyjającego człowiekowi klimatu akustycznego w jego środowisku,
2. uświadamianiu społeczeństwa oraz czynników mających wpływ na kształtowanie się warunków społeczeństwa o znacznym zagrożeniu zdrowia ludzi hałasem i drganiami oraz o ich ujemnym wpływie na samopoczucie i wyniki działalności człowieka.
Liga planuje współpracę z Parlamentem, aby dostosować prawo do nowej sytuacji akustycznej w miastach i na wsiach. Hałas dotyczy nie tylko mieszkańców dużych aglomeracji – hałas może być zagrożeniem w każdym miejscu kraju. Powodem są źle zbudowane drogi, zaopatrzone w źle zaprojektowane ekrany, powodem są lotniska cywilne i wojskowe położone w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich siedzib, wreszcie powodem stają się elektrownie wiatrowe, budowane w miejscach do tego nieodpowiednich. Hałas może nas dopaść w każdym miejscu i z tym trzeba walczyć poprzez uregulowania prawne, a potem – przez zmuszenie organów administracji i samorządów do postępowania zgodnie z obowiązującym prawem.