Pism od metra!
Dotyczy
www.metro.waw.pl/grafika/folder_bielanski_2006_koniec.pdf
DP/69/2008
Warszawa, 1.07.2008
W nawiązaniu do pisma nr ZM-08-0440-01-MJ z dnia 10 maja 2008 roku w sprawie udostępniania informacji publicznej na temat folderu informacyjnego o bielańskim odcinki/metra uprzejmie informuję, iż Metro Warszawskie bardzo dużą rolę przykłada do działań informacyjno – promocyjnych oraz konsultacji. W ramach przygotowania projektu: „Budowa i Unii metra odcinek od szlaku B20 do stacji A23 Młociny wraz z torami odstawczymi i węzła komunikacyjnego Młociny” zostały podjęte działania informacyjne, zakrojone na szeroką skalę i przy wykorzystaniu zróżnicowanych metod. Miały one na celu stworzenie wszystkim zainteresowanym oraz jak najszerszym grupom społecznym możliwości zapoznania się z inwestycją oraz wniesienia uwag i wniosków w zakresie projektu,
Powyższe działania prowadzone są zgodnie z regulacjami ustawowymi i przyjętymi założeniami, o zapewnieniu udziału społeczeństwa na każdym etapie wydawania decyzji. Dlatego też przed rozpoczęciem budowy metra na terenie dzielnicy Bielany zaczęto realizować działania informacyjno-promocyjne.
W ramach tych prac:
• odbyły się konsultacje społeczne w siedzibie Metra Warszawskiego,
• pojawiły się billboardy z przebiegiem bielańskiego odcinka podziemnej kolejki,
• wyemitowana została reklama telewizji,
• organizowane były liczne spotkania z mieszkańcami,
• zamontowane zostały tablice informacyjne wzdłuż ulicy/Kasprowicza,
• regularnie w miesięczniku „Nasze Bielany” publikowane są informacje i zdjęcia dotyczące postępów prac przy budowie bielańskiego odcinka metra,
• działa linia telefoniczna oraz adres e-mail,
• na stronie internetowej Metra Warszawskiego znajdują się informacje na temat projektu,
• kolportowany był bezpłatny magazyn do mieszkańców,
• rozdawany był i nadal jest folder informacyjny dla mieszkańców oraz ulotki.
Wydanie folderu na temat bielańskiego odcinka metra było jednym z elementów akcji informacyjno-promocyjnej. Adresowany jest on przede wszystkim do mieszkańców Dzielnicy Bielany, których inwestycja ta bezpośrednio dotyczy, ale również do wszystkich zainteresowanych budową końcowego odcinka pierwszej linii. Ze względu na to, iż węzeł komunikacyjny Młociny zapewni dogodne połączenia z północnymi rejonami Warszawy, inwestycja ta budzi również duże zainteresowanie u mieszkańców innych części stolicy- Białołęki, Targówka, Bemowa, Tarchomina.
Broszura została wydana w dwóch wersjach językowych polskim i angielskim co miało na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Dzięki zamieszczeniu treści w języku angielskim, z projektem mogą zapoznać się również Komisarze i pracownicy agend Unii Europejskiej, którzy powinni być informowani o projekcie.
Folder był rozdawany podczas spotkań z mieszkańcami Dzielnicy Bielany odbywających się w ramach konsultacji społecznych oraz podczas wielu konferencji, sympozjów, posiedzeń dotyczących budowy bielańskiego odcinka metra. Poza tym rozdawany jest na konferencjach międzynarodowych, na spotkaniach min, w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Ministerstwie Transportu i Budownictwa oraz Ministerstwie Infrastruktury, a także na różnego rodzaju spotkaniach promocyjno-informacyjnych.
Kwota zamówienia nie przekraczała 14 000 euro w związku z powyższym zastosowano odpowiednie do tej sytuacji przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, Aby dokonać wyboru wykonawcy folderu, zostało wystosowane zapytanie do kilku firm.
Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Kostek Studio. Firma ta wykonała projekt oraz przygotowała do druku i wydrukowała folder.
Przy zamówieniach o wartości powyższych umów wewnętrzne przepisy spółki nie przewidują konieczności podjęcia uchwały zarządu. Oświadczeniem woli zatwierdzającym decyzję wydania folderu jest umowa z wykonawcą podpisana przez dwóch członków zarządu.
Pierwsza umowa na druk folderu została podpisana 1 września 2005 roku. Zgodnie z umową folder został wydany w dwóch terminach:
• 5 września 2005 roku – 500 egzemplarzy
• 30 września 2005 roku – 3500 egzemplarzy.
Ponieważ cały nakład rozszedł się bardzo szybko w dniu 22 maja 2006 roku podpisana została druga umowa na wydrukowanie folderu. Wydany. on został w nakładzie 3000 egzemplarzy w terminie:
• 2 czerwca 2006 roku.
W związku z planowanym przez m.st. Warszawa podpisaniem umowy o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport Projektu SPOT/1.1.3/182/07 pt. „Budowa I linii metra odcinek od szlaku B20 do stacji A23 Młociny wraz z torami odstawczymi i węzła komunikacyjnego Młociny” Metro Warszawskie przygotowało kolejną edycję folderu.
Umowa ta nakłada na Metro obowiązek zamieszczania we wszystkich dokumentach, które przygotowywane są w związku z realizacją Projektu, informacji o udziale Unii Europejskiej we współfinansowaniu inwestycji oraz oznaczenia dokumentów i miejsca realizacji Projektu logo Unii Europejskiej i logo Programu. Informacje te zostały zamieszczone w folderze promującym budowę I linii na odcinku bielańskim, W związku z powyższym w dniu 17 września 2007 roku podpisana został trzecia umowa na druk folderu. Folder został wydany w dwóch terminach:
• 21 września 2007 roku – 200 egzemplarzy
• 5 października 2007 roku – 7500 egzemplarzy
.
Całkowity nakład folderu wyniósł 14700 sztuk. W posiadaniu spółki znajduje się około 400 egzemplarzy, które zostaną rozdane podczas najbliższych spotkań związanych
z inwestycją.
Łączny koszt wydania broszury, to kwota 42157,1 zł brutto co w przeliczeniu na jeden egzemplarz wynosi 2,87 zł brutto. Źródłem finansowania przedsięwzięcia jest Zarząd Transportu Miejskiego. Wewnętrzne przepisy spółki nie nakładają obowiązku umieszczania daty wydania,
nakładu, ani źródła finansowania na broszurach informacyjnych.
Folder został wykonany przy zastosowaniu wystarczającej jakości grafiki. Opisy wszystkich przekrojów znajdują się w treści folderu. Wydanie folderu informującego o budowie metra na terenie dzielnicy Bielany było i jest jednym z kluczowych elementów kampanii informacyjnej, a o zasadności jego wydruku świadczy fakt, iż spotkał się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców, a z całego nakładu pozostało zaledwie kilkaset egzemplarzy. Ze strony osób, którym folder był przekazywany nie spotkaliśmy się z uwagami ani negatywnymi opiniami na temat jego treści grafiki oraz czytelności.
Z poważaniem
Monika Michalik
Kierownik Działu Promocji
IP/238/2008/MH
Warszawa 26.06.2008r
W odpowiedzi na pismo ZM/08/0438/01/KRMS z dnia 4 czerwca 2008 r. w sprawie konsultacji społecznych dla odcinka centralnego drugiej linii metra w Warszawie, Metro Warszawskie Sp. z o.o. informuje, że prowadziło i cały czas prowadzi konsultacje społeczne, zapewniając szeroki udział społeczeństwa na każdym etapie postępowania związanego z powyższą inwestycją.
W ramach procesu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia oraz decyzji o Lokalizacji Inwestycji Celu Publicznego, Metro Warszawskie Sp z o.o. współpracowało z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biurem Ochrony Środowiska. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie środowiska i ustawie o planowaniu i gospodarce przestrzennej, za przeprowadzenie konsultacji społecznych oraz zapewnienie społeczeństwu udziału w tej procedurze, odpowiadały organy wydające powyższe decyzje, tj. Biuro Ochrony Środowiska oraz Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Równolegle do powyższych procedur, Metro Warszawskie Sp. z o.o., systematycznie realizowało i w dalszym ciągu realizuje działania informacyjno – promocyjne, które pozwalają jak najszerszym grupom społecznym zapoznać się z projektem oraz tworzą możliwości zgłaszania uwag i wniosków na temat zamierzonej inwestycji.
Do czerwca 2008 roku odbyło się kilkanaście różnego rodzaju wydarzeń, adresowanych do różnych środowisk, grup oraz do pojedynczych osób, które miały charakter informacyjno – konsultacyjny. Były wśród nich prezentacje dla fachowców, spotkania ze społeczeństwem dzielnic objętych planowanym przebiegiem drugiej linii, prezentacje i konferencje dla przedstawicieli władz lokalnych, konferencje prasowe. Ostatnie spotkanie z mieszkańcami Warszawy miało miejsce 14 czerwca br. na Pikniku Naukowym organizowanym przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki „Kopernik”, podczas którego zaprezentowaliśmy szczegółowe informacje o zakresie przebiegu centralnego odcinka drugiej linii metra, lokalizacji stacji, harmonogramu, metod budowy, estetyki i funkcjonalności.
Na stronie internetowej Metra Warszawskiego Sp z o.o. zamieszczony został opis inwestycji, przebieg linii metra wraz ze szczegółową lokalizacją stacji centralnego odcinka oraz ortofotomapa. Na bieżąco aktualizowane są dane dotyczące postępu prac przygotowawczych planowanego przedsięwzięcia. Zamieściliśmy również decyzje administracyjne oraz streszczenie raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko w języku niespecjalistycznym. W celu zapewnienia dwukierunkowego przepływu informacji, uruchomiliśmy kanały zwrotne w postaci infolinii telefonicznej, adresu email oraz forum internetowego.
Metro Warszawskie Sp. z o.o. w sposób ciągły monitoruje zapotrzebowanie w zakresie informacji dotyczących prowadzonych inwestycji oraz działalności bieżącej spółki.
Natomiast w sprawie przekazania Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego dla centralnego odcinka II linii Metra oraz koncepcji organizacji ruchu w czasie budowy, należy
zwrócić się do właściciela tych opracowań, czyli inwestora, którym jest Miasto Stołeczne Warszawa.
Do wiadomości:
Biuro Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy