Abyśmy wiedzieli, co wdychamy
Warszawa, 25 marca 2009 r.
Do: Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
Dotyczy: modernizacji i rozwoju systemu monitoringu jakości powietrza.
Zważywszy na:
– niekorzystny stan jakości powietrza w Warszawie, odczuwalny nawet w dzielnicach peryferyjnych stanowiących zielone płuca miasta,
– bieżącą realizację Programu Ochrony Powietrza dla aglomeracji warszawskiej i innych rejonów Mazowsza,
– potrzebę stałego podnoszenia jakości informowania społeczeństwa o występujących zagrożeniach ekologicznych,
– niedomagania obecnego systemu monitoringu jakości powietrza,
– pozyskiwanie przez Polskę znacznych środków unijnych na finansowanie inwestycji służących ochronie środowiska,
jako organizacja stojąca na straży ochrony zdrowia publicznego czujemy się zobligowani do złożenia na ręce Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie następujących postulatów zmierzających do doprowadzenia systemu monitoringu do zgodności z wytycznymi zawartymi w Dyrektywie 2008/50/WE:
1) Wprowadzenie, w ramach rozwoju sieci monitoringu, nowych stacji automatycznych i manualnych reprezentatywnych dla dzielnic Bemowo, Białołęka, Włochy i Wawer, w rejonach silnych przekształceń urbanizacyjnych i komunikacyjnych (zabudowa klinów napowietrzających, budowa nowych tras, rozbudowa układu ulicznego, zwiększenie ruchu, w tym ruchu ciężkiego).
2) Monitorowanie PM 2,5 przynajmniej na jednej stacji komunikacyjnej w Warszawie oraz na jednej stacji tła miejskiego w Warszawie, ze względu na fakt, że mikrocząstki PM 2,5 stają się coraz poważniejszą troską Komisji Europejskiej, co potwierdzają oceny wpływu na zdrowie prezentowane w dokumentach unijnych w ostatnich latach.
3) Doprowadzenie istniejących stacji monitoringu do zgodności z wymogami prawa i wysokiej sprawności ze względu na rosnące potrzeby informowania na bieżąco społeczeństwa o zagrożeniach naszego stołecznego oraz mazowieckiego środowiska. Występują bowiem objawy psucia się systemu, zaniku danych pomiarowych, serii niekompletnych. Stacje nie zapewniają kompletności danych pomiarowych dotyczących zanieczyszczeń i meteo. Ponadto często zdarza się brak prezentacji danych przetworzonych, np. wartość średniodobowa.
Podobne postulaty dotyczące modernizacji i rozwoju systemu monitoringu zgłaszamy w stosunku do sieci obejmującej całe województwo mazowieckie, zwłaszcza dla rejonów objętych obecnie realizacją Programów Ochrony Powietrza.
Ponadto, ze względu na niejednoznaczną ocenę stanu środowiska w ścisłym centrum Warszawy niezbędne jest wskazanie, która z istniejących stacji służy do określania tła miejskiego ścisłego centrum.
W trosce o zdrowie publiczne oczekujemy od Pana Inspektora rychłej odpowiedzi.