Nad Wisłę Rowerem ’24 – Wisła i kanały prawego brzegu

Miło było Was znowu zobaczyć na drugiej już edycji projektu #NadWisłęRowerem, który prowadzimy wspólnie z @Dzielnica Wisła.
W ramach inauguracji tegorocznego cyklu wycieczek spotkaliśmy się na cyplu Czerniakowskim w Przystani Warszawa. Stamtąd ruszyliśmy na północ i przejechaliśmy się częściowo wzdłuż Wisły, a częściowo wzdłuż kanałów jej prawego brzegu.


Przypomnieliśmy i poszerzyliśmy wiedzę na temat zarówno podstaw hydrologii Warszawy, jak i historii Saskiej Kępy czy niektórych warszawskich zbiorników wodnych. Przy ulicy Mostowej wspomnieliśmy króla Zygmunta Augusta i jedno z najwybitniejszych dzieł inżynierskich polskiego renesansu, most jego imienia z lat 70. XVI wieku, wybudowany pod nadzorem Erazma z Zakroczymia.



Na prawym brzegu Wisły odwiedziliśmy plażę Rusałka i port Praski, po czym odbiliśmy nieco od jej właściwego koryta.



Podążaliśmy wzdłuż łachy oddzielającej niegdyś Saską Kępę od stałego lądu i czyniącej zeń wyspę. Starorzecze królowej polskich rzek ma w granicach Warszawy bardzo różnorodny charakter – od śluzy i basenów Portu Praskiego, poprzez Jeziorko Kamionkowskie, kanał wystawowy, Jeziorko Gocławskie, Balaton i Kanał Gocławski, aż do prowadzącego do Wisły na południe od osiedla Gocław kanału Nowa Ulga.





I właśnie przy ujściu Nowej Ulgi wróciliśmy nad brzeg rzeki, gdzie rozmawialiśmy o ujęciu wody Gruba Kaśka i ujęciach uzupełniających.


Malowniczą szutrówką wijącą się wśród nadrzecznych lasów łęgowych dotarliśmy do kładki Łazienkowskiej, a z niej na płytę Desantu Czerniakowskiego, gdzie podsumowaliśmy wyprawę.




Następna wycieczka już w czwartek 16 maja po południu!