Wisła w barwach jesieni. Nad Wisłę rowerem

21 października był dniem ostatniej, dodatkowej wycieczki z cyklu #NadWisłęRowerem. Wyjątkowo odbyła się ona w sobotę – termin uległ zmianie ze względu na prognozę niedzielnych ulew. Nie przeszkodziło to jednak dołączyć do naszego peletonu kilkunastu osobom.

Wyruszyliśmy spod pomnika warszawskiej Syreny. Mostem Świętokrzyskim, który jest najbardziej rowerowym miejscem w Warszawie (według ostatnich badań, udział rowerów w ruchu na tym moście wynosi 20%) przeprawiliśmy się na prawy brzeg Wisły. Od razu zjechaliśmy do podnóża mostu, gdzie znajduje się ścianka wspinaczkowa. Został w nią wbudowany filar mostu Syreny, zwanego żartobliwie „najtrwalszą prowizorką powojennej Polski”. Po krótkiej rozmowie na temat stołecznych mostów wyruszyliśmy na południe.

Po ok. 5 kilometrach dotarliśmy do mostu Siekierkowskiego, jednego z 10 mostów wantowych w Polsce. Nadal kierując się na południe, znaleźliśmy się u ujścia Wilanówki do Wisły.
W tym miejscu, na kominach elektrociepłowni Siekierki zainstalowana jest budka lęgowa sokołów wędrownych. Szczęśliwie była z nami Jola Saratowicz, a jej opowieść o zwyczajach i specyfice życia tych pięknych ptaków po raz kolejny wzbogaciła naszą wycieczkę.

Po tym przyjemnym postoju ruszyliśmy dalej, aby po kilku chwilach dotrzeć do rezerwatu Morysin. To miejsce jest zawsze magiczne, niezależnie od pory roku. Odwiedzaliśmy tę klimatyczną enklawę wielokrotnie, jednak głównie latem. Trzeba przyznać, że w jesiennej szacie tutejsza przyroda wygląda świetnie, podobnie zresztą jak cała trasa wzdłuż starorzecza Wisły.

Gdy minęliśmy jeziorko Powsinkowskie i przywitaliśmy się z końmi, jakby czekającymi na nas na południowym krańcu tego akwenu, skierowaliśmy się na ulicę Sytą. Znajduje się tam protestancki cmentarz, na którym spoczywają potomkowie olęderskich osadników przybyłych na Kępę Zawadowską kilka wieków temu.

Po krótkiej rozmowie na temat mennonitów i ich wpływu na polskie krajobrazy ruszyliśmy w kierunku stacji metra Kabaty, gdzie zaplanowana była meta naszej ostatniej tegorocznej wycieczki.
Wycieczka z cyklu #NadWisłęRowerem jest finansowana ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania „Działania popularyzujące zasoby przyrodnicze i walory warszawskiego odcinka Wisły”.
Termin: sobota, 21 października, zbiórka o 11:00, start o 11:15.
Trasa: pomnik Syrenki, Nadwiślańska Ścieżka Rekreacyjna, ujście Wilanówki, rezerwat Morysin, cmentarz ewangelicki na Kępie Zawadowskiej, Przyczółkowa, Kabaty.
Długość: 29 km.
Informacje w mediach społecznościowych:
21.10 sobota
Nad Wisłę Rowerem #11 – Wisła w barwach jesieni
Wydarzenie:
fb.me/e/6adG4U4Iv
Zdjęcia: