Wisła i kanały prawego brzegu. Nad Wisłę rowerem


Piąta trasa naszych wycieczek #NadWisłęRowerem nosi tytuł „Wisła i kanały prawego brzegu”.
Podczas obydwu jej edycji przypomnieliśmy uczestniczkom i uczestnikom naszych wypraw o wyjątkowym charakterze Wisły i jej wpływie na obecny kształt Warszawy. Nie podążaliśmy jednak wzdłuż obecnego nurtu rzeki, lecz jej starorzeczem leżącym dziś na terenie Pragi.

Wyruszyliśmy zgodnie z planem z Cypla Czerniakowskiego, z miejsca zwanego Przystań Warszawa. Stamtąd pojechaliśmy lewym brzegiem Wisły w kierunku północnym. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy ulicy Mostowej, aby porozmawiać o moście Zygmuntowskim. Właśnie w tym miejscu łączył on Warszawę z Pragą. Chwilę później byliśmy przy Multimedialnym Parku Fontann. Tam znajdowały się beczkowozy Warszawskich Wodociągów, dzięki którym zatankowaliśmy nasze bidony do pełna. #warszawskakranówka przez resztę drogi gasiła nasze pragnienie i dawała orzeźwienie.

Następnie mostem Gdańskim przedostaliśmy się na prawy brzeg. Przy porcie Praskim i pomniku Kościuszkowców rozmawialiśmy o starorzeczu Wisły, które kilka wieków temu czyniło z Saskiej Kępy wyspę.

Pojechaliśmy wzdłuż starorzecza, które przechodzi w jeziorko Kamionkowskie, kanał Wystawowy, jeziorko Gocławskie, Balaton i wreszcie kanał Gocławski. Podążając wzdłuż tego kanału, dotarliśmy do Saskiej Kępy. Przy ul. Walecznych obejrzeliśmy ostatni olęderski dom. To właśnie Olędrzy osuszyli pokrywające niegdyś Saską Kępę bagna i uczynili ten teren zdatnym do zamieszkania.

Do Wisły dojechaliśmy trasą wzdłuż kanału Gocławskiego i Nowej Ulgi. Ten kanał wybudowano niecały wiek temu. Wraz z kanałem Wawerskim miał pomóc w osuszaniu pokrytych bagnami i mokradłami terenów Wawra i Gocławia. Następnie dostaliśmy się na płytę Desantu. Tam podsumowaliśmy wyprawę i rozjechaliśmy się do domów. Przez całą drogę orzeźwiała nas #warszawskakranówka.

Warto dodać, że ta wyprawa odbywała się również w ramach MOVE FOR EARTH GLOBAL CYCLE RIDE. Kamila, przedstawicielka aktywnie działającej inicjatywy Rodzice dla klimatu – Parents for Future PL, na bieżąco relacjonowała przebieg tego ogólnoświatowego wydarzenia.
Wycieczka z cyklu #NadWisłęRowerem jest finansowana ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania „Działania popularyzujące zasoby przyrodnicze i walory warszawskiego odcinka Wisły”.
Terminy: czwartek, 17 sierpnia, zbiórka o 17:30, start o 17:45 i niedziela, 23 sierpnia, zbiórka o 11:00, start o 11:15.
Trasa: Przystań Warszawa, Wybrzeże Gdańskie, most Gdański, Nadwiślańska Ścieżka Rekreacyjna, Kamionek, Praga Południe, Nadwiślańska Ścieżka Rekreacyjna, Płyta Desantu
Długość: 27 km.
Informacje w mediach społecznościowych:
17.08 czwartek
Nad Wisłę Rowerem #5.1 – Wisła i kanały prawego brzegu
Wydarzenie:
https://fb.me/e/1il8xXO0S
27.08 niedziela
Nad Wisłę Rowerem #5.2 – Wisła i kanały prawego brzegu
Wydarzenie:
https://fb.me/e/30QawcYLw
Zdjęcia:











