Wisła północna. Nad Wisłę Rowerem
Wszyscy, którzy liczyli na solidny zastrzyk wiedzy przyrodniczo-ornitologicznej podczas wycieczki na północny kraniec Warszawskiego odcinka Wisły, nie mogą być zawiedzeni. Gościem specjalnym wydarzenia był Paweł Pstrokoński – ornitolog, popularyzator wiedzy o przyrodzie, wykładowca akademicki, autor książek i audycji o tematyce przyrodniczej.
Dzięki jego uprzejmości dowiedzieliśmy się na przykład, że jaskółka oknówka musi wykonać około 10 000 kursów, aby zgromadzić materiał do ulepienia gniazda. Że krukowate, które obserwujemy nad Wisłą latem to inne ptaki niż krukowate odwiedzające Warszawę w zimie. Że liczba gatunków ptaków w Polsce nie jest stała i ma na nią wpływ postępująca katastrofa klimatyczna Że kaczki krzyżówki wykazują się ogromnym, wręcz brutalnym popędem seksualnym. Że sokoły zarówno w Polsce jak i w całej Europie były na skraju wyginięcia z powodu stosowania przez człowieka DDT. Że we Francji zastrzelono jednego z nielicznych polskich ostrygojadów… A to tylko kilka informacji z ogromu przekazanej przez pana Pawła wiedzy.
Tym razem, mimo upału, frekwencja była świetna – nasz peleton liczył około 30 osób. Punktem startowym był Kamień. Pawilon Edukacyjny. Stamtąd prawym brzegiem Wisły, przez łąki Golędzinowskie, ruszyliśmy na północ. Zatrzymaliśmy się w punkcie widokowym na wiślanej ostrodze, mniej więcej na wysokości ulicy Krasińskiego, gdzie mimo wczesnej pory i wysokiej temperatury udało nam się zobaczyć kormorany, mewy śmieszki oraz popularne krzyżówki. Następnie udaliśmy się w kierunku elektrociepłowni Żerań. To na jednym z jej kominów znajduje się budka lęgowa sokołów wędrownych, w której od kilku lat mieszkają Nela i Junior. Kilka osób miało lornetki, przy pomocy których próbowaliśmy wypatrzyć te interesujące drapieżniki. Niestety – chyba były poza domem.
Mostem Marii Curie-Skłodowskiej przedostaliśmy się na lewy brzeg rzeki i wzdłuż biegnącej skarpy wiślanej dojechaliśmy do Parku Młocińskiego. Stamtąd udaliśmy się do Lasu Bielańskiego, gdzie przywitał nas bóbr – gospodarz i budowniczy tamy na Rudawce. Obserwując, jak niespiesznie chowa się w żeremiach, rozmawialiśmy o zbawiennym wpływie małej retencji na ekosystem i o szkodliwości nadmiernego betonowania miast.
Wycieczkę zakończyliśmy na Kępie Potockiej, gdzie podsumowaliśmy przejazd, a część z nas schłodziła się lodami i zimnymi napojami. Po raz kolejny Dzielnica Wisła okazała się świetnym miejscem do spędzenia kilku godzin wolnego czasu.
Wycieczka z cyklu #NadWisłęRowerem jest finansowana ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania „Działania popularyzujące zasoby przyrodnicze i walory warszawskiego odcinka Wisły”.
Terminy: niedziela, 20 sierpnia, zbiórka o 11:00, start o 11:15 i czwartek, 17 sierpnia, zbiórka o 17:30, start o 17:45.
Trasa: Pawilon Edukacyjny „Kamień”, Kładka Żerańska, park Młociński, Las Bielański, Kępa Potocka
Długość: 23 km.
Informacje w mediach społecznościowych:
20.08 niedziela
Nad Wisłę Rowerem #6.1 – Wisła Północna
Wydarzenie:
fb.me/e/YoQbxtM3
24.08 czwartek
Nad Wisłę Rowerem #6.2 – Wisła Północna
Wydarzenie:
fb.me/e/1aQExVsC2
Zdjęcia: