Na prawo most, na lewo most. Nad Wisłę rowerem


W ostatni czwartek wakacji odbyła się ostatnia czwartkowa wyprawa #NadWisłęRowerem.

Już tradycyjnie Przystań Warszawa była punktem startu naszej wycieczki. Tym razem jednak spędziliśmy tam nieco więcej czasu. Obejrzeliśmy odnowione pawilony i porozmawialiśmy o ich przeznaczeniu i wydarzeniach, które będą się tu odbywać.

Z przystani wyruszyliśmy na południe, w kierunku ul. Bartyckiej. Niedaleko wiślanego wału i ogródków działkowych zorganizowaliśmy spontaniczny konkurs podjeżdżania pod piaszczystą górkę, który dał wszystkim wiele radości. Przy wjeździe na most Siekierkowski dołączyła do nas Jola, nasza dyżurna specjalistka od sokołów i innych ptaków szponiastych. Jak zwykle bardzo ciekawie opowiadała o tych interesujących zwierzętach. Wybór miejsca nie był przypadkowy – komin elektrociepłowni „Siekierki” to miejsce, w którym zainstalowana jest jedna z kilku warszawskich sokolich budek. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy z życia tych najszybszych zwierząt świata.

Przez kończący w tym miesiącu 21 lat most Siekierkowski przedostaliśmy się na prawy brzeg Wisły. Tam zanurzyliśmy się w nadwiślańskim łęgu i udaliśmy się na północ. Przy każdym z warszawskich mostów nad Wisłą robiliśmy krótki postój na dyskusję. Odwiedziliśmy Kamień. Pawilon Edukacyjny, łąki golędzinowskie i miejsce obserwacji ptaków na ostrodze. W tym też miejscu podziwialiśmy kormorany suszące pióra nasiąknięte podczas polowań na ryby. Są to jedne z niewielu wodnych ptaków, które nie natłuszczają swojego upierzenia, dzięki czemu bardziej zwinnie i szybciej nurkują. Przed kolejną próbą muszą osuszyć w słońcu namoknięte skrzydła. U stóp elektrociepłowni Żerań wysłuchaliśmy drugiej części sokolich opowieści, porozmawialiśmy też o historii i okolicznościach powstania kładki Żerańskiej.

Następnie… nie wyruszyliśmy w kierunku południowym, bo okazało się, że jedna z uczestniczek wycieczki złapała gumę. Mimo możliwości rozdzielenia się i pojechania dalej, cała grupa solidarnie poczekała na usunięcie awarii roweru koleżanki. To bardzo miłe, że nasi uczestnicy i uczestniczki są wobec siebie życzliwi i dbają o dobrą atmosferę w grupie. Przy okazji razem odbyli szybki kurs wymiany dętki!

Mostem generała Stefana Grota-Roweckiego wróciliśmy na lewy brzeg Wisły. Łęgami i bulwarami dotarliśmy do ulicy Mostowej, gdzie znajduje się brama mostowa, niegdyś prowadząca na most Zygmunta Augusta. W tym miejscu pod koniec XVI wieku znajdował się najdłuższy i najbardziej zaawansowany technicznie most ówczesnej Europy. Po krótkiej dyskusji o historii i tragicznym końcu tego mostu wyruszyliśmy do celu naszej wyprawy – Pontiseum, czyli plenerowej ekspozycji części konstrukcji mostowych, które znajduje się na zachodnim krańcu mostu Świętokrzyskiego, na skwerze między jezdniami.
Wycieczka z cyklu #NadWisłęRowerem jest finansowana ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania „Działania popularyzujące zasoby przyrodnicze i walory warszawskiego odcinka Wisły”.
Terminy: czwartek, 31 sierpnia, zbiórka o 17:30, start o 17:45 i niedziela, 3 września, zbiórka o 11:00, start o 11:15.
Trasa: Przystań Warszawa, most Siekierkowski, Nadwiślańska Ścieżka Rekreacyjna, Pawilon Edukacyjny „Kamień”, kładka Żerańska, most generała Stefana Grota-Roweckiego, Pontiseum.
Długość: 29 km.
Informacje w mediach społecznościowych:
31.08 czwartek
Nad Wisłę Rowerem #7.1 – Na lewo most, na prawo most
Wydarzenie:
fb.me/e/1cMIJqiQ7
3.09 niedziela
Nad Wisłę Rowerem #7.2 – Na lewo most, na prawo most
Wydarzenie:
fb.me/e/3cEPRkbK3
Zdjęcia:











