Projekt zieleni miejskiej przy Narbutta 44
Podwórze kamienicy przy ulicy Narbutta 44, było jednym z najbardziej zaniedbanych miejsc, jakim zajęło się Stowarzyszenie Zielone Mazowsze w ramach akcji Co z tą Warszawą?
Teren samym swoim położeniem przygnębia mieszkańców, gdyż znajduje się na tyłach więzienia na ul. Rakowieckiej. Ponadto, dominującym elementem przestrzeni są tam garaże, wybudowane na gruzach oficyny, zniszczonej w II Wojnie Światowej. Aby nawiązać do przedwojennego charakteru kamienicy, na niewielkich, zaniedbanych trawnikach nasadzono rośliny, mające przypominać zieleń dawnej Warszawy. Posadzone rośliny ożywią to przygnębiające i szare podwórko.
Gdy wkroczymy przez bramę na podwórko, po prawej stronie ujrzymy stare drzewa bzu i śliwy mirabelki. U podnóża tychże drzew posadzone zostały, kwitnące na biało jaśminowce(Philadelphus) i pęcherznice(Physocarpus). W celu urozmaicenia kolorów jakie zagoszczą na podwórku, posadzono tam również rośliny o zdecydowanych barwach: kwitnące na różowo dzikie róże oraz ogniki, obsypane pięknymi pomarańczowymi owocami, bardzo dekoracyjnymi w okresie jesieni i zimy. Wśród zieleni, kolorem liści i łodyg wyróżnia się purpurowa śliwa dziewicza (Prunus cistena). Podnóże okalającego podwórze muru i garaży obsadzone zostało bluszczem (Hedera helix), który ma na celu ukryć ich mało ozdobny wygląd.
Po lewej stronie podwórza dumnie stoją piękne brzozy, których piękno podkreślą płożące jałowce „Green Carpet” oraz żywo zielona runianka. Szarość muru zasłoni wysoki, niezwykle dekoracyjny zimą dereń. Najpiękniejszym okazem tego stanowiska jest klon palmowy (Acer palmateum „Atropurpureum”).
Stan obecny.
Stan obecny.
Stan obecny.
Stan obecny.
Stan obecny.
Projekt nasadzeń roślinnych – podwórko przy Narbutta 44, cz. 1.
Projekt nasadzeń roślinnych – podwórko przy Narbutta 44, cz. 2.