Pożegnanie z Pau
Dziś ostatni odcinek migawek z Pau [zobacz >>>] [zobacz >>>] – o przejściach dla pieszych i pasach autobusowych.
Przejścia nadziemne
Jedynym miejscem, gdzie stosowane są kładki dla pieszych są miejsca, gdzie występuje istotna różnica wysokości między obiema stronami ulicy. Nie zapomniano jednak o przypadkach, gdy ktoś chce iść dalej dołem drugą stroną ulicy, o czym świadczy przejście pod kładką.
Przejścia dla pieszych mają służyć przede wszystkim pieszym, dlatego zlokalizowano je tak, by obsługiwały wszystkie podstawowe relacje, a przy okazji uspokajały ruch na ostrym zakręcie.
Drugim miejscem, gdzie można spotkać duże ilości schodów to skróty dostępne tylko dla pieszych. Tabliczka informuje o tym, gdzie prowadzi.
Pasy autobusowe
Aby zapewnić priorytet dla autobusów przydają się wydzielone części jezdni, najlepiej w taki sposób, aby kierowca samochodu nie mógł „przypadkiem” znaleźć się na pasie przeznaczonym dla komunikacji zbiorowej. Na zdjęciu wydzielony krawężnikiem pas autobusowy…
…i wydzielony krawężnikiem pas autobusowo-rowerowy.
Antyzatoka [zobacz >>>], poszerzająca chodnik w miejscu, gdzie jest to najbardziej potrzebne, czyli w punkcie wymiany pasażerów.
Jako że w Warszawie nadal występują problemy z priorytetem dla transportu zbiorowego [zobacz >>>], przedstawiamy problem przykładowy: Jak zapewnić priorytet dla autobusów, miejsca na postój przed przystankami i sprzyjające warunki dla ruchu rowerowego na dwunastometrowej jezdni? Proste – wystarczy wytyczyć dwa szerokie pasy autobusowo-rowerowe i chodnik z przystankami. Opcjonalnie – również jeden pas ruchu dla samochodów — widoczny na zdjęciu w tle.
Widok na pas dla samochodów — 2,5m asfaltu + rowki odpływowe w pełni wystarcza. Nie ma też możliwości, by ktoś tłumaczył jazdę pasem dla autobusów próbą dojechania do miejsca parkingowego.
Gdy miejsca jest trochę mniej, można zostawić jednokierunkowy pas dla autobusów i rowerów, a w drugą stronę wytyczyć jedynie kontrapas rowerowy. Za jadącym nielegalnie samochodem widać też krawężniki wyprofilowane w sposób umożliwiający podjechanie autobusu jak najbliżej peronu. A w tle strefę pieszą.