Wzorowa pętla autobusowa na placu Hallera
Na jesieni ubiegłego roku wyremontowana została pętla autobusowa na placu Hallera. Równiejszą nawierzchnię zyskały zarówno jezdnie jak i chodniki, a pod zadaszeniem pojawiły się wzorcowe stojaki rowerowe. Ponieważ w przeszłości zgłaszaliśmy wiele zastrzeżeń do jakości wykonania remontów pętli Żerań FSO czy Wiatraczna [zobacz >>>], wypada tym razem pochwalić wykonawców oraz nadzór ze strony Zarządu Transportu Miejskiego, który najwyraźniej postanowił wyciągnąć wnioski z wcześniejszych błędów i wypaczeń [zobacz >>>].
Zdjęcia
Na większości przejść dla pieszych na pętli nawierzchnia jezdni, krawężnik, oraz nawierzchnia chodnika znalazły się idealnie w jednym poziomie.
Na 4 występujące na pętli przejścia dla pieszych, czyli 8 potencjalnych uskoków, znaleźliśmy tylko dwie krawędzi z kilkumilimetrowymi uskokami, mieszczącymi się jednak w granicach dopuszczalnych nierówności.
Pętla zyskała także nowe stojaki dla rowerów [zobacz >>>], element systemu Bike and Ride [zobacz >>>]. Nieco ukryte, ale za to pod dachem. Wkrótce więcej na ten temat.
Pętle wyremontowano pół roku temu. Z pochwałami czekaliśmy tak długo, aby sprawdzić czy również po większej burzy przejścia można pokonać suchą stopą [zobacz >>>].
I oto stał się cud – woda spływa w dół bez rowków odpływowych!
Wydawać by się mogło, że prawidłowo wykonane przejście dla pieszych, bez uskoków i kałuży, to nic takiego, można by rzec – oczekiwana norma.
Dotychczasowe jednak doświadczenia – np. z dwuletnią (!) walką z wystającymi krawężnikami w wyremontowanych al. Ujazdowskich [zobacz >>>] – wskazują jednoznacznie, że w stolicy Rzeczypospolitej Polskiej równe ułożenie krawężnika to zadanie na miarę co najmniej załogowego lotu na Marsa.
Wystarczy zresztą skorzystać z sąsiedniego przejścia, już w domenie ZDM, gdzie również w zeszłym roku wyremontowano chodniki, by przekonać się, co w Warszawie jest uważane za normę, zarówno jeśli chodzi o obniżenie krawężnika…
…jak i odwodnienie przejścia dla pieszych.
Dlatego postanowiliśmy odnotować ten remont na stronie i pokazać jako przykład do naśladowania.
Postscriptum
Powyższe pochwały odnoszą się do jakości wykonanych prac budowlanych, a także lokalizacji i modelu stojaków rowerowych – a nie lokalizacji przystanków poszczególnych linii. W tej ostatniej kwestii jest pewne pole do poprawy – np. wspólne przystanki dla autobusów jadących w tym samym kierunku, zwłaszcza że po ostatnich cięciach pozbawiono plac Hallera częściej kursujących linii.