Projekt zmian PoRD trafił do marszałka Sejmu
Po wewnętrznych konsultacjach Platforma Obywatelska przekazała projekt rowerowych zmian w Prawie o Ruchu Drogowym [zobacz >>>] do marszałka Sejmu.
Projekt nowelizacji uzyskał poparcie Ministerstwa Infrastruktury. Przygotowaniem zmian zajęła się Parlamentarna Grupa ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej wraz z rowerzystami z ogólnopolskiej sieci organizacji rowerowych Miasta dla Rowerów. Jak podkreśla Ewa Wolak ambicją parlamentarnej „Grupy Rowerowej” jest nie tylko szybkie przeprowadzenie zmian w prawie, ale i szeroko zakrojona akcja informacyjna.
Marszałek ma trzy miesiące na zlecenie ekspertyzy specjalistom z Kancelarii Sejmu dotyczącej zgodności projektu z prawem unijnym, a następnie na przekazanie projektu zmian ustawy do odpowiedniej komisji sejmowej, gdzie posłowie oceniają projekt pod względem merytorycznym. Po pierwszym czytaniu i pracach nad projektem w komisji ustawa jest przekazywana z powrotem do sejmu. Jeżeli po drugim czytaniu podczas obrad sejmowych posłowie nie mają uwag, przechodzi się bezpośrednio do trzeciego czytania, po którym następuje głosowanie. Przegłosowany projekt przekazywany jest do prezydenta oraz do Senatu, którzy mogą nanieść na projekt poprawki lub w ogóle go odrzucić. Projekt ustawy ostatecznie podpisywany jest przez prezydenta, co kończy procedury legislacyjne.
Sejmowe archiwum projektów ustaw pokazuje, że od momentu złożenia propozycji zmian w PoRD do ich wejścia w życie mijało zwykle 6 do 8 miesięcy.