Wnioski do planu Śródmieścia
Na podstawie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym Stowarzyszenie Kulturalno – Ekologiczne Zielone Mazowsze składa wnioski do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Dzielnicy Śródmieście.
USTALENIA DLA CAŁEGO OBSZARU PLANU
Kształtowanie przestrzeni i ochrona dziedzictwa kulturowego
Wnioskujemy o utrzymanie wyznaczania stref ochrony: zespołów zabytkowych pod opieką konserwatorską, zespołów ochrony układu urbanistycznego i charakteru architektonicznego i zespołów częściowej ochrony układu urbanistycznego i charakteru architektonicznego.
Wnioskujemy o wyznaczenie tych stref tak jak w dotychczasowym planie, z następującymi zmianami:
– Do zespołów ochrony układu urbanistycznego i charakteru architektonicznego włączyć obszar ograniczony ulicami: al. Solidarności, Jana Pawła II, pl. Mirowski, Marszałkowska i dalej granicą zespołu zabytkowego pod ochroną konserwatora do al. Solidarności.
– Do zespołów częściowej ochrony układu urbanistycznego i charakteru architektonicznego włączyć obszar ograniczony ulicami: al. Solidarności, Jana Pawła II, Miła, Dubois, Stawki, Andersa.
Wnioskujemy o utrzymanie zapisów punktów 1, 2, 3, 4, 5, 20, 21, 22, 23 , 24, 32, 33, 34, 35, 36, 37 i 38
Wnioskujemy o dodanie następujących zapisów:
– Na terenach zespołów zabytkowych pod opieką konserwatorską i zespołów ochrony układu urbanistycznego i charakteru architektonicznego nowe obiekty należy dostosowywać skalą w pionie i w poziomie, formą, detalem i materiałem do historycznego otoczenia. Maksymalna wysokość zabudowy wynosi 24 m.
– We wszelkich nowych budynkach w strefie centrum, z wyłączeniem obiektów administracji publicznej i obiektów kultury i nauki, co najmniej 60% powierzchni parterów powinno być przeznaczone pod ogólnodostępne funkcje usługowe.
Komunikacja
Wnioskujemy o dodanie następujących zapisów:
– Obsługa obszaru dzielnicy wymaga zapewnienia bezwzględnego priorytetu dla komunikacji publicznej, którą należy oprzeć na systemie kolejowym, metra, tramwajowym i autobusowym.
– Wyklucza się rozbudowę układu drogowego, poza modernizacją istniejącej infrastruktury – np. przebudową skrzyżowań – oraz chowaniem istniejących dróg pod ziemię w celu poprawy warunków środowiska, bez zwiększania liczby pasów ruchu.
– Wyklucza się nadziemne prowadzenie tras i skrzyżowania wielopoziomowe, z wyjątkiem tras mostowych, Wisłostrady i obwodnicy śródmiejskiej.
– Wszystkie naziemne stanowiska postojowe dla samochodów powinny być płatne.
– Nakazuje się na wszystkich ulicach o klasie niższej niż zbiorcza wprowadzanie stref ruchu uspokojonego (30 km/h) lub ruchu pieszo – rowerowego, z właściwym kształtowaniem ulicy, wymuszającym częste zwalnianie pojazdów.
– Zakazuje się tworzenia uliczek parkingowych pomiędzy krawędzią jezdni, a linią zabudowy. Stanowiska postojowe w tym obszarze mogą być dostępne wyłącznie bezpośrednio z jezdni.
– Ogranicza się liczbę nowych miejsc parkingowych, powstających w ramach inwestycji do 10 na 1000 m2 powierzchni użytkowej obiektu.
– Inwestor jest zobowiązany do stworzenia miejsc parkingowych dla rowerów w ilości co najmniej 2 na 1000 m2 powierzchni użytkowej obiektu.
– Inwestor jest zobowiązany do uporządkowania terenu pomiędzy linią rozgraniczającą jego działki, a krawędzią ulicy publicznej. Jeżeli plan przewiduje na tym obszarze ścieżkę rowerową, inwestor jest zobowiązany wybudować ją.
– Przy modernizacji ulicy nakazuje się uzupełnienie szpalerów drzew i wytyczenie drogi rowerowej, jeśli plan taką przewiduje.
– Zakazuje się likwidacji istniejących naziemnych przejść dla pieszych przez jezdnię przy budowie podziemnych przejść dla pieszych.
– Wnioskujemy o rezygnację z zapisów, mówiących o likwidacji linii tramwajowych wraz z budową metra.
– Wnioskujemy o rezygnację z zapisów zawartych w punkcie 29.
– Wnioskujemy o wykreślenie z rysunku planu tzw. Trasy Świętokrzyskiej od Wisłostrady do ul. Bartoszewicza.
– Wnioskujemy o zmianę w planie charakteru ul. Krakowskie Przedmieście, Miodowej i Nowy Świat jako ulic wyłączonych z ruchu samochodów indywidualnych (dopuszczone tylko pojazdy komunikacji publicznej, uprzywilejowane, oficjalnych delegacji, taksówki, rowery)
Do rysunku planu wnioskujemy wprowadzić:
– Sieć wydzielonych pasów ruchu autobusowo – tramwajowych wzdłuż ulic: Marszałkowska, Świętokrzyska, al. Solidarności z mostem Śląsko – Dąbrowskim, Andersa, Jana Pawła II, Chałubińskiego, Niepodległości; oraz autobusowych wzdłuż ulic: Armii Ludowej z mostem Łazienkowkim, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, al. Ujazdowskie, Belwederska, Tamka wraz z mostem Świętokrzyskim.
– Nowy przystanek kolejowy pod al. Jerozolimskimi między ul. Nowy Świat i ul. Bracka.
– Nową linię tramwajową w korytarzu ulicy Świętokrzyskiej jako wariant alternatywny dla linii metra.
– Linię tramwajową lub (wariantowo) trolejbusową w korytarzu Trakt Królewski – Miodowa – Bonifraterska.
– Sieć dróg rowerowych według koncepcji Ogólnomiejskiego Systemu Dróg dla Rowerów przyjętego przez Zarząd Miasta St. Warszawy uchwałą nr 127/CXLIV/97, uzupełnioną o połączenie ul. Świętokrzyskiej z Mostem Świętokrzyskim.
Ochrona środowiska
Wnioskujemy o utrzymanie wyznaczania stref zespołów parkowych i chronionego układu terenów otwartych.
Wnioskujemy o wyznaczenie powyższych stref tak jak w dotychczasowym planie z zakwalifikowaniem do chronionego układu terenów otwartych terenów oznaczonych w dotychczasowym planie jako: UM/SC/5, CA4/SB/3, UM6/S.A./7, UM6/S.A./9, UM6/S.A./10, CK/SC/11, UM2/SE/16
Wnioskujemy o wprowadzenie następujących zapisów:
– Zakazuje się lokalizowania nowych inwestycji zakwalifikowanych jako szczególnie szkodliwe dla środowiska, bądź mogące pogorszyć stan środowiska, w rozumieniu rozporządzenia MOŚZNiL z dnia 14 lipca 1998 r.
– Nakazuje się przy wszelkich inwestycjach na działkach, na których występuje zieleń wysoka, stosowanie procedur jak dla inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska.
– Zabrania się wycinania drzew w związku z działalnością inwestycyjną. Dopuszcza się przesadzanie drzew.
– W strefach zespołów parkowych i chronionego układu terenów otwartych zakazuje się wycinać, bądź przesadzać drzewa. Strefy te obejmuje zakaz zabudowy z wyjątkiem: obiektów małej architektury, rzeźb, pomników, alejek, wyposażenia parkowego, obiektów związanych z funkcją terenu – obiektów sportowo – rekreacyjnych, pawilonów gastronomicznych. Zabrania się lokalizować parkingów, za wyjątkiem miejsc postojowych w pasie ulicznym.
– Zieleń w liniach rozgraniczających ulic i placów podlega ochronie. Zabrania się wycinania, bądź przesadzania drzew, likwidowania terenów zielonych.
– Ustala się zasadę kompensacji. Inwestor jest zobowiązany do zasadzania 20 nowych drzew na każde drzewo przesadzone, w miejscu i gatunku wskazanym przez odpowiednie służby Urzędu Dzielnicy.
– Inwestor jest zobowiązany do ochrony i uzupełnienia lub stworzenia szpalerów zieleni przyulicznej na odcinku odpowiadającym terenowi inwestycji. Obowiązek tworzenia nowych szpalerów zieleni nie dotyczy ulic o szerokości w liniach rozgraniczających poniżej 18 metrów. W strefie zespołów zabytkowych pod ochroną konserwatorską z obowiązku może zwolnić Wojewódzki Konserwator Zabytków.
– Inwestor zobowiązany jest zapewnić warunki do selektywnej zbiórki odpadów poprzez zakup pojemników, odpowiednie zaprojektowanie komór śmieciowych i ewentualnych zsypów, właściwą eksploatację.
– Nakazuje się w obiektach gastronomicznych stosowanie naczyń i sztućców wielorazowego użytku.
USTALENIA DLA POSZCZEGÓLNYCH TERENÓW
Wnosimy o wprowadzenie zapisów chroniących zieleń na niżej wymienionych terenach:
– Teren zielony między ul. Sapieżyńską, a zabudową po parzystej stronie tej ulicy.
– Skwer przy Andersa, pomiędzy Anielewicza, a Nowolipki.
– Teren zielony między Andersa a Pałacem Mostowskich.
– Skwer pomiędzy Andersa i kinem Muranów.
– Teren zielony między jezdniami ul. Marszałkowskiej na wysokości Ogrodu Saskiego (sugerujemy stworzenie nowego terenu o liniach rozgraniczających w odległości 5 m od krawędzi jezdni).
– Teren zielony między jezdniami al. Solidarności, pomiędzy ul. Schillera i Andersa (jak wyżej).
– Teren zielony między al. Solidarności, Miodową i Pałacem Paca.
– Teren zielony między al. Solidarności, Nowy Przejazd i północną ścianą zabudowy pl. Tetralnego.
– Skwer Hoovera.
– Teren zielony między Krakowskim Przedmieściem, Karową i Kościołem Karmelitów.
– Obszar niezabudowany w terenie UN1/SD/9.
– Obszar niezabudowany w terenie UN1/SD/11.
– Skwer na pl. Dąbrowskiego.
– Skwer na pl. Małachowskiego i wokół kościoła Ewangelickiego.
– Skwer na pl. Grzybowskim.
– Teren zielony przy ul. Świętokrzyska – Zielna – Bagno.
– Teren zielony między ul. Świętokrzyską a jezdnią przy północnej stronie Pałacu Kultury i Nauki (CU/SC/16).
– Zieleń na pl. Powstańców Warszawy.
– Zieleń na terenie kościelnym kościoła św. Barbary przy ul. Emilii Plater.
– Teren zielony na północno – zachodnim rogu ulic Poznańskiej i Wspólnej.
– Teren zielony między ul. Nowogrodzką i budynkiem przy ul. Nowogrodzkiej 43.
– Tereny zielone na terenie Politechniki Warszawskiej (UN2/SE/1)
– Skwer na skrzyżowaniu ul. Piękna / Mokotowska.
– Teren zielony między ul. Chopina i al. Róż.
– Teren zielony na północno wschodnim rogu ulic Fabrycznej i Koźmińskiej.
Zapisy dotyczące wyżej wymienionych terenów powinny chronić zieleń przed wycięciem, przesadzeniem, redukcją powierzchni biologicznie czynnej, wprowadzaniem zabudowy i miejsc parkingowych.
Wnosimy o utrzymanie wszystkich innych zapisów dotychczasowego planu, chroniących nie wymienione wyżej tereny zielone.
Wnosimy o dodanie zapisu wymagającego utrzymania co najmniej 60% powierzchni biologicznie czynnej na terenie UA2/SF/1.