Brakujący fragment ścieżki rowerowej przy ul. Roentgena
Zakupy na rowerze wymagają nie tylko możliwości przypięcia jednośladu na czas zakupów, ale także warunków wygodnego dojechania nim do sklepu. Dlatego w ramach akcji Rowerem na zakupy
[zobacz >>>] wysyłamy pismo do Zarządu Dróg Miejskich w sprawie brakującego odcinka ścieżki rowerowej przy ul. Roentgena prowadzącej do CH Ursynów.
Do działań w tym kierunku chcemy zachęcić także innych. Jak dotąd interwencję w ZDM obiecał już burmistrz Ursynowa, przekonujemy do tego również dyrekcję Centrum Handlowego Ursynów. Do wysłania pisma do ZDM namawiamy też wszystkich, którzy na co dzień korzystają ze ścieżki rowerowej przy ul. Roentgena.
2011.10.03: Pismo do Zarządu Dróg Miejskich
Szanowni Państwo,
W imieniu swoim oraz innych ursynowskich rowerzystów zwracam się z prośbą o uzupełnienie brakującego odcinka ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Roentgena.
W okolicach skrzyżowania z ul. Makolągwy brakuje kilkudziesięciu metrów drogi dla rowerów. Dla użytkowników tej trasy jest to nie tylko niewygodne, ale również niebezpieczne – rowerzysta pokonując skrzyżowanie zamiast uważać na pojazdy wyjeżdżające i wjeżdżające w ul. Makolągwy zmuszony jest koncentrować się na pokonywaniu dwóch wysokich krawężników. Brak fragmentu ścieżki rowerowej zmusza rowerzystę do nielegalnego jechania tego odcinka chodnikiem lub wjechania na jezdnię ulicy Roentgena, po to aby po chwili z niej zjechać i znów wjechać na ścieżkę rowerową. Wybranie drugiej opcji także wymaga pokonania dwóch wysokich krawężników, jest manewrem niebezpiecznym i nielogicznym.
Brakujący fragment ścieżki rowerowej w okolicach ul. Makolągwy.
Krawężniki przy skrzyżowaniu z ul. Makolągwy.
Jednocześnie wnoszę o remont ścieżki rowerowej biegnącej na całej długości ul. Roentgena.
Ścieżka została wykonana z kostki brukowej, która z czasem uległa wykrzywieniu i poruszanie się po niej rowerem jest niewygodne i niebezpieczne. Problem stanowią również łuki zakrętów, które nie pozwalają na bezpieczną jazdę i swobodne mijanie się rowerzystów. Rozwiązaniem byłoby zaprojektowanie i wykonanie tej ścieżki na nowo zgodnie ze Standardami projektowymi i wykonawczymi dla systemu rowerowego m. st. Warszawy
[zobacz >>>], w szczególności wykonanie asfaltowej nawierzchni oraz rozsądne zaplanowania jej geometrii.
Nierówności ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Roentgena.
Nierówności cd.
Podkreślam, że ścieżka rowerowa przy ul. Roentgena jest często wykorzystywana przez rowerzystów jadących do Centrum Handlowego Ursynów i korzystających z takich sklepów i placówek jak: Real, OBI, Euro RTV AGD, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, New Gym, Intersport i inne. Wymienione przeze mnie uciążliwości są tym bardziej dotkliwe, że rowerzyści często poruszają się po ścieżce z wypełnionymi sakwami i koszykami pełnymi zakupów. Waga problemu zwiększy się wraz z planowaną rozbudową Centrum Handlowego Ursynów.
Przypominam, że problem był wielokrotnie sygnalizowany przez rowerzystów, w szczególności w przygotowanej w 2006 roku przez Zielone Mazowsze Koncepcji sieci tras rowerowych dla Dzielnicy Ursynów Miasta stołecznego Warszawy
[zobacz >>>].
Liczę na poważne potraktowanie tematu oraz zdecydowane działania zmierzające do rozwiązania problemu.
Z poważaniem
Radek Wałkuski
Rowerem na zakupy
Podstawy formalne
Zarządzenie nr 5523/2010 Prezydenta m. st. Warszawy z dnia 18 listopada 2010 r. w sprawie tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju systemu transportu rowerowego na terenie miasta stołecznego Warszawy.
Do wiadomości
1. Biuro Drogownictwa i Komunikacji Miasta Stołecznego Warszawy
2. Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów,
3. Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
4. Centrum Handlowe Ursynów