Żoliborzanie chcą przejścia
Petycją w niedasię
Kontynuujemy starania o normalne przejście dla pieszych na ul. Słowackiego przed Urzędem Dzielnicy! [zobacz >>>] Stowarzyszenie Żoliborzan przygotowało petycję do ZDM w sprawie przejścia i zbiera podpisy mieszkańców. Poprzeć petycję można w internecie na stronie:
www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=8534
a jeśli ktoś woli podpisać się tradycyjnie, na papierze, to zapraszamy:
– na dyżury Stowarzyszenia Żoliborzan – w każdy wtorek o 18:00 w restauracji Żywiciel;
– do kawiarni Kawalerka na placu Wilsona – codziennie od 9:00 (w weekend od 10:00) do 22:00.
Zachęcamy do podpisywania petycji – może to wreszcie przekona urzędników, że przed Urzędem Dzielnicy potrzebne jest normalne przejście dla pieszych [zobacz >>>].
Bezpieczeństwa uczmy się od lepszych
Dodatkowe argumenty za przejściem można znaleźć we wpisach na blogu Plac Wilsona nie dla banków!
:
placwilsona.blox.pl/2011/11/Rzecznik-ZDM-przejscie-nieekonomiczne.html
placwilsona.blox.pl/2012/01/ZDM-przejscia-nie-zrobi.html
A jeśli chodzi o nieśmiertelne argumenty o bezpieczeństwie pieszych
, które rzekomo wymaga przejść podziemnych… Przypominamy, że doświadczenia krajów o znacznie dłuższej tradycji motoryzacji wskazują, że pieszy jest najbezpieczniejszy wtedy, gdy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. Nie wtedy, gdy na ulicy rządzi silniejszy (samochód), a słabszy (pieszy) spychany jest do podziemi i izolowany za płotami, tylko wtedy gdy może swobodnie przejść przez jezdnię, kierowcy muszą się z tym liczyć, a infrastruktura drogowa sprzyja słabszym, a nie promuje silniejszych. Nie bez przyczyny w Warszawie (i w Polsce) ginie na drogach znacznie więcej osób niż w innych krajach Europy.
Ćwiczenia dla nieprzekonanych
Jeśli ktoś nadal nie jest przekonany, proponujemy wykonać następujące ćwiczenie:
– Część 1 (aktywna): przejście z Merkurego na bazarek z rekwizytem (do wyboru): ciężkie siatki z zakupami, wózek dziecięcy lub złamana noga (własna) i kule. Powtórzyć w serii 5 razy.
Jeśli nie działa winda – wystarczy jedno powtórzenie.
– Część 2 (pasywna): kontemplacja olbrzymiego ruchu samochodowego na Słowackiego, medytacja nad niemożnością przecięcia przez pieszego nieprzerwanej rzeki samochodów na tej ulicy.
Ćwiczenie powinno trwać co najmniej 10 minut, aby mieć cień szansy na zobaczenie tramwaju, którego niezwykle częste kursowanie wymusiło likwidację przejścia na przystanek autobusu 116 [zobacz >>>] (nie dotyczy okresu od 21 marca do 9 kwietnia, gdy z powodu zamknięcia metra w centrum ruch tramwajowy na Słowackiego będzie 4 razy większy niż zwykle).
My po odbyciu takiego ćwiczenia popieramy petycję bez zastrzeżeń.