Witryna Trasy Rowerowej Polski Egzotycznej – raport
Uruchomienie witryny
Pierwsza wersja witryny Trasy Rowerowej Polski Egzotycznej uruchomiona została 23 kwietnia br., oficjalna premiera w sieci – poprzez rozesłanie informacji na listy i fora dyskusyjne – nastąpiła 27 kwietnia. Witryna znajduje się pod adresem:
Od czasu uruchomienia witryna była systematycznie rozbudowywana i uaktualniana, m.in. o nowe galerie zdjęć nadsyłanych przez osoby zainteresowane projektem, o informacje otrzymywane z Towarzystwa Ulepszania Miasta, prowadzącego sekretariat projektu i kontaktującego się z samorządami powiatów na trasie oraz o tłumaczenia poszczególnych tekstów na język angielski i niemiecki.
Zawartość
Obecnie strona zawiera następujące informacje:
– informacje o misji projektu;
– proponowany przebieg szlaku, dokładniejszy opis wybranych fragmentów;
– poradnik dla samorządów lokalnych zainteresowanych rozwojem turystyki rowerowej na swoim terenie;
– informacje praktyczne dla turystów, w tym np. dogodne połączenia kolejowe, recenzje map dostępnych na rynku oraz dowiązania na strony z informacjami o noclegach (strony ośrodków wypoczynkowych, stowarzyszeń agroturystycznych, lokalnych informacji turystycznych);
– stale rozbudowywaną galerię zdjęć (ok. 250 wybranych zdjęć);
– streszczenie informacji o projekcie i trasie w językach angielskim oraz niemieckim;
– informacje praktyczne na temat podróżowania na rowerze po Polsce w języku angielskim i niemieckim.
Promocja
Informacje o powstaniu witryny wysłano:
– na listę mailową Zielonego Mazowsza zmnews;
– na usenetową grupę pl.rec.rowery;
– na związane z turystyką fora portalu gazeta.pl;
– do osób i instytucji prowadzących strony o podobnej tematyce.
Dowiązania do witryny TRPE pojawiły się m.in. na witrynach Zielonego Mazowsza, Cycle Touring in Poland, katalog.eko.org.pl, Radia Bis (informacja o stronie podana była w radiu 28.06.2005).
Na forach internetowych i grupach dyskusyjnych umieszczano również informacje o większych aktualizacjach strony, np. nowych galeriach.
Liczba odwiedzających
W sumie do dnia 11 lipca 2005 r. serwer odnotował 92674 zapytań o witrynę TRPE z 1617 różnych komputerów. Większość odwiedzających trafia na witrynę z ogłoszeń na forach internetowych i grupach dyskusyjnych, osoby przychodzące z innych witryn lub znajdujące stronę za pośrednictwem wyszukiwarki są wciąż w mniejszości.
Na razie liczba odwiedzających ulega dość sporym fluktuacjom (nagłe przypływy odwiedzających przy okazji np. audycji radiowej lub ogłoszeniu publikacji nowych zdjęć), dlatego trudno wyciągać wnioski co do średniego ruchu na stronie czy panujących tendencji.
Nawiązane kontakty
Dzięki witrynie nawiązano kontakty m.in.:
– ze stowarzyszeniem „Rowerowa Włodawa”;
– z firmami kartograficznymi: PPWK GeoInvent Sp. z o.o. oraz Prywatną Agencją Geograficzną. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat wykorzystania podkładów kartograficznych do prezentacji przebiegu trasy (umowa barterowa – udostępnienie podkładów w zamian za reklamę).
Pozyskano także dla projektu kilku nowych wolontariuszy, którzy nadesłali zdjęcia, uzupełnili informacje o konkretnych odcinkach trasy, lub po prostu wyrazili zainteresowanie uczestnictwem w projekcie.
Inne działania
Pozostałe z realizacji minigrantu środki wykorzystano na zwrot kosztów podróży dla wolontariuszy testujących trasę i wykonujących dokumentację fotograficzną. Działanie to będzie kontynuowane w ramach drugiego minigrantu. Wybrane zdjęcia z wyjazdów zostaną umieszczone na witrynie WWW. Bardziej szczegółowy opis trasy powinien być dostępny po zawarciu umowy barterowej z jedną z firm kartograficznych.
Podsumowanie
Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu stworzono internetową wizytówkę projektu Trasa Rowerowa Polski Egzotycznej
. Pojawiają się już pierwsze efekty posiadania takiej wizytówki – nowe kontakty, zainteresowanie dziennikarzy i wydawców. Pełne rezultaty zrealizowanych działań będą widoczne jednak dopiero za kilka miesięcy, gdy informacja o witrynie upowszechni się w Internecie.
Witryna będzie systematycznie aktualizowana oraz wykorzystywana podczas dalszych działań związanych z projektem.