Trasa Rowerowa Polski Egzotycznej – raport z projektu
Inwentaryzacja trasy
W okresie realizacji projektu wolontariusze Zielonego Mazowsza (w sumie 8 osób) odbyli 11 wyjazdów rowerowych w różne rejony Polski Egzotycznej. Celem wyjazdów było testowanie trasy, sprawdzenie różnych wariantów przebiegu, inwentaryzacja istniejącej infrastruktury rowerowej i turystycznej, inwentaryzacja warunków dla ruchu rowerowego (rodzaj i stan nawierzchni, natężenie ruchu samochodowego), identyfikacja kluczowych problemów oraz wstępne oszacowanie potrzeb inwestycyjnych.
W efekcie została przygotowana propozycja szczegółowego przebiegu trasy Suwałki / Ogrodniki – Przemyśl. Oprócz podstawowej (najbardziej rekomendowanej) wersji trasy opracowano propozycje wariantów szosowych (umożliwiających pominięcie najbardziej terenowych odcinków wersji podstawowej) i terenowych (umożliwiających pominięcie najbardziej ruchliwych odcinków wersji podstawowej lub odwiedzenie miejsc szczególnie interesujących).
Propozycje te zostały przedstawione w witrynie internetowej projektu oraz na serii ulotek, w formie schematycznych map oraz zestawień podstawowych parametrów (takich jak długość, odsetek nawierzchni asfaltowej, odsetek dróg o niewielkim lub zerowym natężeniu ruchu samochodowego) dla poszczególnych etapów i wariantów. Pełne dane techniczne zostały zachowane do późniejszego wykorzystania w przypadku pojawienia się poważnych partnerów ze strony samorządu.
Witryna internetowa
W trakcie trwania projektu witryna www.exoticpoland.info była systematycznie rozbudowywana i uaktualniana, przede wszystkim o materiały zbierane podczas inwentaryzacji trasy. Obecnie witryna zawiera ponad 400 zdjęć 10 autorów, wybranych z kilku tysięcy wykonanych podczas testowania trasy oraz nadesłanych pocztą elektroniczną.
Wyrysowana została także nowa mapa przebiegu trasy, wraz ze szczegółowymi mapami poszczególnych etapów.
Serwis cieszy się powoli ale stale rosnącym zainteresowaniem internautów. Nawet w miesiącach zimowych, gdy tematyka rowerowa jest mniej popularna, serwis notował ok. 4000 odwiedzin miesięcznie (od kilkunastu do 250 unikalnych użytkowników dziennie). Szacujemy, że ok. 10% odwiedzin jest z zagranicy – przede wszystkim Szwecji, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii, poza tym Finlandii, Belgii i Czech.
Spotkania
3. września 2005 r. w Warszawie, w siedzibie Zielonego Mazowsza, odbyło się spotkanie robocze obecnych i potencjalnych realizatorów projektu. Niestety, wbrew pierwotnym zamierzeniom nie udało się zgromadzić na spotkaniu szerokiej reprezentacji samorządów – z ok. 10 starostw powiatowych, które deklarowały zainteresowanie projektem, na spotkaniu pojawiła się jedynie przedstawicielka Starostwa Powiatowego z Białegostoku, a Urząd Marszałkowski w Lublinie przesłał nowe materiały prezentujące swoje inicjatywy w zakresie turystyki rowerowej.
W dniach 7-9 listopada 2005 r. uczestniczyliśmy (referat współpracującego ze stowarzyszeniem dr. inż. Tadeusza Kopty, referat Aleksandra Buczyńskiego, udział w formułowaniu wniosków) w seminarium Tworzenie produktu turystycznego oraz podnoszenie atrakcyjności regionów i miast poprzez rozwój turystyki rowerowej jako czynnika zrównoważonego rozwoju
w Suwałkach, zorganizowanym przez Suwalską Izbę Rolniczo – Turystyczną.
W lutym 2006 r. Trasa Rowerowa Polski Egzotycznej była prezentowana na spotkaniu organizacyjnym międzynarodowego rajdu rowerowego Biketour 2006.
Seria ulotek
Większość funduszy z grantu wykorzystana została na wydanie serii ulotek prezentujących poszczególne etapy Trasy Rowerowej Polski Egzotycznej:
1. Suwałki/Ogrodniki – Sokółka: Wigierski Park Narodowy, Puszcza Augustowska, Północne Podlasie
2. Sokółka – Białowieża: Szlak Tatarski, Zalew Siemianowski, Białowieski Park Narodowy
3. Białowieża – Terespol: Puszcza Białowieska, Ziemia Mielnicka, Podlaski Przełom Bugu
4. Terespol – Chełm: Szlak Nadbużański, Lasy Sobiborskie, Chełmski Park Krajobrazowy
5. Chełm – Roztocze Środkowe: Działy Grabowieckie, Dolina Wieprza, Roztoczański Park Narodowy
6. Roztocze Środkowe – Przemyśl: Puszcza Solska, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, Twierdza Przemyśl
Każda z ulotek zawiera ogólne informacje o pomyśle trasy wraz ze schematycznym przebiegiem, bardziej szczegółową mapę i zdjęcia z danego odcinka trasy, oraz zachętę do kontaktu ze stowarzyszeniem w przypadku zainteresowania tematem. Ulotki rozprowadzane będą wśród:
– samorządów lokalnych na terenach, przez które przebiega Trasa Rowerowa Polski Egzotycznej;
– rowerzystów z Warszawy i innych dużych miast;
– właścicieli hoteli, gospodarstw agroturystycznych i innych usług zorientowanych na turystów, zlokalizowanych w pobliżu trasy.
Biketour 2006
W lipcu br. planowany jest międzynarodowy rajd rowerowy z Litwy na Słowację. Zachęceni m.in. witryną internetową projektu, organizatorzy rajdu zdecydowali się przeprowadzić polski etap rajdu Trasą Rowerową Polski Egzotycznej. W rajdzie mają brać udział uczestnicy z kilkunastu krajów europejskich.
Obecnie aktywnie uczestniczymy w planowaniu szczegółów przejazdu. Chcemy wykorzystać rajd jako okazję do promocji oraz ewaluacji trasy przez użytkowników z innych krajów.
Podsumowanie
W ramach grantu opracowano szczegółową propozycję przebiegu trasy i przygotowano nowe (foldery) lub rozbudowano istniejące (witryna WWW) materiały promocyjne. W związku z ograniczonym zainteresowaniem ze strony samorządów lokalnych – kluczowych partnerów w ewentualnych działaniach inwestycyjnych – zrezygnowaliśmy z występowania o pełny grant. Działania w najbliższej przyszłości koncentrować chcemy na tzw. miękkiej promocji, służącej budowie wizerunku i zaufania do marki Trasy Rowerowej Polski Egzotycznej.